drzwi cal Czym różni się ościeżnica stała od regulowanej? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Czym różni się ościeżnica stała od regulowanej?

10 marca 2022
Udostępnij wpis

Czy zdarzyło Wam się kiedyś iść do sklepu po zakupy z określoną wizją produktu, a wyjść z czymś zupełnie innym niż pierwotnie zakładaliście? Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy idziemy zakupić nowe drzwi wewnętrzne, a to wszystko za sprawą ościeżnic, które mogą zaszokować nas swoimi możliwościami funkcjonalnymi i aranżacyjnymi. Ościeżnica stała czy regulowana? Oto jest pytanie!

Czym jest ościeżnica drzwiowa?

Drzwi wewnętrzne składają się z dwóch podstawowych elementów składowych: skrzydła i pasującej do niego ościeżnicy (bywa ona zwana również futryną lub framugą). To element który przylega do muru i okala skrzydło z trzech stron (z boków i od góry). Jest montowana do muru i wisi na niej skrzydło. W skład ościeżnicy wchodzą również tzw. opaski maskujące oraz dodatkowe listwy ozdobne. Opaski maskujące oprócz funkcji dekoracyjnej, mają za zadanie zakryć miejsca łączenia się drzwi z murem.

To jak wygląda komplet skrzydło + ościeżnica zależy w głównej mierze od stylu wystroju wnętrza. Dopasowując drzwi wewnętrzne do pomieszczenia warto wiedzieć, że design stolarki wewnętrznej zależy nie tylko od wzoru skrzydła, ale także od wybranej futryny.

 

drzwi minimalistyczne

 

Rodzaje ościeżnic do drzwi wewnętrznych

W stolarce występują dwa podstawowe i najpopularniejsze (choć nie jedyne) rodzaje futryn: stałe i regulowane. Różnią się one od siebie w znaczący sposób, dlatego warto wiedzieć, która będzie dla nas lepszym wyborem.

Ościeżnica stała jest łatwa w montażu i prostsza w budowie niż ościeżnica regulowana. Składa się z ramy na której zawieszone jest skrzydło i która montowana jest do ściany. Dodatkowo z jednej lub z obu jej stron możemy dodać listwy maskujące połączenie z murem. Wykonywana jest na konkretne, określone grubości murów i nie daje żadnej możliwości regulacji, np. w przypadku złego pomiaru początkowego. Może to być kłopotliwe szczególnie w przypadku starszych budynków, gdzie grubości muru potrafią być kompletnie zaskakujące lub odbiegające od współczesnych norm.

Jeśli nasza ściana ma niestandardową grubość to powinniśmy postawić na ościeżnicę regulowaną. Jest to zdecydowanie najczęściej obecnie wybierany rodzaj futryny. Składa się tak jak stała z ramy montowanej do muru oraz obustronnych opasek maskujących: jednej stałej i jednej regulowanej. Jak sama nazwa sugeruje opaska stała wklejona jest na sztywno, natomiast regulowana jest ruchoma, dzięki czemu możemy dopasować ją do konkretnej grubości muru. Stojaki ościeżnicy (rama) oraz opaski to elementy kupowane od razu jako komplet.

 

 

Jakie możliwości dają ościeżnice stałe?

Futryny stałe to bardziej tradycyjny rodzaj ościeżnic, w związku z czym wybierane są zazwyczaj tam, gdzie drzwi mają mieć bardziej klasyczny wygląd. Do wyboru mamy wiele różnego rodzaju opasek, od prostych do bardzo rzeźbionych, co daje szerokie możliwości wykończenia drzwi. Ościeżnice stałe często występują w połączeniu z ozdobną sztukaterią montowaną na ścianach, dzięki czemu znajdują zastosowanie we wnętrzach eleganckich, a także chętnie stosowane są w pałacach i zabytkowych kamienicach. W połączeniu z zabudową panelami ściennymi możemy je także z powodzeniem zamontować w nowoczesnych wnętrzach.

Ościeżnice stałe idealnie sprawdzają się również w sytuacjach w których z jednej lub więcej ze stron drzwi nie ma węgarka, czyli kawałka ściany na którą mogła by zachodzić opaska. W tym przypadku możemy np. zamiast standardową opaską szerokości 60 czy 80 mm zakryć połączenie z murem cienkim, kilkunastomilimetrowym ćwierćwałkiem lub listewką. W przypadku ościeżnic regulowanych odpowiednią opaskę należy przyciąć na budowie i ma ona inną szerokość niż pozostałe.

 

 

Wybór dla wymagających, czyli ościeżnice regulowane

Futryny regulowane zdobyły popularność przede wszystkim ze względu na funkcjonalne regulowane opaski maskujące, ale także ze względu na design, czyli możliwość wyboru wielu opcji ozdobnych oraz dodatków. Z łatwością dopasujemy je do każdego stylu wnętrzarskiego: do wnętrz minimalistycznych standardowe opaski proste, do wnętrz eleganckich z listwą ozdobną i koroną, a do wnętrz w stylu retro specjalne rzeźbione opaski ozdobne z dodatkowymi cokołami. Ościeżnice regulowane mogą swym designem zdetronizować skrzydło drzwiowe i grać pierwsze skrzypce w pomieszczeniu.

Oprócz możliwości aranżacyjnych ich podstawową zaletą jest funkcjonalność, czyli kompaktowa budowa i szybkość montażu wraz z opaskami, zwłaszcza w dobrze przygotowanych murach oraz możliwość dopasowania w pewnym zakresie do nieznacznych różnic grubości muru.

Jeśli interesują Cię aktualne trendy wnętrzarskie i zasady dopasowania drzwi wewnętrznych do stylu wnętrza, koniecznie przeczytaj nasz wpis: https://www.drzwi-cal.pl/blog/trendy-wnetrzarskie-na-2022-rok/.

Idąc do marketu budowlanego po nowe drzwi pokojowe przygotuj się na ocean możliwości i wyborów, które dają ościeżnice oraz na możliwość kompletnej zmiany Twojej początkowej wizji pomieszczenia. A wspomnę tylko, że oprócz ościeżnic wybierać możemy także spośród różnych konstrukcji, które dają jeszcze więcej możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonalność naszego mieszkania. Tutaj https://www.drzwi-cal.pl/podcast/wewnetrzne-drzwi-przesuwne/ posłuchasz o jednej z nich, czyli drzwiach przesuwnych.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE