drzwi cal Drzwi energooszczędne dopłaty, dofinansowanie, korzyści - Drzwi CAL
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi energooszczędne, drzwi pasywne – dopłaty, dofinansowanie, korzyści

2 kwietnia 2019
Udostępnij wpis

Planując budowę domu warto zadbać o zmniejszenie zużycia energii. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania, a także umożliwia uzyskanie korzystnych dopłat finansowych do termomodernizacji budynków. Na jakie dofinansowanie możesz liczyć decydując się na zakup drzwi energooszczędnych lub drzwi pasywnych?

drzwi energooszczędne dopłaty 2019

Drzwi energooszczędne CAL z kolekcji Alutherm model Dekasuw.

Planując budowę domu warto zadbać o zmniejszenie zużycia energii. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania, a także umożliwia uzyskanie korzystnych dopłat finansowych do termomodernizacji budynków. Na jakie dofinansowanie możesz liczyć decydując się na zakup drzwi energooszczędnych lub drzwi pasywnych?

Decyzja o termomodernizacji domu lub mieszkania niesie wiele korzyści. Mniejsze straty energii dzięki inwestycji w ciepłe drzwi zewnętrzne to redukcja rachunków za ogrzewanie. To ponadto ciepłe wnętrza, cieplejsze ściany i podłogi. Warto mieć świadomość, że przez drzwi i okna o niskich standardach energetycznych ucieka nawet 35% energii cieplnej. Planując zakup energooszczędnych lub pasywnych drzwi zewnętrznych możesz ponadto liczyć na atrakcyjne dopłaty w ramach gminnych i rządowych programów.

Czym są drzwi energooszczędne, a czym drzwi pasywne zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne energooszczędne to drzwi spełniające standard energetyczny zgodny z normą NF40, czyli Ud pomiędzy 0,8 a 1,0 W/m²K. Norma NF40 oznacza kwalifikację budynków jako domy energooszczędne, których roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji (EUco) jest mniejsze lub równe 40 kWh/m2rok. Przyjmuje się, że drzwi o przenikalności cieplnej Ud nie więcej niż 1,0 W/m²K to drzwi energooszczędne.

W przypadku drzwi pasywnych obowiązujący standard to tak zwana norma NF15, w której zapotrzebowanie energetyczne określa wzór EUco ≤ 15 kWh/m2rok. Drzwi pasywne mają wyższy poziom termoizolacyjności, a ich przenikalność cieplna Ud nie może przekraczać 0,8 W/m2K.

drzwi energooszczędne pasywne dopłaty 2019.jpg

Drzwi zewnętrzne alu-drewniane CAL model Fermtoferm spełniają normy NF 40 dla domów energooszczędnych.

Dopłaty do drzwi zewnętrznych energooszczędnych

Program NFOŚiGW, dofinansowanie na drzwi zewnętrzne

Jeśli planujesz budowę domu w standardzie NF40 lub NF15 możesz ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu dopłat do budowy budynków energooszczędnych. Za koordynację dopłat w Programie odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Kwota maksymalnej możliwej do uzyskania dopłaty wynosi 30.000 zł dla domów NF40 oraz 50.000 zł dla budynków w standardzie NF15. Wlicza się w to także koszt zakupu drzwi energooszczędnych.

Program Czyste Powietrze – ulga termomodernizacyjna

czyste-powietrze-dopłaty do drzwi zewnętrznych

Czyste Powietrze to rządowy program dopłat do drzwi energooszczędnych, wymiany pieca, wymiany okien, ocieplenia ścian i innych działań mających na celu termomodernizację budynku. Jednym z narzędzi jest ulga termomodernizacyjna. Jest to ulga podatkowa, która polega na odliczeniu od przychodu wydatków związanych z realizacją docieplenia domu. Ulga termomodernizacyjna przysługuje m.in. na drzwi zewnętrzne energooszczędne. Szczegółowe informacje na temat materiałów budowlanych objętych możliwości uzyskania tej ulgi podatkowej znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Program Czyste Powietrze – dofinansowanie na drzwi zewnętrzne i inne

Program Czyste Powietrze przewiduje także inną formę dofinansowania – dotację do ocieplenia domu. Jej wysokość uzależniona jest od miesięcznego lub rocznego dochodu na osobę w gospodarstwie. Może być to od 10% do nawet 90% dla najmniej zarabiających.

Aby ubiegać się o dopłatę do drzwi zewnętrznych i innego rodzaju termomodernizacji minimalna wartość kosztów kwalifikowanych musi wynieść minimum 7.000 zł, a maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany drzwi zewnętrznych za m2 – do 2000 zł.

Szczegółowe kryteria dotyczące przedsięwzięć objętych dopłatą znajdziecie na https://www.wfosigw.pl/sites/default/files/program_czyste_powietrze.pdf.

Gminne dopłaty do drzwi zewnętrznych i docieplenia budynków

przekrój narożnika drzwi zewnętrznych energooszczędnych CAL AluTherm w standardzie Arctic

Przekrój narożnika drzwi zewnętrznych energooszczędnych CAL AluTherm w standardzie Arctic.

Poza rządowymi programami dopłat istnieje także możliwość uzyskania gminnego dofinansowania na drzwi zewnętrzne i inne działania związane z termomodernizacją. To tak zwane gminne dopłaty do ocieplenia budynków lub gminne dofinansowanie do termomodernizacji. Ponieważ każda gmina ma prawo ustalać odrębne zasady działania programów, informacji na temat możliwości skorzystania z dofinansowania należy szukać na stronach urzędów danych gmin lub bezpośrednio w urzędach.

Dofinansowanie w ramach gminnych dopłat udzielane jest dla domów znajdujących się na terenie danej gminy i kierowane jest przede wszystkich do osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

Drzwi zewnętrzne energooszczędne i drzwi pasywne CAL

Wszystkie drewniane drzwi zewnętrzne CAL spełniają normę NF40 określającą domy energooszczędne. Oznacza to, że nie musisz dopłacać do tego, aby posiadać w domu drzwi o znakomitych warunkach termoizolacyjnych. Kwalifikują się zatem do zamontowania w domach energooszczędnych, które mają spełniać normę NF40.

Co więcej, firma Drzwi CAL jest Ambasadorem Budownictwa Pasywnego. Te wyśrubowane standardy cieplne spełniają drewniane drzwi zewnętrzne z Kolekcji Alutherm. Ich współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,58 W/m2K przy jednoczesnej 4. klasie szczelności. Drzwi zewnętrzne pasywne CAL posiadają skrzydło płytowe przylgowe o grubości 90 mm zbudowane z ramy drewnianej (dębowej lub sosnowej). Ramę skrzydła wypełnia materiał termoizolacyjny, a okładzinę wykonano ze sklejki wodoodpornej okleinowanej.

Dopłaty do drzwi energooszczędnych – podsumowanie

Inwestycja w budownictwo energooszczędne nie musi oznaczać ogromnych wydatków. Dzięki gminnym i rządowym programom dopłat możemy uzyskać zwrot części poniesionych kosztów. Zakup drewnianych drzwi energooszczędnych z dopłatą to nie tylko korzystne dofinansowanie, ale również oszczędności na rachunkach za prąd. Doskonałe właściwości termoizolacyjne drzwi zewnętrznych pozwalają w dłuższej perspektywie znacznie zredukować koszty ogrzewania domu. Warto podejść do tematu całościowo, zaczynając od energooszczędnych drzwi zewnętrznych.

 

Dodaj komentarz

UE