Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Które wybrać? - Drzwi - Cal
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Które wybrać?

28 września 2021
Udostępnij wpis

Drzwi wewnętrzne, mimo iż są istotnym elementem wystroju domu czy mieszkania, na co dzień nie są w kręgu naszych zainteresowań. Wchodzą jednak do niego, gdy planujemy większy remont lub kupiliśmy nową nieruchomość. To właśnie wtedy pada ważne pytanie o ich konstrukcję, które często wprawia nas w zakłopotanie. Przylgowe czy bezprzylgowe? Czym się różnią i które wybrać?

Rozwiązujemy tajemnicę mistycznego felcu

Drzwi przylgowe to klasyczne rozwiązanie, które znajdziemy w większości kamienic, a także starszych domów i mieszkań. Charakteryzują się specjalnym wycięciem w wąskiej krawędzi skrzydła (przylgą lub inaczej felcem), które po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Wyfrezowania tego pozbawione są bardziej nowoczesne drzwi bezprzylgowe, w których skrzydło po zamknięciu całkowicie chowa się w ościeżnicy, tworząc z nią jedną, zlicowaną płaszczyznę.

Zawiasy widoczne czy ukryte?

Jedną z różnic w przypadku drzwi przylgowych i bezprzylgowych są zawiasy. Wybierając drzwi przylgowe decydujemy się na zawiasy widoczne, które w tym przypadku pełnią rolę nie tylko mechaniczną, ale także ozdobną. Z kolei myśląc o drzwiach bezprzylgowych możemy spotkać się z opinią, że produkowany jest tylko w minimalistycznej wersji z niewidocznymi zawiasami. Nie jest to jednak prawdą i u wielu producentów kupimy drzwi bezprzylgowe w obu wersjach: z zawiasami widocznymi i ukrytymi. Prawdą natomiast jest, że większość kupujących wybierająca skrzydła bez widocznego felcu stawia na ich wersję minimalistyczną z ukrytymi zawiasami.

 

minimalistyczne drzwi

 

Styl wnętrza, a dobór drzwi

Drzwi wewnętrzne są elementem wystroju, który musi pasować do całej stylistyki pomieszczenia. Przylgowe jako tradycyjna konstrukcja idealnie pasują do wnętrz klasycznych, a także urządzonych w stylu angielskim, rustykalnym czy retro. Poszukując takich skrzydeł koniecznie sprawdź kolekcję Klasyczną i Luksusową od Drzwi CAL. Prawdziwie drewniane, o ramowo-płycinowej konstrukcji, idealnie wpisują się w klimat minionych lat. A jeśli wolisz klasykę w nowoczesnym wydaniu to kolekcja Szlachecka, która łączy nowoczesny wygląd z frezowanymi ramkami i kasetonami o tradycyjnym ułożeniu, będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Drzwi bezprzylgowe o estetycznej, zlicowanej powierzchni wybierane są najczęściej do nowoczesnych wnętrz w stylu minimalistycznym, eklektycznym czy industrialnym. Tutaj polecamy modele frezowane z kolekcji La Linela, pełne i szklone z kolekcji Nova 3.1, z designerskimi wstawkami ze szkła lakobel z kolekcji Geometria oraz idealnie pasujące do wnętrz industrialnych skrzydła z kolekcji Loft – wszystkie oczywiście od marki CAL.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – główne różnice

Czym jeszcze oprócz obecności felcu lub jego braku różnią się od siebie obie wymienione konstrukcje? Jakie mają główne wady i zalety, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?

Kluczową różnicą, którą warto wziąć pod uwagę jest regulacja zawiasów i montaż skrzydeł. Obie te czynności są zdecydowanie łatwiejsze w przypadku drzwi przylgowych.  Pomyśleć o tym powinny zwłaszcza osoby, które decydując się na drzwi bezprzylgowe, chcą na własną rękę dokonać ich montażu. Jest on bardziej złożony, czasochłonny oraz wymaga dużej precyzji i dokładności. Nie mając jakiegokolwiek doświadczenia w montażu drzwi wewnętrznych, by mieć pewność ich bezawaryjnego działania przez długie lata, lepiej powierzyć ich osadzenie profesjonaliście.

Kolejną różnicą między drzwiami przylgowymi, a bezprzylgowymi jest cena. Zawiasy ukryte są dużo droższe niż widoczne, co wpływa na wyższą cenę drzwi bezprzylgowych. Kupując skrzydła i ościeżnice do całego mieszkania musimy się liczyć ze sporym kosztem dodatkowym, wynikającym z różnicy w cenie samych okuć. 

W Internecie znajdziemy również informację o widocznym w przypadku drzwi zlicowanych języczku i ryglu zamka, które w przypadku skrzydeł przylgowych po zamknięciu zasłonięte są właśnie przylgą. Teoretycznie jest to prawda, jednak w większości drzwi zlicowanych odległość pomiędzy krawędzią skrzydła, a ościeżnicą wynosi 2-3 mm. Miejsce to zazwyczaj jest zacienione, co powoduje, że elementy te nie rzucają się specjalnie w oczy.

Hit architektów – drzwi bezprzylgowe z panelami

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnich latach są zabudowy panelowe, czyli wydłużone opaski ościeżnicy. Występują one w kilku wariantach: paneli jedno lub obustronnych, samego panelu górnego lub całkowitej zabudowy panelami górnym i bocznymi.

Rozwiązanie to jest dedykowane drzwiom zlicowanym, a panele pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W tej konfiguracji skrzydło i zabudowa z jednej strony tworzą na ścianie całkowicie płaską, harmonijną płaszczyznę.

 

Szkło lacobel drzwi pokojowe

 

Drzwi bez ościeżnicy? Tak, to możliwe.

Obecnie coraz więcej osób, zwłaszcza współpracujących z architektami, poszukuje drzwi wewnętrznych bez widocznej ościeżnicy. I nie jest to wcale wymysł, ale standard wprowadzany na rynku. Rozwiązanie to polega na zastosowaniu aluminiowej ościeżnicy, która podczas stawiania ścian jest w nich zamurowywana, dzięki czemu jest niewidoczna. Jest ono o tyle fajne, że pokrywając skrzydło materiałem wykończeniowym identycznym jak ściana (farba, tapeta, lustro itp.) tworzymy efekt ukrytych drzwi, które zauważyć można tylko po klamce. Stosowane jest zazwyczaj w nowoczesnych wnętrzach i pasuje do praktycznie każdego stylu.

Oczywiście ze względu na wystający felc drzwi przylgowe nie mogą być tu zastosowane. Ościeżnica przylgowa niestety przekreśla możliwość zastosowania większości nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych drzwiom wewnętrznym.

drzwi bez ościeżnicy drzwi wewnętrzne bez ościeżnicy drzwi biurowe bez ościeżnicy drzwi łazienkowe bez ościeżnicy

Drzwi rewersyjne – bezprzylgowe z przylgą?

Drzwi wewnętrzne rewersyjne to połączenie wersji przylgowej i bezprzylgowej, inaczej zwane drzwiami z odwrotną przylgą. Przylgowe, ponieważ skrzydło posiada wyfrezowany felc, ale nie po zewnętrznej, a po wewnętrznej stronie skrzydła, dzięki czemu z jednej strony drzwi i ościeżnica tworzą licującą płaszczyznę, identycznie jak w konstrukcji drzwi bezprzylgowych. Samo skrzydło otwiera się nie na zewnątrz, ale do wewnątrz ościeżnicy, dzięki czemu zabiera mniej przestrzeni i pozwala swobodnie wykorzystać przyległe ściany.

 

drzwi bezprzylgowe z przylgą

 

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe to pytanie równie ważne jak drzwi prawe czy lewe. Obecnie na rynku najczęściej wybierana jest opcja bez widocznej przylgi, nie tylko ze względu na minimalistyczne walory estetyczne, ale także na ilość rozwiązań konstrukcyjnych jakie dają tylko drzwi zlicowane (ościeżnica ukryta, wersja z panelami czy rewersyjna).

Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania konstrukcyjne (a nawet więcej) znajdziesz w najnowszym katalogu drzwi wewnętrznych CAL. Wybierz skrzydło z ośmiu dedykowanych kolekcji, dopasuj ościeżnicę i ciesz się prawdziwymi, drewnianymi drzwiami w Twoim domu.

Więcej o wyborze drzwi wewnętrznych dowiesz się od niezastąpionego Krzysztofa Szubzdy z naszego Podcastu Budującego. Słuchaj w wolnej chwili lub w drodze do pracy.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE