drzwi cal Czyste Powietrze Plus – jakie zmiany wprowadza? | Drzwi-cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Czyste Powietrze Plus – jakie zmiany wprowadza?

4 października 2022
Udostępnij wpis

O programie Czyste Powietrze słyszał już chyba każdy, a z pewnością posiadacze starszych domów, którzy w ostatnich latach przeprowadzali termomodernizację lub mają ją w planach. Program działa od 2018 roku, jednak lipcu 2022 roku zachodzą w nim spore zmiany. Chcesz wiedzieć na czym polega nowa odsłona Programu nazwana Czyste Powietrze Plus? Przeczytaj koniecznie!

Dla kogo program Czyste Powietrze?

„Czyste powietrze” jest rządowym programem, którego celem jest polepszenie jakości powietrza i ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych przez domy jednorodzinne. Co oferuje program „Czyste Powietrze”? Dofinansowanie wymiany starych kotłów na paliwo stałe i prac termomodernizacyjnych budynku (np. ocieplenie budynku mieszkalnego, a także wymianę okien i drzwi zewnętrznych).

Od momentu uruchomienia programu do września 2022 roku zarejestrowano prawie 500 000 wniosków o dofinansowanie. Ty też możesz się znaleźć wśród beneficjentów tego przedsięwzięcia! Wniosek o dotację mogą składać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wyodrębnionych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, które posiadają oddzielną księgę wieczystą.

Warto zaznaczyć, że suma uzyskanego dofinansowania jest zależna od poziomu dochodów.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/.

 

drzwi CAL - Inveco

 

Czyste Powietrze Plus, czyli dofinansowanie wymiany drzwi z prefinansowaniem

Ważną częścią prac termomodernizacyjnych jest wymiana stolarki zewnętrznej, czyli okien i drzwi zewnętrznych. Nowa odsłona programu (Czyste Powietrze Plus) wprowadza możliwość tzw. prefinansowania. Na czym polega prefinansowanie? Jest to nowe rozwiązanie finansowe, bardzo korzystne dla uczestników programu. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotację mogą otrzymać część pieniędzy z dofinansowania jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Z wyprzedzeniem będzie można dostać do 50% maksymalnej możliwej kwoty dotacji, zarówno na wymianę drzwi zewnętrznych, jak i inne prace termomodernizacyjne. W przypadku prefinansowania pieniądze wypłacane z dotacji wypłacane są na konto wykonawcy prac. Stosowną umowę z wykonawcą trzeba załączyć do wniosku o dofinansowanie. Pytaj o nią w punkcie sprzedaży!

 

 

Ile z Czystego Powietrza na stolarkę?

W nowej odsłonie programu (Czyste Powietrze Plus) kwota dofinansowanie przyznawana jest w ramach trzech poziomów, zależnych m.in. od kwoty dochodu gospodarstwa.

Dofinansowanie na drzwi – poziom podstawowy

Do podstawowego poziomu finansowania kwalifikują się osoby fizyczne, których roczny dochód nie jest wyższy niż 100 000 złotych. W ramach dotacji na wymianę okien i drzwi można uzyskać do 10 000 zł, ale nie więcej niż 600 zł za m2.

Dofinansowanie na drzwi – poziom podwyższony

Do podwyższonego poziomu dofinansowania kwalifikują się osoby fizyczne, o ile miesięczny dochód na jedną osobę nie jest wyższy niż 2189 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1564 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. W ramach dotacji na wymianę drzwi przyznawane jest maksymalnie 15 000 zł lub 25 000 zł z prefinansowaniem, ale nie więcej niż 1200 zł na m2.

Dofinansowanie na drzwi – poziom najwyższy

Do najwyższego poziomu dofinansowania kwalifikują się osoby fizyczne, o ile miesięczny dochód na jedną osobę nie jest wyższy niż 1260 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 900 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. W ramach dotacji na wymianę drzwi przyznawane jest maksymalnie 30 000 zł lub 40 000 zł z prefinansowaniem, ale nie więcej niż 1800 zł na m2.

Ważne: o dotację, w tym także na stolarkę, można się starać tylko wówczas, gdy po jej otrzymaniu nie będzie w domu pieca na paliwo stałe poniżej 5 klasy!

 

drzwi wejściowe z szybą z obu stron

Jagienka z naświetlem bocznym

 

Ulga termomodernizacyjna

Warto zauważyć, że dla beneficjentów z każdego poziomu dofinansowania w rozliczeniu PIT dostępna jest ulga termomodernizacyjna do 53 000 złotych, która może uzupełnić dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Więcej o uldze termomodernizacyjnej przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/ulga-termomodernizacyjna-2022/

Niskie dochody? Nie stać Cię na byle jakie drzwi!

Dlaczego warto wybrać Drzwi CAL? Ponieważ produkujemy drewniane drzwi klasy premium już od 35 lat i od 35 lat dbamy o wysoką jakość naszych wyrobów. Kupisz u nas drzwi zewnętrzne o współczynniku przenikania ciepła dużo lepszym niż wymagany normami – bo nawet 0,58 W/m²K, a klasę antywłamaniowości RC2 dostaniesz w standardzie. Wszystko to oczywiście potwierdzone certyfikatami niezależnych laboratoriów. Na drzwi zewnętrzne od CAL powinien również postawić każdy, komu marzą się ciepłe drzwi wejściowe według własnego projektu – możemy pochwalić się długą historią spełnionych marzeń o niekonwencjonalnych drzwiach – zobacz nasze realizacje i zamów piękne, ciepłe, bezpieczne, drewniane drzwi zewnętrzne na lata (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne-realizacje/).

 

Wpis z dnia: 19.09.2022.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE