drzwi cal Drzwi drewniane – ukierunkowane na „być” - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi drewniane – ukierunkowane na „być”

6 maja 2019
Udostępnij wpis

W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z usług projektantów wnętrz chcąc, aby ich dom był estetyczny, stylowy i zgodny z panującą modą. Zdecydowanie do przeszłości odeszły czasy w których wymienialiśmy meble czy wyposażenie domu co kilkanaście lat. Jest to spowodowane nie tylko chęcią zmiany otaczającej nas na co dzień przestrzeni, ale także awaryjnością i niską jakością oferowanych obecnie towarów. Cykl życia produktu uległ znaczącemu skróceniu. Z drugiej strony coraz większa rzesza konsumentów jest świadoma wpływu takiego postępowania na środowisko naturalne i czuje potrzebę zmiany.

Można by powiedzieć, że obecnie ścierają się dwa style życia: „mieć” oraz „być”. Pierwszy z nich nastawiony jest na nadmierne posiadanie dóbr, ich częstą wymianę na nowe i lepsze modele, co ma przełożyć się na wysoki poziom życia, prestiż i status społeczny. W napędzaniu tego trendu pomagają nam sami producenci. Na pewno słyszeliście o chipach montowanych w drukarkach, które po określonej liczbie wydrukowanych stron blokują możliwość dalszej pracy sprzętu, mimo że technicznie jest sprawny. A czy słyszeliście o „zmowie żarówkowej”? Jeśli nie, zachęcamy do zgłębienia tematu.

Drugi coraz bardziej popularny trend „być” ukierunkowany jest na poszanowanie środowiska naturalnego, czyli m.in. wykorzystanie odnawialnych i biodegradowalnych surowców oraz recykling. Jednym zdaniem mamy dość konsumpcjonizmu i wszechobecnego plastiku.

Drzwi drewniane

Dlatego drewno, które jeszcze kilka lat temu kojarzone było z materiałem nietrwałym, podatnym na zmienne warunki atmosferyczne, a nawet wiejskimi klimatami jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych przez projektantów i architektów materiałem. Aktualnie kojarzy się z pięknem, wyjątkowym designem, ciepłem oraz powrotem do natury. Drewno jest stosowane zarówno do wystroju wnętrz, jak również na zewnątrz – drzwi, okna, tarasy, elewacje to tylko przykłady jego zastosowań.

Drzwi drewniane

Drzwi drewniane, czyli subtelny ukłon w stronę środowiska

Drzwi wejściowe są jednym z najważniejszych detali każdego domu. Mają zapewniać nam ciepło, spokój i bezpieczeństwo przez lata, a przy tym być wyjątkowe i reprezentacyjne. W końcu to je jako pierwsze widzą nasi goście. Do tego najlepiej jeśli po zmianie koncepcji na wygląd domu będziemy mieli szansę dania im drugiego życia, czyli ich recyklingu. Drewniana stolarka spełnia wszystkie te wymagania, a wręcz oferuje dużo więcej. Wybierając drewniane drzwi możemy być pewni, że kupujemy produkt unikatowy. Producenci oferują pełną gamę kolorów lazurowych i kryjących, a także wykończenia w postaci okładzin aluminiowych, spieków kwarcowych czy stali kortenowskiej.

Oprócz wyjątkowego wzornictwa drzwi drewniane to produkt bezpieczny i trwały, a więc zakup na lata.

Odpowiednio zaimpregnowane na etapie produkcji są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają żadnych corocznych, specjalnych zabiegów zabezpieczających. Powłoka lakiernicza może być wielokrotnie odnawiana, dzięki czemu drzwi zawsze mogą mieć świeży, schludny wygląd. Zarysowania i drobne uszkodzenia mechaniczne możemy sami w prosty sposób naprawić, co nie jest możliwe w przypadku drzwi stalowych czy aluminiowych. Natomiast, gdy już zdecydujemy się na wymianę możemy być pewni, że nie zaśmiecamy środowiska, gdyż wyprodukowane zostały przecież z naturalnego, odnawialnego surowca jakim jest drewno.

To najbardziej ekologiczny produkt jaki oferują nam producenci stolarki otworowej. Podczas produkcji stali czy aluminium do atmosfery przedostaje się ogromna ilość szkodliwych tlenków i pyłów, co nie ma miejsca podczas pozyskiwania drewna. Przedsiębiorstwa kupując surowiec od sprawdzonych dostawców, prowadzących racjonalną gospodarkę leśną oraz posiadających certyfikat FSC znacząco ograniczają szkodliwy wpływu na środowisko naturalne. Firmy z branży drzewnej, są świadome swojego wpływu na florę i faunę, dlatego coraz częściej wprowadzają zarządzanie zgodne z zasadami koncepcji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Przykładem może być akcja sadzenia drzew firmy CAL, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Suwałkach już po raz trzeci. Pracownicy, zarząd oraz wolontariusze posadzili razem…

7 tysięcy drzew na terenie byłego wysypiska śmieci.

Drzwi drewniane

Drzwi drewniane to zdecydowanie produkt ukierunkowany na „być”. Mają wyjątkowy, ponadczasowy design, zapewniają bezpieczeństwo, a dzięki bardzo dobrym właściwościom termicznym idealnie nadają się do domów energooszczędnych i pasywnych. Można powiedzieć, że jest to produkt „zero waste”, czyli nie generujący śmieci, a wręcz nadający się do powtórnego przetworzenia. Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się wyroby DIY (Do It Yoursefl) powstałe w wyniku recyklingu. Skrzydło drzwiowe również można w ten sposób wykorzystać, np. przerabiając je na blat stołu i przykrywając taflą szkła. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wybierając drzwi drewniane nie tylko zyskujemy spokój na lata, ale także okazujemy szacunek Matce Naturze. A Ty który trend wybierasz? Wolisz „mieć” czy „być”?

Autor: Natalia Kiler, technolog CAL.

Dodaj komentarz

UE