drzwi cal Trzy instytucje. Jedna Bajka! - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy aktualności

Trzy instytucje. Jedna Bajka!

26 listopada 2018
Udostępnij wpis

W sobotę (24.11.2018) odbył się koncert charytatywny na rzecz dzieci ze szczególnymi potrzebami, podopiecznych szkoły Bajka. Zebrano ponad 9 tys. zł. Organizatorem koncertu była firma CAL przy współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury.

Skrót koncertu charytatywnego

Na scenie wystąpili Filip Czapla, podopieczny NTSP Bajka wraz ze swoim mistrzem Radkiem Nowickim oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Wydarzenie poprowadziła Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL wraz z Mariuszem „Słomą” Słomińskim z Klimat Tworzą Ludzie. Koncertowi przyświecało hasło: „CALa pomoc dla Bajki”.

Radosław Nowicki to jeden z najbardziej cenionych i najbardziej obiecujących saksofonistów tenorowych i sopranowych młodego pokolenia. Jest laureatem Monte Carlo Jazz Solist Competition. Występował na prestiżowych festiwalach jazzowych m.in. w Warszawie, Londynie, Dublinie i Paryżu. Na co dzień muzykuje pomiędzy Katowicami i Suwałkami.

Filip Czapla to nastolatek z autyzmem, który muzyką tworzy swój świat. Bęben, perkusja, pianino – to jego komunikatory. Za pomocą mowy nie jest w stanie przekazać tego co czuje, jednak siadając przed czarno-białą klawiaturą wyraża wszystko, co mu w duszy gra. Pokonuje autyzm za pomocą półnut, ćwierćnut, krzyżyków i bemoli.

Trzy instytucje jedna bajka

Niezwykła historia Radka i Filipa podkreśla wyjątkowość podejścia do terapii dzieci z autyzmem, z jakim można na co dzień spotkać się w Bajce.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego kierowaną od ponad 20 lat przez Wojciecha Szroedera, tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne.

W trakcie koncertu odbyła się licytacja dziesięciu prac podopiecznych szkół: Bajka i Prolog. Za jedną z prac zapłacono ponad 700 zł. Obrazy zostały namalowane pod okiem Mieczysława Iwaszki, artysty z Suwałk, a inspirowane były dziełami Vincenta van Gogha czy Pablo Picasso.

Kolejna część szkoły, na której remont zbierane były pieniądze ma 450 m2. Sobotnie wydarzenie to następny krok do zapewnienia dzieciom z Bajki lepszego jutra. W budynku znajduje się Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy „Prolog”, a od przyszłego roku będzie tam też „Bajka”. W tej chwili utrzymuje się przede wszystkim z dotacji oświatowej, którą w całości przeznaczono na opłacanie nauczycieli i terapeutów oraz utrzymanie obecnego budynku. Warto podkreślić, że nie są pobierane żadne opłaty od rodziców dzieci. Szkoły są placówkami bezpłatnymi. Wszystkie zadania szkoła realizuje z dotacji, projektów, darowizn i pracy wolontariuszy.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza.

Trzy instytucje

 

 

 

 

 

 

 

Polecane wpisy

UE