drzwi cal Czy drzwi zewnętrzne z szybą są bezpieczne? Sprawdź!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Czy drzwi zewnętrzne z szybą są bezpieczne?

14 kwietnia 2021
Udostępnij wpis

Budując swój wymarzony dom naszym priorytetem jest, aby był nie tylko designerski i funkcjonalny, ale także by zapewniał bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie. Obecnie w budownictwie króluje trend „szklanych domów”, w których prym wiodą duże, panoramiczne przeszklenia. Jak ma się to do bezpieczeństwa? Czy dom wyposażony w drzwi zewnętrzne z szybą może być bezpieczny?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z szybą

Drzwi wejściowe to nie tylko przejście, przez które wchodzimy i wychodzimy z domu. Aktualnie jest to element zewnętrznego wystroju budynku. Muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również posiadać interesujące wzornictwo, pasujące do elewacji, ale także do bramy wejściowej czy garażowej. Muszą stanowić jedną, spójną całość ze scenerią zewnętrzną domu i przykuwać wzrok swą estetyką. Duże przeszklenia w budownictwie to nie tylko monumentalnie duże okna, ale także drzwi wejściowe z szybą. I nie mamy na myśli tylko szyby w skrzydle. Modne, przeszklone drzwi zewnętrzne to zazwyczaj cała, wyniosła konstrukcja, czyli szklone skrzydło w zestawie z naświetlami bocznymi i górnym. Jak duży może być taki zestaw? W CAL produkujemy zestawy o powierzchni nawet 9m², czyli 3m na 3m, a na indywidualne zamówienie jesteśmy w stanie wyprodukować nawet znacznie większe.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne w nowym domu

Czy drzwi zewnętrzne drewniane z szybą mogą być bezpieczne?

Szyby większości z nas nie kojarzą się z czymś wytrzymałym i trwałym. W końcu można je przecież rozbić i to wcale nie takim dużym wysiłkiem, kto nie wybił szyby piłką? Ten stereotyp o kruchości szyb należy odstawić do lamusa. Czym charakteryzują się nowoczesne szklenia i dlaczego wcale nie tak łatwo je rozbić? Stosowane obecnie w stolarce otworowej szklenia to tzw. pakiety szybowe. Składają się one nie z jednej, ale z co najmniej z dwóch tafli szkła, oddzielonych ramką dystansową i wypełnionych zazwyczaj argonem. Szyby stosowane w drzwiach CAL to bezpieczne pakiety trzyszybowe, dwukomorowe z ciepłą ramką. Dlaczego bezpieczne? Ponieważ pierwsza od zewnątrz szyba to tzw. szyba antywłamaniowa P4 (z wyjątkiem luster weneckich), zbudowana z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi są 4 warstwy wzmacniającej folii PVB. Szyby tej klasy mogą z powodzeniem zastępować kraty o oczku 150 mm z drutu stalowego o średnicy aż 10 mm. Znacząco ograniczają możliwość włamania, dlatego ich zastosowanie wpływa na zmniejszenie składki ubezpieczeniowej. W CAL dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego wszystkie oferowane przez nas pakiety szybowe mają szyby klasy P4 w standardzie, bez ukrytych dopłat.

 

Certyfikowana ochrona domu

Aby potwierdzić antywłamaniowość naszych drewnianych drzwi zewnętrznych, zarówno pełnych jak i szklonych, przeprowadziliśmy badania w specjalistycznym, akredytowanym laboratorium. W ich wyniku nasze drzwi (przylgowe i bezprzylgowe) uzyskały klasę RC2. To podstawowa klasa antywłamaniowa. Drzwi mają stawić opór przypadkowemu włamywaczowi wyposażonemu w podręczne narzędzia, jak szczypce, młotek, wkrętak. „Fachowcy” planujący włamanie również ominą takie drzwi, bo znajdą prostszą drogę do domu. A co z naświetlami, które składają się prawie z samej szyby? Je również jako jedyni na rynku przebadaliśmy, dzięki czemu cały zestaw – drzwi z naświetlami bocznymi i górnym, może mieć certyfikowaną klasę antywłamaniowości RC2.

Jakie szyby wybrać, aby cieszyć się prywatnością?

drzwi zewnętrzne

Bezpiecznych pakietów szybowych do wyboru jest naprawdę dużo i każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku bardzo dużych konstrukcji szklonych, często zastanawiamy się co z naszą prywatnością? W końcu drzwi wejściowe są od frontu i nie zawsze chcemy by sąsiedzi zaglądali nam do przedsionka. Co zrobić, aby mieć szklone drzwi i jednocześnie trochę prywatności? Zakrycie naświetli zasłonami nie wchodzi przecież w grę… Możemy zastosować szyby refleksyjne, które odbijają światło, tworząc powłokę o właściwościach lustrzanych, zapewniającą domownikom większość intymność. Możemy również zdecydować się na popielato-białe szklenie piaskowane, bądź mleczne, które dzięki swej niskiej przezierności zapewniają maksimum prywatności.

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się jakie drzwi wejściowe wolicie: pełne czy szklone, zajrzyjcie na naszego bloga i zapoznajcie się z zaletami obu tych rozwiązań.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE