drzwi cal Bezpieczny taras – jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe ? - Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Bezpieczny taras – jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe ?

8 września 2021
Udostępnij wpis

Jeśli lubisz jasne pomieszczenia, otwarte przestrzenie i obcowanie z naturą to przeszklony taras jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wystarczy kupić odpowiednie drzwi tarasowe, które będą Twoim oknem na świat. Dziś doradzimy Wam, jak kupić dobre drzwi na taras.

Sprawdź ofertę! Drzwi wewnętrzne

Drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami – synonim nowoczesnego budownictwa

Okna sięgające od podłogi do sufitu, drzwi wejściowe z naświetlami i panoramiczne okna tarasowe to obecnie must have w nowym budownictwie. Trend ten króluje jednak nie tylko w nowo budowanych domach, ale także tych starszej daty, w których przy okazji remontów i wymiany stolarki powiększa się otwory i wstawia większe przeszklenia. Dotyczy on również nowo budowanych osiedli, gdzie mimo iż bloki stoją blisko siebie, deweloperzy coraz częściej decydują się na duże okna i mocno przeszklone wyjścia na taras. Zarówno architekci, jak i konsumenci pokochali trend dużych przeszkleń, a producenci prześcigają się w designie i proponowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Sprawdź ofertę! Drzwi zewnętrzne

 

Drzwi balkonowe – na co zwrócić uwagę?

Rynek stolarki oferuje obecnie wręcz ogrom rozwiązań jeśli chodzi o drzwi balkonowe i tarasowe. Aby wybrać odpowiednie należy wziąć pod uwagę szereg czynników tj. wielkość planowanego przeszklenia, funkcjonalność, termikę, akustykę, a także dopasowanie do potrzeb dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami.

 

Drzwi tarasowe są wykonywane z trzech rodzajów profili, identycznych jak w przypadku okien i drzwi zewnętrznych – PVC, czyli plastikowych, aluminiowych oraz drewnianych. Plastikowe drzwi tarasowe są najtańsze, jednak nie są obecnie wcale najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Nie wykonamy z nich modnych, panoramicznych przeszkleń – plastik bez wzmocnienia stalowymi wzmocnieniami ma zbyt małą wytrzymałość oraz stabilność wymiarową, natomiast dodanie stalowych wzmocnień podnosi ich cenę. Chcąc mieć rozległy widok z domu powinniśmy postawić na aluminiowe lub drewniane drzwi przesuwne tarasowe.

Ważną sprawą jest również próg, a dokładnie jego wysokość. Na rynku wciąż są standardowe rozwiązania z wysokim na kilka centymetrów progiem, do którego musimy się przyzwyczaić i po prostu go przechodzić. Nie jest to dobre rozwiązanie dla domów w których są małe dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. W tym wypadku należy zastanowić się nad zamontowaniem drzwi tarasowych z niskim progiem (ok.20 mm) lub tzw. bezprogowych.

Myśląc o termice nie musimy się obawiać, ponieważ jest ona określona przez europejskie, rygorystyczne normy, które producenci muszą spełniać, jeśli chcą wprowadzać swoje produkty na rynek. Najnowsze wytyczne z 2021 roku określają maksymalny współczynnik przenikalności cieplnej dla okien i drzwi tarasowych na 0.9 W/m2K – im będzie niższy tym lepiej, gdyż  mniej ciepła będzie uciekało z Twojego domu.

drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe przesuwne czy dwuskrzydłowe?

Choć obecnie na rynku królują duże, panoramiczne przeszklenia to ich zastosowanie nie wszędzie jest możliwe. Kiedy wybrać drzwi tarasowe przesuwne, a kiedy tradycyjne rozwierne?

Przesuwne drzwi tarasowe dedykowane są zarówno do małych otworów, jak i do modnych dużych przeszkleń. Zazwyczaj jest to jedno skrzydło suwane połączone z szkloną częścią stałą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrzydła przesuwne czy części stałe były podwojone, a nawet potrojone. Kombinacji jest naprawdę wiele, a inwestorów często ogranicza tylko wyobraźnia.

Drzwi tarasowe rozwierne jedno lub dwuskrzydłowe to klasyczne rozwiązanie, popularne w budownictwie jeszcze kilka lat temu i nadal stosowane w przypadku, gdy na ścianie nie mamy zbyt dużo miejsca. Ich główną zaletą jest cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku wariantów przesuwnych i zazwyczaj bardzo dobra termika. Do wad możemy zaliczyć mniejszą funkcjonalność ze względu na przestrzeń jaką zabierają nam otwierające się do wnętrza pomieszczenia skrzydła.

 

Drzwi tarasowe przesuwne PSK czy HST – które wybrać?

Decydując się na drzwi tarasowe przesuwne możemy wybierać spośród kilku dostępnych na rynku konstrukcji. Najpopularniejsze są warianty unoszono – przesuwne HST oraz uchylno – przesuwne PSK. Oba skróty na początku mogą brzmieć tajemniczo, dlatego wyjaśniamy co się za nimi kryje.

PSK to system w którym przekręcając klamkę najpierw uchylamy skrzydło, które następnie wskakuje na zamontowaną na dole prowadnicę i sunie po niej w bok. Możemy również zatrzymać okno na etapie uchyłu co pozwala na swobodne wietrzenie pomieszczeń. Okna HST z kolei otwieramy po prostu przesuwając je za skrzydło stałe po ukrytej w podłodze szynie.

Jakie są różnice między tymi oboma wariantami drzwi tarasowych? Skrzydła HST pozwalają na uzyskanie o wiele większych gabarytowo przeszkleń i dodatkowo mogą mieć próg ukryty w podłodze, czego nie uzyskamy w przypadku wariantu PSK, który ma zamontowaną w progu szynę przesuwną i większe ograniczenia wymiarowe.

Łatwość i lekkość obsługi, możliwość uzyskania panoramicznych przeszkleń oraz ukryty próg to zalety, które przemawiają za drzwiami tarasowymi w systemie HST, wpływają jednak również na ich wyższą cenę.

drzwi balkonowe

Dopasowanie drzwi tarasowych do okien i drzwi zewnętrznych

Budując lub remontując dom bardzo ważne jest zachowanie spójnej stylistyki całego budynku. Okna, drzwi balkonowe, tarasowe i zewnętrzne, a także brama garażowa i wjazdowa powinny być w jednym kolorze. Warto zwrócić uwagę, aby kupowane produkty wykonane były możliwie z jednego materiału, gdyż ten sam kolor na różnych materiałach może mieć zauważalnie inny odcień. Czy oznacza to, że powinniśmy kupić wszystko od jednego producenta? Zdecydowanie nie i często nie jest to możliwe.

Czy można jednak kupić drzwi i okna od różnych producentów, ale w identycznym wykończeniu? Jest to niezwykle ciężkie, ze względu na różnice w systemach lakierowania, ale nie niemożliwe. W przypadku drewnianych okien i drzwi naprzeciw oczekiwaniom klientów wyszły dwie marki: CAL Prawdziwe Drzwi i Sokółka Okna i Drzwi, które częściowo ujednoliciły systemy lakierowania i połączyły palety kolorów.  W pierwszej  z nich zamówisz drewniane drzwi zewnętrzne na wymiar, w drugiej drewniane okna i drzwi tarasowe, a to wszystko w idealnie dopasowanych, najmodniejszych kolorach stolarki zewnętrznej.

Więcej o dopasowaniu okien, drzwi wewnętrznych, zewnętrznych i bram dowiesz się z naszego podcastu budującego: https://www.drzwi-cal.pl/podcast/drzwi-dopasowane-do-okien-i-bram/.

 

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne – jak dobrać je do okien i drzwi tarasowych

Dobierając drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne do okien i drzwi tarasowych, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na styl i design. Drzwi powinny wpisywać się estetycznie w całość i harmonijnie komponować się z oknami i drzwiami tarasowymi.
Następnie trzeba wziąć pod uwagę kolorystykę. Drzwi powinny być w podobnym lub komplementarnym kolorze do okien i drzwi tarasowych, aby całość wyglądała spójnie i elegancko.

Niezwykle ważne jest również dopasowanie materiałów. Jeśli okna i drzwi tarasowe wykonane są z drewna, warto rozważyć drzwi zewnętrzne i wewnętrzne z tego samego materiału. Inne popularne materiały, które można brać pod uwagę to aluminium czy PVC. Wybór zależy od preferencji estetycznych, ale również od trwałości i odporności na warunki atmosferyczne.

Dodatkowo, ważne jest również zabezpieczenie drzwi. Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wyposażone w wysokiej jakości zamki i wkładki, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Drzwi wewnętrzne mogą być lżejsze, jednak również warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed włamaniem, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne.

Ostatecznie, dobierając drzwi zewnętrzne i wewnętrzne do okien i drzwi tarasowych, warto skonsultować się z fachowcem lub architektem, którzy będą w stanie doradzić najlepsze rozwiązania pod względem estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

 

W poszukiwaniu ciepłych i bezpiecznych drzwi zewnętrznych odwiedź stronę Drzwi CAL (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/), natomiast poszukując dopasowanych drzwi tarasowych odwiedź stronę Sokółka Drzwi i Okna (https://sokolka.com.pl/).

 

Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE