drzwi cal Zewnętrzne drzwi dwuskrzydłowe - jak wybrać najlepsze?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Zewnętrzne drzwi dwuskrzydłowe – jak wybrać najlepsze?

1 grudnia 2020
Udostępnij wpis

Starówka, główna ulica miasta, zabytkowe kamienice… A w ich murach klasyczne, rzeźbione, drewniane drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe. Zapewne takie skojarzenia ma większość z nas, gdy słyszy hasło „drzwi dwuskrzydłowe”. Pora zmienić to trochę staroświeckie spojrzenie, ponieważ drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe mają wiele zalet i idealnie wpisują się w nowoczesne budownictwo.

Jeśli masz otwór w murze, który pozwala na zamontowanie większej konstrukcji niż pojedyncze skrzydło do wyboru masz trzy opcje: drzwi z naświetlem bocznym, drzwi dwuskrzydłowe oraz drzwi ze ślepym skrzydłem. Dziś udowodnimy Wam, że z tych wszystkich opcji warto wziąć pod uwagę właśnie drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe.

Zalety dwóch skrzydeł – design i wysoka funkcjonalność

Ile razy kupując wielkogabarytowe meble zastanawialiście się jak je wnieść do domu? Czy przejdą przez drzwi wejściowe? A może trzeba będzie wnieść je jakoś oknem lub rozmontować na podwórku przed wniesieniem? Decydując się na drzwi dwuskrzydłowe tego typu problemy logistyczne masz z głowy, ponieważ otwierając oba skrzydła uzyskujesz większe światło przejścia niż przy standardowych drzwiach jednoskrzydłowych. Zaletą tej konstrukcji jest także jej wyjątkowy design. Szczególnie pięknie prezentują się drewniane drzwi dwuskrzydłowe z aplikacjami ozdobnymi lub szklone. Dobrze zaprojektowane cechują się wyjątkowa geometrią i symetrycznością, nawet jeśli skrzydła są różnej szerokości. Dodatkowo wersja szklona wpuszcza do naszego przedsionka dużo światła dziennego, naturalnie go doświetlając.

Drzwi zewnętrzne „à la dwuskrzydłowe”

Na rynku dostępne są również drewniane drzwi z tzw. ślepym skrzydłem. To drzwi które wyglądają jak dwuskrzydłowe, jednak rozwierne jest tylko skrzydło czynne, natomiast bierne jest stałą dostawką imitującą skrzydło. Mając odpowiednio duży otwór można zamówić konstrukcję z dwoma dostawkami ślepymi. Gwarantujemy, że takie drzwi robią wrażenie zarówno designem, jak i rozmiarem.

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe – jaki wymiar otworu?

Drzwi dwuskrzydłowe możemy podzielić na dwie grupy: o skrzydłach symetrycznych i niesymetrycznych. Skrzydła symetryczne wymagają dużo większego otworu w murze. Należy pamiętać, że zgodnie z polską normą, szerokość przejścia w świetle ościeżnicy po otwarciu skrzydła czynnego (głównego) powinna wynosić minimum 90 cm. Tak więc drzwi dwuskrzydłowe symetryczne to  minimum skrzydła 90+90, co po dodaniu szerokości ościeżnicy i obowiązkowego luzu montażowego, daje około 2 metrów szerokości otworu w murze. Zdecydowanie częściej wybierane są skrzydła niesymetryczne. Najczęstszymi kombinacjami są skrzydła 90+30 oraz 90+50. Szerokości otworów w murze dla nich to kolejno około 140 cm i 160 cm. Przy odpowiednio wykonanym projekcie oba warianty prezentują się zjawiskowo i są prawdziwą ozdobą elewacji – zarówno te o wyglądzie klasycznym, jak i nowoczesnym. Oprócz tych najczęściej wybieranych szerokości istnieje oczywiście możliwość wykonania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych na dowolny wymiar.

Drzwi drewniane – ile to kosztuje?

Każdy producent ma swój sposób na kalkulację ceny drzwi dwuskrzydłowych zewnętrznych. Jedną z metod jest wyjście z założenia, że skrzydło bierne, nawet to małe, to jednak skrzydło i wymaga takiego samego nakładu pracy jak skrzydło czynne – dlatego kalkulując cenę mnożą po prostu cenę takich samych drzwi jednoskrzydłowych razy dwa. Drugą spotykaną metodą, stosowaną między innymi w CAL prawdziwe drzwi jest przelicznik procentowy. Oznacza to, że cena drugiego skrzydła zależy od jego szerokości – im szersze skrzydło, tym wyższa cena. Tak więc cena drewnianych drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych nie musi wcale zwalać z nóg.

Jeśli po przeczytaniu tekstu nadal masz wątpliwości czy drzwi dwuskrzydłowe są dla Ciebie, koniecznie odwiedź galerię naszych realizacji i podejmij świadomą decyzję.

 

PS. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze drzwi wejściowych – sprawdź podcast budujący marki CAL prawdziwe drzwi lub zapytaj naszego eksperta.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE