drzwi cal Co się składa na dobre drzwi?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Co się składa na dobre drzwi?

23 listopada 2022
Udostępnij wpis

Można by powiedzieć, że każde drzwi składają się z dwóch podstawowych elementów: skrzydła i ościeżnicy. Żadna tutaj filozofia i alchemia. Ale czy na pewno? Gdyby tak dobrze zamieszać w garnuszku wynurzyłoby się z niego jeszcze kilka ważnych składników, takich jak na przykład: wypełnienie termoizolacyjne, próg, zamki czy zawiasy. Dziś zdradzimy Wam tajemny przepis na dobre drzwi zewnętrzne.

Podstawa przepisu, czyli konstrukcja skrzydła drzwiowego

Kupując drzwi wejściowe na skrzydło patrzymy zazwyczaj przez pryzmat jego wyglądu i designu. W końcu jest ono ozdobą elewacji i zajmuje jej zauważalną część. Jednak skrzydło to nie tylko to co z zewnątrz, czyli kolor i ozdoby, ale przede wszystkim to co jest niewidoczne, czyli jego wnętrze. Uogólniając można by powiedzieć, że standardowo skrzydło ma w swoim wnętrzu ramę (zwykle kompozytową w przypadku drzwi stalowych czy aluminiowych, drewnianą w przypadku drzwi drewnianych) oraz wypełnienie termiczne (styropian, pianka PIR, inne). To te właśnie elementy w dużej części odpowiadają za właściwości termiczne naszego wejścia. Zasadą jest, że im skrzydło grubsze, czyli ma więcej wypełnienia termicznego wewnątrz, tym drzwi cieplejsze.

Jednak czy aby zapewnić sobie ciepły dom trzeba postawić na grube i ciężkie skrzydło? Niekoniecznie. Istotną rolę odgrywa rodzaj zastosowanego  wypełnienia i jego parametry termiczne. Standardowej grubości skrzydła (do ok. 90 mm) też doskonale spełniają swoje zadanie, jakim jest niewpuszczanie zimna do wnętrza domu i przy okazji są funkcjonalne w użytkowaniu. Pamiętajmy, że Waszych drzwi mogą używać również dzieci, które mogą mieć problem z otwarciem ciężkiego skrzydła.

 

dobre drzwi sękate

 

Ciepłe drzwi – na co zwrócić uwagę

Chcąc chcąc zapewnić sobie ciepłe wejście powinniśmy zwrócić uwagę to jeden współczynnik, tak zwany współczynnik przenikania ciepła, oznaczany skrótem Ud. Określa on, ile energii przenika przez 1 m kwadratowy przegrody (w naszym przypadku drzwi), gdy różnica temperatur po obu jej stronach wynosi 1 Kelwin. Zgodnie z polskimi i europejskimi normami nie może być on obecnie wyższy niż 1,3 W/m2K, a oczywiście im niższy tym lepiej. Bardzo dobrej jakości portale osiągają ten współczynnik na poziomie nawet poniżej 0,6 W/m2K. Drzwi referencyjne w standardzie Arctic od CAL mają potwierdzony badaniami w notyfikowanym laboratorium Ud= 0,58 W/m2K, a do tego są „szczupłe” i lekkie, gdyż mają tylko 90 mm grubości. Podejrzyj je tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/.

 

dobre drzwi arbo
dobre drzwi
drzwi: dobre

 

Dobre drzwi dopraw dobrymi okuciami

W skład drzwi wchodzą również okucia takie jak zamki, wkładki, klamki czy zawiasy. Wszystkie one są ważne i mają wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego domu i funkcjonalne działanie przegrody. Dobre drzwi zewnętrzne powinny być wyposażone w wielopunktowe zamki listwowe, które doszczelnią je i utrudnią dostanie się do wnętrza niepożądanym osobom. Składają się one z jednego lub dwóch zamków oraz co najmniej dwóch (jeden u góry i jeden u dołu) wpuszczanych w ościeżnicę haków.

Zawiasy również są bardzo ważne, ponieważ są jednym z pierwszych miejsc w których potencjalny włamywacz próbuje podważyć skrzydło. Same zawiasy, nawet renomowanego producenta, to zazwyczaj za mało, aby zatrzymać włamywacza. Stąd w dobrych drzwiach mamy dodatkowe rozwiązania tj. wręg antywyważeniowy czy bolce antywyważeniowe. Zawiasy muszą być również dobrane pod kątem grubości skrzydła i jego wagi. Każde z nich mają określoną przez producenta nośność. Grube i ciężkie skrzydła wymagają zastosowania specjalnych, droższych zawiasów. Ich złe dobranie może spowodować, że pod wpływem ciężaru skrzydła szybko się wyrobią i będą powodowały w przyszłości, być może już po okresie gwarancyjnym, problemy ze szczelnością i otwieraniem i zamykaniem skrzydła, które opadnie na zawiasach. Taka usterka zazwyczaj kończy się kosztowną koniecznością wymiany całych drzwi na nowe, szczelne i możliwe do swobodnego zamknięcia.

Ważnym elementem są również uszczelki, które uniemożliwiają przewiewy i tworzą komorę termiczną. Im więcej uszczelek po obwodzie, tym szczelniej i ciepłej. Dlatego zamiast kupować grube i ciężkie podwoje, wybierz cieńsze, ale o większej ilości uszczelek. Produkty CAL w standardzie Arctic mają „tylko” 90 mm grubości i aż trzy uszczelki po obwodzie.

 

dobre drzwi w kolorze żółtym

 

Dobre drzwi podsumowanie

Tak jak zwracamy uwagę na to co jemy, tak samo powinniśmy zwracać uwagę na to czym się otaczamy. Najzdrowszym przepisem na stolarkę wejściową jest drewno. To zdrowy surowiec o naturalnie wysokich parametrach termoizolacyjnych. Dzięki temu możemy kupić fit skrzydło, które będzie doskonale zatrzymywało zimno na zewnątrz. I dzięki któremu oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze będziecie mogli wydać na przykład na relaksujące spa czy karnet na siłownię.

 

 

Marka CAL oferuje drewniane drzwi wejściowe o grubościach skrzydeł 65, 78 i 90 mm. Wszystkie one (nawet te najcieńsze) spełniają europejskie normy odnośnie do termoizolacyjności. A do tego wszystkie (poza kolekcją Klasyczną) mają w standardzie klasę antywłamaniowości RC2. Wyroby CAL składają się z najlepszych składników: wyselekcjonowanego drewna, okuć renomowanych producentów i przemyślanej konstrukcji. Sprawdź co dotychczas powstało w naszej stolarskiej kuchni i samodzielnie skonfiguruj składniki Twoich wymarzonych drzwi: https://www.drzwi-cal.pl/konfigurator-drzwi/.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE