Jak wykończyć wejście do nowego domu? 5 porad. - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wykończyć wejście do nowego domu? 5 porad.

4 marca 2022
Udostępnij wpis

Budujesz, remontujesz, urządzasz, a każdy z tych etapów przybliża Cię do dnia w którym zamieszkasz w swoich wymarzonych czterech kątach. Jednym z ostatnich etapów urządzania jest wykończenie wejścia do domu. Jej głównym elementem są oczywiście drzwi wejściowe, dlatego dziś doradzimy jak je odpowiedzialnie wybrać i stworzyć wokół nich piękną oprawę.

Dopasowane drzwi zewnętrzne ozdobą elewacji

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że nowoczesne drzwi wejściowe są wizytówką fasady budynku. Pełnią funkcję praktyczną, czytelnie wydzielają przestrzeń wejścia do domu, a także zapraszają gości do jego wnętrza. Jak wybrać drzwi zewnętrzne, aby zapewniały bezpieczeństwo, ciepło oraz pięknie się prezentowały? Ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów definitywnie wyróżnia się naturalne drewno, które posiada wszystkie te zalety.

Praktyczne podejście do budowy domu

Wszyscy chcemy, aby nasze gniazdo rodzinne wyróżniało się wśród okolicznych budynków i było ciekawsze niż sąsiada. Jednak projektując wykończenie wejścia do domu pamiętajmy, że stawiając tylko na design możemy zrobić sobie krzywdę w postaci, np. zimnego przedsionka.

Dobrze zaprojektowana strefa wejścia do domu będzie piękna, ergonomiczna, a także zapewni nam i naszej rodzinie ciepło i bezpieczeństwo. Dlatego kupując drzwi zewnętrzne koniecznie sprawdźcie czy posiadają minimum klasę RC2 antywłamaniowości i minimalny określony normami europejskimi współczynnik przenikania ciepła Ud (1,3 W/m2K). Oba oczywiście potwierdzone stosowanymi certyfikatami z badań w niezależnych laboratoriach.

W Drzwi CAL zaprojektujemy Ci portal drzwiowy na wymiar, a do tego nie tylko ciepły (Ud od 0,58 W/m2K) i bezpieczny (nawet RC3), ale także cichy (Rw=44 dB). Sprawdź specjalnie przygotowane pakiety Safe i Silent (https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-26-ciche-drzwi-wejsciowe/).

 

 

Nowoczesne wejście do domu – kolorowe czy antracytowe?

Antracyt to kolor, który od lat rządzi na elewacjach w nowoczesnych domach. Wykonuje się w nim nie tylko stolarkę otworową, ale także bramy, ogrodzenia, dachówki i inne elementy elewacji. Antracytowe drzwi do domu to wciąż jeden z panujących trendów w budowie mieszkalnym.

Drugim, rozwijającym się w ostatnich latach trendem są kolorowe drzwi zewnętrzne, a klienci mogą wybierać w setkach różnych kolorów z przemysłowych palet RAL i NCS. Prym wiodą drzwi w kolorach czerwieni, ciemnej zieleni i granatu. Jednak architekci i klienci mają szerokie wizje i nie ograniczają się do standardowych kolorów, stąd coraz częściej spotkać można elewację z wyróżniającymi się skrzydłami w kolorach różu, oranżu, fuksji czy w efektownym dwu-kolorze.

Trendy 2022 – szyby w drzwiach wejściowych

Czy wiecie jaki jest najlepszy pomysł, aby naturalnie doświetlić wiatrołap i wnętrze domu? Tak, można mieć dużo okien, ale można także wstawić szklenie do drzwi wejściowych, które spełni taką sam rolę.

Jakie rodzaje szyb możemy wybrać do skrzydeł i naświetli drzwiowych? Standardem są pakiety refleksyjne i okienne. Jednak, jeśli mowa o trendach to w nowoczesnych drzwiach królują duże lustra weneckie i ciemne, przezierne szyby dark grey, które nie tylko naturalnie doświetlają hol wejściowy, ale także fenomenalnie wyglądają i zdobią strefę wejściową. Do łask wracają także witraże i szyby ornamentowe.

Więcej o możliwościach jakie dają przeszklenia w drzwiach zewnętrznych przeczytasz na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/przeszklone-drzwi-zewnetrzne-oknem-na-swiat/.

 

 

Czy montaż drzwi ma znaczenie dla designu wejścia?

Wydaje się, że osadzenie stolarki w murze nie ma znaczenia dla wyglądu elewacji. Nic bardziej mylnego. Od sposobu montażu drzwi zależy to jak ostatecznie wyglądało będzie nasze wejście do domu.

Najczęściej wybieranymi sposobami montażu jest montaż wewnątrz muru (po środku jego głębokości) lub w jednej linii z elewacją. Decyzja ta przekłada się na późniejsze możliwości wykończenie strefy wokół drzwi.

Warto zaznaczyć, że drzwi drewniane wymagają zadaszenia, które również wpływa na wygląd fasady budynku. W przypadku tych osadzonych tradycyjnie w murze może on pełnić funkcję częściowego zadaszenia (nie zwalnia to jednak z zamontowania daszku nad drzwiami). Jaką osłonę dla drzwi możemy wybrać? Mogą być to lekkie stelaże osłaniające (np. daszki ze szkła) lub bardziej skomplikowane zabudowy przypominające pergole, które nad wejściem tworzą efektowne obramowanie. Zadaszenie ma chronić drzwi nie tylko przed bezpośrednimi opadami i nadmiernym nasłonecznieniem lecz również od wody spływającej po elewacji, która oprócz destrukcyjnego wpływu na drzwi może powodować naniesienie smug z materiałów z niej wypłukiwanych.

 

Czym wykończyć elewację wokół wejścia do domu?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej sposób osadzenia drzwi wpływa na możliwości aranżacyjne strefy wejścia do domu. Drzwi zamontowane wewnątrz muru wykończyć możemy eleganckim tunelem zewnętrznym, który nada elewacji klasycznego sznytu. Jeśli zależy nam na bardziej zdobionym wejściu lub designie w stylu angielskim możemy postawić na rzeźbione opaski maskujące i dodatkową górną koronę ozdobną.

W przypadku drzwi zlicowanych z murem najmodniejszym obecnie wykończeniem są panele elewacyjne, wykonane zazwyczaj z tego samego materiału co drzwi i będące niejako ich przedłużeniem. W przypadku stolarki drewnianej wykonywane są z fornirowanych płyt, paneli drewnianych lub modnych lameli. Przyznajcie, że elewacja z naturalnego drewna robi fenomenalne wrażenie. Często stosowanym zabiegiem jest takie wykończenie elewacji, aby stolarka się w nią wtapiała i wyglądała na ukrytą, czyli na przykład pokrywanie drzwi panelami elewacyjnymi.

Projektując strefę wejścia do domu pamiętaj, aby oprócz designu dokładnie przemyśleć jej funkcjonalność i technikalia. Błędy lub późniejsze zmiany mogą być skomplikowane i kosztowne do naprawienia. Główną sprawą, którą należy się zająć i przemyśleć projektując elewację są drzwi wejściowe, które powinny być nie tylko piękne, ale także zapewniać ciepło i bezpieczeństwo.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE