drzwi cal Jak wykończyć wejście do nowego domu? 5 porad. - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wykończyć wejście do nowego domu? 5 porad.

18 lipca 2024
Udostępnij wpis

Budujesz, remontujesz, urządzasz, a każdy z tych etapów przybliża Cię do dnia w którym zamieszkasz w swoich wymarzonych czterech kątach. Jednym z ostatnich etapów urządzania jest wykończenie wejścia do domu. Jej głównym elementem są oczywiście drzwi wejściowe, dlatego dziś doradzimy jak je odpowiedzialnie wybrać i stworzyć wokół nich piękną oprawę.

Dopasowane drzwi zewnętrzne ozdobą elewacji

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że nowoczesne drzwi wejściowe są wizytówką fasady budynku. Pełnią funkcję praktyczną, czytelnie wydzielają przestrzeń wejścia do domu, a także zapraszają gości do jego wnętrza. Jak wybrać drzwi zewnętrzne, aby zapewniały bezpieczeństwo, ciepło oraz pięknie się prezentowały? Ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów definitywnie wyróżnia się naturalne drewno, które posiada wszystkie te zalety.

Praktyczne podejście do budowy domu

Wszyscy chcemy, aby nasze gniazdo rodzinne wyróżniało się wśród okolicznych budynków i było ciekawsze niż sąsiada. Jednak projektując wykończenie wejścia do domu pamiętajmy, że stawiając tylko na design możemy zrobić sobie krzywdę w postaci, np. zimnego przedsionka.

Dobrze zaprojektowana strefa wejścia do domu będzie piękna, ergonomiczna, a także zapewni nam i naszej rodzinie ciepło i bezpieczeństwo. Dlatego kupując drzwi zewnętrzne koniecznie sprawdźcie czy posiadają minimum klasę RC2 antywłamaniowości i minimalny określony normami europejskimi współczynnik przenikania ciepła Ud (1,3 W/m2K). Oba oczywiście potwierdzone stosowanymi certyfikatami z badań w niezależnych laboratoriach.

W Drzwi CAL zaprojektujemy Ci portal drzwiowy na wymiar, a do tego nie tylko ciepły (Ud od 0,58 W/m2K) i bezpieczny (nawet RC3), ale także cichy (Rw=44 dB). Sprawdź specjalnie przygotowane pakiety Safe i Silent (https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-26-ciche-drzwi-wejsciowe/).

 

 

Nowoczesne wejście do domu – kolorowe czy antracytowe?

Antracyt to kolor, który od lat rządzi na elewacjach w nowoczesnych domach. Wykonuje się w nim nie tylko stolarkę otworową, ale także bramy, ogrodzenia, dachówki i inne elementy elewacji. Antracytowe drzwi do domu to wciąż jeden z panujących trendów w budowie mieszkalnym.

Drugim, rozwijającym się w ostatnich latach trendem są kolorowe drzwi zewnętrzne, a klienci mogą wybierać w setkach różnych kolorów z przemysłowych palet RAL i NCS. Prym wiodą drzwi w kolorach czerwieni, ciemnej zieleni i granatu. Jednak architekci i klienci mają szerokie wizje i nie ograniczają się do standardowych kolorów, stąd coraz częściej spotkać można elewację z wyróżniającymi się skrzydłami w kolorach różu, oranżu, fuksji czy w efektownym dwu-kolorze.

Trendy 2022 – szyby w drzwiach wejściowych

Czy wiecie jaki jest najlepszy pomysł, aby naturalnie doświetlić wiatrołap i wnętrze domu? Tak, można mieć dużo okien, ale można także wstawić szklenie do drzwi wejściowych, które spełni taką sam rolę.

Jakie rodzaje szyb możemy wybrać do skrzydeł i naświetli drzwiowych? Standardem są pakiety refleksyjne i okienne. Jednak, jeśli mowa o trendach to w nowoczesnych drzwiach królują duże lustra weneckie i ciemne, przezierne szyby dark grey, które nie tylko naturalnie doświetlają hol wejściowy, ale także fenomenalnie wyglądają i zdobią strefę wejściową. Do łask wracają także witraże i szyby ornamentowe.

Więcej o możliwościach jakie dają przeszklenia w drzwiach zewnętrznych przeczytasz na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/przeszklone-drzwi-zewnetrzne-oknem-na-swiat/.

 

 

Czy montaż drzwi ma znaczenie dla designu wejścia?

Wydaje się, że osadzenie stolarki w murze nie ma znaczenia dla wyglądu elewacji. Nic bardziej mylnego. Od sposobu montażu drzwi zależy to jak ostatecznie wyglądało będzie nasze wejście do domu.

Najczęściej wybieranymi sposobami montażu jest montaż wewnątrz muru (po środku jego głębokości) lub w jednej linii z elewacją. Decyzja ta przekłada się na późniejsze możliwości wykończenie strefy wokół drzwi.

Warto zaznaczyć, że drzwi drewniane wymagają zadaszenia, które również wpływa na wygląd fasady budynku. W przypadku tych osadzonych tradycyjnie w murze może on pełnić funkcję częściowego zadaszenia (nie zwalnia to jednak z zamontowania daszku nad drzwiami). Jaką osłonę dla drzwi możemy wybrać? Mogą być to lekkie stelaże osłaniające (np. daszki ze szkła) lub bardziej skomplikowane zabudowy przypominające pergole, które nad wejściem tworzą efektowne obramowanie. Zadaszenie ma chronić drzwi nie tylko przed bezpośrednimi opadami i nadmiernym nasłonecznieniem lecz również od wody spływającej po elewacji, która oprócz destrukcyjnego wpływu na drzwi może powodować naniesienie smug z materiałów z niej wypłukiwanych.

 

Czym wykończyć elewację wokół wejścia do domu?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej sposób osadzenia drzwi wpływa na możliwości aranżacyjne strefy wejścia do domu. Drzwi zamontowane wewnątrz muru wykończyć możemy eleganckim tunelem zewnętrznym, który nada elewacji klasycznego sznytu. Jeśli zależy nam na bardziej zdobionym wejściu lub designie w stylu angielskim możemy postawić na rzeźbione opaski maskujące i dodatkową górną koronę ozdobną.

W przypadku drzwi zlicowanych z murem najmodniejszym obecnie wykończeniem są panele elewacyjne, wykonane zazwyczaj z tego samego materiału co drzwi i będące niejako ich przedłużeniem. W przypadku stolarki drewnianej wykonywane są z fornirowanych płyt, paneli drewnianych lub modnych lameli. Przyznajcie, że elewacja z naturalnego drewna robi fenomenalne wrażenie. Często stosowanym zabiegiem jest takie wykończenie elewacji, aby stolarka się w nią wtapiała i wyglądała na ukrytą, czyli na przykład pokrywanie drzwi panelami elewacyjnymi.

Projektując strefę wejścia do domu pamiętaj, aby oprócz designu dokładnie przemyśleć jej funkcjonalność i technikalia. Błędy lub późniejsze zmiany mogą być skomplikowane i kosztowne do naprawienia. Główną sprawą, którą należy się zająć i przemyśleć projektując elewację są drzwi wejściowe, które powinny być nie tylko piękne, ale także zapewniać ciepło i bezpieczeństwo.

Jak wybrać ościeżnicę do drzwi wejściowych?

Ościeżnica jest kluczowym elementem drzwi wejściowych do domu, wpływającym zarówno na ich funkcjonalność, jak i estetykę. Odpowiednio dobrana ościeżnica zapewnia stabilność oraz izolację termiczną i akustyczną, co jest niezwykle istotne w kontekście komfortu mieszkania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na materiał wykonania – ościeżnice drewniane, pcv czy z aluminium mają różne właściwości, które mogą odpowiadać różnym potrzebom użytkowników.

Drewniane ościeżnice dodają ciepła i elegancji, ale wymagają regularnej konserwacji. Ościeżnice z PCV są łatwe w utrzymaniu i odporne na wilgoć, co czyni je dobrym wyborem w wilgotnych warunkach, jednak nie zapewniają takiej izolacji termicznej. Aluminium oferuje nowoczesny wygląd i wysoką wytrzymałość, ale może być droższe od innych materiałów, a aby było termiczne należy… zamknąć w nim drewno.

Estetyczne wykończenie wokół drzwi zewnętrznych

Wykończenie wokół drzwi wejściowych to nie tylko kwestia estetyki, ale również ochrony przed uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Możemy wybrać różnorodne materiały, takie jak kamień elewacyjny, tynk czy kamień dekoracyjny, aby podkreślić wygląd fasady naszego domu. Dobrze dobrane wykończenie wokół drzwi zewnętrznych nadaje budynkowi charakteru i zapewnia dodatkową ochronę. Kamień elewacyjny jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne, dodając jednocześnie prestiżowego wyglądu. Tynk pozwala na różnorodność kolorystyczną i teksturalną, co umożliwia dopasowanie do stylu budynku. Kamień natomiast może stworzyć efektowne akcenty i nadać wejściu wyjątkowego charakteru.

Pianka montażowa – niezbędny element przy instalacji drzwi

Pianka montażowa jest zazwyczaj ważna podczas tradycyjnego montażu drzwi, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zapewnia nie tylko stabilność, ale również izolacyjność termiczną i akustyczną. Wypełniając szczeliny pomiędzy ścianą a ościeżnicą, pianka tworzy barierę chroniącą przed utratą ciepła i przenikaniem dźwięków. Jej zastosowanie minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych, co przyczynia się do lepszej efektywności energetycznej budynku. Pianka montażowa jest również łatwa w użyciu, co ułatwia montaż nawet mniej doświadczonym osobom. Dodatkowo, dobrze dobrana pianka zwiększa trwałość montażu, zapobiegając luzowaniu się ościeżnicy w przyszłości. Prawidłowość montażu ościeżnic to pierwszy krok do sukcesu.

Pamiętaj, że szczelny montaż wymaga dodatkowo użycia taśm (paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych), zaś ciepły montaż to kolejny etap wtajemniczenia pozwalający zlicować drzwi z powierzchnią elewacji.

Wykończenie drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Wykończenie drzwi zewnętrznych wpływa na ich trwałość oraz wygląd. Wykończenie ościeżnicy i powierzchni drzwi może być wykonane z różnych materiałów, które są dostosowane do bezpośredniego kontaktu z czynnikami atmosferycznymi. Ważne jest, aby materiały były odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Drzwi z odpowiednim wykończeniem zapewniają ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV i zmianami temperatury. Wybór farb i lakierów odpornych na warunki atmosferyczne przedłuża żywotność drzwi i zachowuje ich estetyczny wygląd. Dodatkowo, zastosowanie specjalnych powłok antykorozyjnych na elementach metalowych zwiększa ich odporność na korozję.

Montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – jak zadbać o detale?

Montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych wymaga precyzji i odpowiednich materiałów. Pianka montażowa oraz dobrze dobrane listwy są kluczowe dla zapewnienia trwałości i estetyki. Dla lepszego efektu warto poprosić o wsparcie fachowca, który pomoże uniknąć błędów i zapewni, że montaż będzie zgodny z najwyższymi standardami. Niewłaściwie zamontowane drzwi mogą prowadzić do problemów z ich funkcjonowaniem, takich jak trudności w zamykaniu i otwieraniu. Fachowy montaż gwarantuje równomierne rozłożenie obciążeń na ościeżnicę, co wpływa na jej długowieczność. Ponadto, precyzyjnie wykonane uszczelnienia zapobiegają przedostawaniu się powietrza i wilgoci do wnętrza budynku.

Jak wykończyć ściany przy drzwiach zewnętrznych?

Wykończyć ściany przy drzwiach zewnętrznych można na wiele sposobów, w zależności od preferencji estetycznych i funkcjonalnych. Tynk, kamień dekoracyjny czy kolorystyka dostosowana do stylu elewacji to tylko niektóre z możliwości. Przestrzeń wokół drzwi można również wzbogacić dekoracyjnymi elementami, które podkreślą unikalny charakter budynku. Wybór materiałów powinien uwzględniać ich odporność na warunki atmosferyczne i łatwość w utrzymaniu czystości. Stosowanie odpornych na wilgoć i zabrudzenia farb elewacyjnych przedłuża estetykę wykończenia. Dodatkowo, integracja oświetlenia zewnętrznego w pobliżu drzwi może zwiększyć bezpieczeństwo i dodać elegancji fasadzie budynku.

Dlaczego warto wybrać drzwi z dobrymi właściwościami izolacyjnymi?

Drzwi wejściowe do domu powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną, aby zapewnić komfort mieszkańcom. Pianka montażowa, odpowiednia ościeżnica oraz staranny montaż to kluczowe elementy, które wpływają na izolację termiczną i akustyczną drzwi. Dobrze zaprojektowane i zamontowane drzwi to gwarancja mniejszego zużycia energii oraz ciszy wewnątrz domu. Wysokiej jakości izolacja termiczna drzwi ogranicza straty ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto, w dobie ocieplającego się klimatu, drzwi termoizolacyjne pozwalają odciąć się od panujących latem upałów na zewnątrz i utrzymać w domu chłód.

Drzwi o dobrej izolacji akustycznej skutecznie tłumią hałasy zewnętrzne, co jest szczególnie ważne w ruchliwych okolicach. Inwestując w drzwi o wysokiej izolacyjności, dbamy nie tylko o komfort, ale również o środowisko, poprzez redukcję zużycia energii.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE