drzwi cal Drzwi płytowe czy ramowe – jakie są różnice?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi płytowe czy ramowe – jakie są różnice?

8 lutego 2023
Udostępnij wpis

Poszukując drewnianych drzwi, czy to zewnętrznych czy wewnętrznych, mogliście się już zetknąć z pytaniem: drzwi płytowe czy ramowe? Ja, gdyby nie to, że pracuję w fabryce która je produkuje, nie miałabym pojęcia o co chodzi. Dlatego dziś odpowiemy Wam na pytanie: czym różnią się drzwi płytowe od ramowych?

Wolisz klasykę czy nowoczesność?

Ja osobiście jestem za klasyką, ponieważ dużą część swojego życia mieszkałam w przedwojennej kamienicy, gdzie były piękne, drewniane, ramowe właśnie drzwi wewnętrzne. Były tam przez osiemnaście lat mojego życia, a może są i teraz? Określiła bym je stwierdzeniem: nie do zdarcia. Wystarczyło je tylko odmalowywać i wciąż były jak nowe. Czym się charakteryzowały? Przede wszystkim solidną, drewnianą ramą skrzydła, w której umieszczone były dwie, cieńsze płyciny podzielone dodatkowym, drewnianym ramiakiem w poprzek. I właśnie ta drewniana rama to kwintesencja drzwi ramowych, nazywanych też czasami ramowo – płycinowymi.

Wielbiciele nowoczesności postawią zapewne na drzwi płytowe, czyli płaskie skrzydła, bez charakterystycznej ramy i zapadniętych płycin (np. kolekcja Nova 3.1 od CAL: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/nova-3-1/). Nie oznacza to jednak, że nowoczesny design jest nudny. Co to, to nie! Płytowe skrzydła mogą być wyposażone w szyby, a także nawiązywać do drzwi klasycznych frezowaniami i ozdobnymi ramkami i kasetonami.

Powyższe zasady mają zastosowanie zarówno dla drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych, z tą tylko uwagą, że drzwi zewnętrzne, niezależnie czy są to drzwi ramowe czy płytowe, odznaczają się bardziej skomplikowaną budową wewnętrzną (więcej o budowie drzwi wejściowych przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/dobre-drzwi-zewnetrzne-co-sie-sklada-na-nie/).

 

Drzwi ramowo-płycinowe

Drzwi zewnętrzne: ramowo-płycinowe

 

Drzwi płytwe

Drzwi zewnętrzne: płytowe

 

Jakie drzwi wewnętrzne – ramowe czy płytowe?

Wybierając konstrukcję skrzydeł wewnętrznych należy wziąć pod uwagę między innymi styl w jakim wykończone jest nasze mieszkanie czy dom. Raczej nie wstawimy klasycznych, białych skrzydeł do mieszkania w stylu glamour lub nowojorskim, mimo że białe drzwi są dosyć uniwersalne. Drzwi ramowe będą się świetnie komponowały z wnętrzami klasycznymi, angielskimi, francuskimi czy vintage. Dodatkowo uwielbiają je wnętrza w stylu loftowym! Czarna rama i duże szklenie podzielone cienkimi ramkami to kwintesencja stylu industrialnego (sprawdź kolekcję Loft od CAL, dostępną również w czarnym wykończeniu matowym: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/loftowa/)

Drzwi płytowe z kolei dają naprawdę duże pole do popisu. Szczerze mówiąc, da się je dopasować chyba do każdego stylu wnętrzarskiego. Płaskie skrzydła do wnętrz minimalistycznych czy skandynawskich, z delikatnymi frezowaniami do stylu boho i klasycznego, z ozdobnymi ramkami i kasetonami do wnętrz angielskich, a z poziomymi szybkami do nowoczesnych. Do tego drzwi płytowe dostępne są w designerskiej wersji ościeżnicy ukrytej w murze, dzięki czemu możemy wykończyć je tak jak przylegającą ścianę, a samo skrzydło będzie praktycznie niezauważalne (rozwiązanie również dostępne w CAL, jako drzwi lakierowane lub przygotowane pod samodzielne wykończenie).

 

przekrój ramowo płycinowy

Drzwi wewnętrzne: ramowo-płycinowe

przekrój płytowy

Drzwi wewnętrzne: płytowe

 

Drzwi wejściowe do domu – czy konstrukcja wpływa na właściwości?

Trzeba przyznać, że przy możliwościach projektowych jakie dają drzwi płytowe, większość producentów skupia się na ich właśnie rozwoju, a nie skrzydeł ramowo – płycinowych. Stąd w katalogach znajdziemy o wiele większy wybór drzwi płaskich z ozdobami i szybami, niż klasycznej, ramowej budowy.

 

Nowoczesne drewniane drzwi płytowe

Nowoczesne, drewniane drzwi płytowe

 

Klasyczne ramowo płycinowe drewniane drzwi wejściowe

Klasyczne, ramowo-płycinowe drewniane drzwi wejściowe

 

Taki stan rzeczy ma również drugie dno, którym są normy, które muszą spełniać nowoczesne drzwi zewnętrzne (w tym standard WT2021). Ze względu na swoją budowę i zazwyczaj większą grubość, drzwi płytowe mają o wiele lepsze parametry cieplne, co obecnie jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru drzwi, zwłaszcza jeśli budujemy dom energooszczędny lub pasywny. Nie oznacza to jednak, że klasycznej budowy portale są niskiej jakości i nie należy ich brać pod uwagę. Wszystkie produkty dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać minimalne wymagania termiczne, co oznacza, że ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Nie musimy się więc obawiać, że wybierając skrzydła ramowe kupimy stolarkę przez którą ciepło będzie nam uciekało. Warto na etapie wyboru skrzydła i rozmów ze sprzedawcą, wypytać jakie współczynnik ma dany model i czy ma przeprowadzone dodatkowe badania tj. antywłamaniowość czy akustyka.

Jakie drzwi – ramowe czy płytowe? Oto jest pytanie! Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wybór już jest dokonany. Jeśli jednak nie, to koniecznie zajrzyjcie na naszego Instagrama, na którym znajdziecie mnóstwo pięknych inspiracji z naszymi drewnianymi drzwiami CAL, zarówno w postaci profesjonalnych wizualizacji, jak i realnych zdjęć przesłanych przez naszych klientów -> https://www.instagram.com/drzwical/. Być może właśnie tam znajdziesz pomysł na swoje wnętrze i swoje drzwi?

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi

 

Dodaj komentarz

UE