drzwi cal Drzwi zewnętrzne stalowe? Na co postawić? Czy drewno jest lepsze?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi wejściowe stalowe – czym różnią się od drewnianych i kto powinien się na nie zdecydować?

12 sierpnia 2021
Udostępnij wpis

Stal i drewno – materiały różne od siebie pod każdym względem, a jednak oba wykorzystywane do produkcji drzwi zewnętrznych. Czy zatem drzwi wejściowe stalowe i drewniane mają ze sobą punkty wspólne? Kiedy postawić na stal, a kiedy na naturalne drewno?

Drzwi zewnętrzne stalowe

Otwieramy, zamykamy, otwieramy, zamykamy, a gdy się spieszymy lub jesteśmy nie w humorze – trzaskamy. Drzwi wejściowe do domu muszą znieść w ciągu dnia wiele cykli zamykania i otwierania. Bez względu na swój wiek i warunki atmosferyczne.

Odpowiednio zamontowane drzwi metalowe potrafią spełnić swoją funkcję, a droższe wersje przy odpowiedniej pielęgnacji zachowają dobry wygląd przez wiele lat. Jednak warunkiem ich korzystnego wyglądu i funkcjonalnego działania jest profesjonalny montaż. Źle zamontowane drzwi stalowe latem będą sprawiały problemy z zamykaniem. Latem, gdy w wyniku nagrzewania metalowa konstrukcja skrzydła rozszerzy się, a zimą będą generowały poważne straty ciepła w wyniku przemarzania. Drzwi zewnętrzne stalowe wymagają zadaszenia (zwłaszcza te umiejscowione od strony południowej), które zapobiegnie ich zbytniemu nagrzewaniu się. Wymagają też dokładnego ocieplenia progu i futryny, aby zapobiec ich przemarzaniu, a co za tym idzie uciekaniu cennego ciepła z naszego domu. Żeby uzyskać parametry termiczne zbliżone do drzwi drewnianych, w najdroższych drzwiach stalowych w ramach i ościeżnicach umieszcza się właśnie naturalnie ciepłe drewno.

Dodatkowo w przypadku tańszych modeli pokrytych folią dekoracyjną musimy liczyć się z tym, że po kilku latach folia może zacząć się łuszczyć. W efekcie czego nasze drzwi będą wyglądały nieestetycznie. Niestety w przypadku drzwi stalowych ich regeneracja jest praktycznie niemożliwa. Jedynym rozwiązaniem jest kosztowny zakup nowych drzwi i ich ponowny montaż w elewacji.

Drzwi antywłamaniowe – fakty i mity

Od lat na rynku rządzi przekonanie, że jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu i jego domowników to w grę wchodzą drzwi metalowe. Prawdą jest jednak to, że o antywłamaniowości drzwi świadczą jedynie certyfikaty potwierdzające rzeczywiste sprawdzenie drzwi przez niezależne laboratorium. Oferowane na rynku drzwi stalowe mogą mieć klasę antywłamaniowości RC2, czyli stawią opór włamywaczowi uzbrojonemu w śrubokręt czy szczypce przez 3 minuty. Zdaje się niewiele, ale w większości przypadków wystarczy, aby zniechęcić potencjalnego włamywacza. Warto sprawdzić czy klasa RC2 jest dostępna w standardzie, czyli bez dokupienia np. droższych, antywłamaniowych okuć jak np. zamek listwowy. Klasa antywłamaniowości RC2 jest bez problemu osiągalna dla drzwi drewnianych, które tylko z pozoru nie kojarzą się z wytrzymałością na wiercenie czy łupanie.

Udowadnia to marka CAL prawdziwe drzwi, która oferuje drewniane drzwi zewnętrzne w klasie RC2 bez dodatkowych dopłat. CAL posiada także w ofercie drzwi drewniane w klasie RC3, które zatrzymają włamywacza uzbrojonego nawet w łom przez 5 minut. Bo za klasą antywłamaniowości drzwi stoi nie tylko materiał, z którego są wykonane. To także zastosowane okucia, szklenie, a także rozwiązania konstrukcyjne, takie jak antywyważeniowy wręg francuski w drzwiach CAL. Do obrony domu w zupełności wystarczą drzwi w klasie RC2 bądź RC3. Posłuchaj :)

W przypadku drzwi z naświetlami warto sprawdzić czy certyfikat antywłamaniowości dotyczy pojedynczych drzwi czy całego portalu drzwiowego. Włamanie przez boczną szybę jest zwykle zdecydowanie prostsze. Większość drzwi stalowych na rynku (stan na 08.2021) takiego certyfikatu nie posiada.

drzwi zewnętrzne drewniane

Drzwi zewnętrzne drewniane czy stalowe?

Alutherm drzwi cena

Drzwi stalowe są często tańsze od drewnianych. Z reguły nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Można je montować już podczas prac mokrych na budowie gdy nie można liczyć na uważność ekip budowlanych. Na rynku znajdziemy także drzwi stalowe w okładzinie zewnętrznej imitującej drewno, jednak tutaj wskazana jest ostrożność. Taka okładzina nie musi być trwała. Drzwi stalowe uzupełnione o elementy drewna mogą zbliżyć się do parametrów cieplnych drzwi drewnianych. Zatem jeśli ciepły wiatrołap nie jest priorytetem – można poświęcić budżet na drzwi stalowe.

Jeśli jednak zależy Ci na obcowaniu z naturą i niepowtarzalnym klimatem, jaki do wnętrza wprowadza drewno, pomyśl o drzwiach zewnętrznych drewnianych. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami antywłamaniowości, izolacji akustycznej i termicznej (ta ostatnia jest bezdyskusyjnie lepsza niż drzwi metalowych). W drzwi drewniane powinien także zainwestować każdy, komu bliskie są wartości ekologii – to jedyne drzwi które łatwo i prawie w całości można zwrócić Naturze (posłuchaj).

Ponadto na drewniane drzwi wejściowe postawi każdy, kto poszukuje drzwi według indywidualnego projektu. Żaden inny materiał nie daje takich możliwości aranżacyjnych i projektowych jak drewno. W drzwiach stalowych poza wyborem okuć i koloru nie możemy zmienić nic. W drzwiach drewnianych ogranicza nas tylko wyobraźnia – zajrzyj do naszej galerii rozwiązań nietypowych i przekonaj się na własne oczy, jakie możliwości personalizacji daje drewno.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE