drzwi cal Styl industrialny – jak zaaranżować? | Drzwi-Cal.pl
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Styl industrialny – jak zaaranżować?

21 czerwca 2022
Udostępnij wpis

Lofty, czyli mieszkania w stylu industrialnym wywodzą się z Ameryki i od lat cieszą się tam niezmienną popularnością. W ostatnim czasie szturmem zdobyły również europejskie salony i rozgościły się u nas na dobre. Czym charakteryzuje się styl industrialny i jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Sprawdź ofertę! Drzwi wewnętrzne

Aranżacja jak z kultowego filmu

Czy kojarzysz amerykańskie ekranizacje, gdzie bohaterowie wjeżdżają na górę budynku starą windą z metalową kratą, by praktycznie bezpośrednio z niej wejść do surowego, przestrzennego mieszkania wyglądającego jak spadek po starej fabryce? Z wielkimi, panoramicznymi oknami i prawie zerową ilością przytulnych dodatków? To jest kwintesencja stylu loftowego. Tutaj nie znajdziecie nadmiaru przedmiotów, kolorowych poduszek, bibelotów i galerii rodzinnych, pstrokatych zdjęć. Nie znaczy to jednak, że mieszkanie w stylu industrialnym jest nudne, puste i bez duszy. Co to, to nie! Styl loftowy jest bardziej intrygujący i wyrazisty, a główną rolę grają tu zastosowane materiały i charakterystyczne dla niego dodatki.

 

 

Sprawdź ofertę! Drzwi zewnętrzne

Styl industrialny, industrialne wnętrza w pigułce

Zimna stal, ciepłe drewno, stara cegła, surowy beton, przezierne szkło – wszystkie te materiały są pożądane we wnętrzu loftowym, osobno lub współgrające. Kolorystyka pomieszczeń jest raczej niezbyt przytulna – szarości, brązy, czerń, odrobina bieli, przełamane ewentualnie ostrzejszym kolorem np. w postaci pomarańczowej cegły na ścianie. Warto zaznaczyć, że cegła loftowa to nie nowomodna, równa, czysta cegła lub pomalowana całkowicie na biało, ale ta prawdziwa, przybrudzona, z popękaną i nierówną powierzchnią.

Oszczędna ilość mebli wykonanych z metalu lub z drewna, prostych w formie. Wykonane konieczne z wysokiej jakości materiałów, ponieważ styl industrialny raczej nie lubi się z plastikiem, tanią okleiną i tandetą. Charakteryzuje się za to brakiem zbędnej ilości bibelotów i nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów. Przestrzeń jest otwarta, niezagracona i naturalnie doświetlona zazwyczaj dzięki dużym, wręcz panoramicznym oknom i drzwiom z przeszkleniami.

Jak zaaranżować salon w stylu industrialnym czy loftowym?

Sercem większości salonów jest wygodna kanapa i stojący przed nią stolik kawowy. Jaka powinna być kanapa w salonie w stylu industrialnym? Może być duża, raczej jednokolorowa o prostej formie, najlepiej w odcieniach szarości lub czerni, obita materiałem lub skórzana. Stolik przed nią na czarnych metalowych nogach z drewnianym, dębowym blatem. Oświetlenie w postaci wiszących lamp z ciemnym abażurem lub po prostu zwisających żarówek. Ściany? Nie muszą być nawet dokładnie i pod linijkę wykończone – w końcu styl industrialny wywodzi się z mieszkań tworzonych w budynkach po starych fabrykach – tu nic nie musi być zrobione pod linijkę i na tip top. Możemy pozwolić sobie na  oryginalne, dobrze wykonane meble z drewna rozbiórkowego, wiszące na ścianach kable, widoczne rury, surową podłogę bez dywanu.

Jak ocieplić lub dodać charakteru salonowi w stylu loftowym? Jeśli masz dużo książek, to jest to świetny dodatek do salonu w stylu industrialnym pod warunkiem, że umieścisz je na niezabudowanym regale wykonanym jako metalowy, czarny stelaż z drewnianymi półkami. Możesz również powiesić na ścianie abstrakcyjny obraz, położyć na podłodze dywan w geometryczne wzory lub postawić w rogu czarny, metalowy kwietnik nawiązujący do stolika i biblioteczki – będzie się pięknie prezentował przy oknie bez firan!

 

Wnętrza industrialne, sypialnia

W loftowej sypialni najwięcej miejsca zajmuje podwójne łóżko z zagłówkiem. Ściana za łóżkiem zazwyczaj jest wyróżniająca – ceglana, betonowa, wykończona teksturą lub ozdobiona prostymi, modnymi grafikami w czarnych ramkach. Kolorowych zdjęć rodzinnych raczej w loftowej sypialni nie stawiamy. Szafa na ubrania zazwyczaj nie rzuca się w oczy i wykonywana jest na wymiar – może być częściowo lub w całości przeszklona.

Sypialnia w stylu industrialnym jest podobnie jak całe mieszkanie dobrze, naturalnie oświetlona – w oknach nie znajdziemy firanek, a ewentualnie rozsunięte w dzień zasłony lub rolety.

Stolarka wewnętrzna w stylu loft

Drzwi loftowe muszą pasować do całości aranżacji mieszkania, dlatego część firm stworzyła specjalne  kolekcje drzwi wewnętrznych industrialnych. Drzwi loftowe są przede wszystkim mocno przeszklone, a szklenie zazwyczaj jest geometrycznie dzielone cienkimi listwami, tzw. szprosami. Drzwi mogą być pojedyncze, ale z racji że mieszkania w stylu industrialnym lubią otwartą przestrzeń często możemy spotkać duże zestawy drzwiowe z dopasowanymi naświetlami bocznymi i górnym.

 

drzwi lofotwe

 

Poszukując wysokiej jakości stolarki wewnętrznej, dzięki której stworzysz wnętrze jak z amerykańskiego filmu koniecznie sprawdź kolekcję Loft od Drzwi CAL, czyli prawdziwie drewniane, naturalne drzwi wewnętrzne. Okienne, bezpieczne szyby wpuszczą do wnętrza światło, a naturalne drewno pomalowane w lazurach lub czarnym RALu w wersji x-mat zapewni odpowiedni klimat. Znajdziesz je tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-loftowe/.

 

Styl industrialny we wnętrzach, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne jako dodatki

Drzwi drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne w stylu industrialnym charakteryzują się surowym, minimalistycznym wyglądem, często z wykorzystaniem elementów metalowych i surowych materiałów. Przykładowe cechy drzwi w tym stylu to:

  1. Metalowe wykończenie: Drzwi mogą być wykonane z metalu lub posiadać obudowę z metalowych paneli, które nadają im surowy i solidny wygląd.
  2. Elementy przemysłowe: Atomowe drzwi mogą posiadać elementy przemysłowe, takie jak stalowe osłony, zawiasy lub płaskorzeźbione wzory inspirowane przemysłem.
  3. Industrialne detale: Drzwi mogą zawierać elementy charakterystyczne dla stylu industrialnego, takie jak widoczne śruby, półprzezroczyste szyby w ramach metalowych lub wyeksponowane elementy konstrukcyjne.
  4. Surowe wykończenie: Drzwi mogą mieć surowe wykończenie, tzn. bez wykończenia farbą lub tylko z minimalnym wykończeniem powierzchni.
  5. Duże i masywne: Drzwi w stylu industrialnym często mają duże rozmiary i są wykonane z mocnych i solidnych materiałów, takich jak stal.
  6. Wyeksponowane zawiasy: Zawiasy na drzwiach mogą być wyeksponowane, co dodaje im charakterystycznego przemysłowego wyglądu.
  7. Minimalistyczne zdobienia: Drzwi w stylu industrialnym zwykle cechują się prostotą i minimalizmem, mogą mieć jedynie niewielkie zdobienia lub asymetryczne wzory.

Podsumowując, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne w stylu industrialnym mają surowy i minimalistyczny wygląd, wykorzystując elementy metalowe i surowe materiały, takie jak stal. Przy wyborze drzwi we wspomnianym stylu warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, masywność oraz detale charakterystyczne dla przemysłu.

Natalia Kiler, Technolożka prawdziwych drzwi marki CAL

Dodaj komentarz

UE