Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych? Dowiedz się!
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?

16 listopada 2021
Udostępnij wpis

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze auto wymaga corocznego przeglądu. A czy każdy posiadacz domu zdaje sobie sprawę z konieczności robienia okresowych przeglądów instalacji i urządzeń domowych, w tym regulacji drzwi wejściowych? Skąd wiedzieć, że zawiasy wymagają regulacji i czy można jej dokonać samodzielnie?

Skrzypi, a może wieje? Kiedy dokonać rewizji drzwi zewnętrznych

Zimny przedsionek? Nieznośne skrzypienie podczas zamykania i otwierania, które obudziło by umarłego? A może żeby otworzyć Twoje drzwi trzeba być Pudzianem? To tylko jedne z kilku przykładowych problemów, które sugerują, że wymagana może być regulacja zawiasów (oczywiście zakładamy, że masz prawidłowo osadzone drzwi zewnętrzne). Kolejne to między innymi szuranie skrzydła o podłogę czy nawet wiązki światła przedostające się przez szparę między ościeżnicą, a skrzydłem. Wszystkie wymienione sytuacje powinny skutkować natychmiastowym przeglądem drzwi wejściowych oraz regulacją i ewentualnym smarowaniem okuć tj. zawiasy i zamki. Źle osadzone skrzydło drzwiowe jest nie tylko uciążliwe w użytkowaniu, ale także powoduje straty cennego ciepła, wpuszcza hałas do naszego domu oraz może powodować nieestetyczne otarcia powłoki lakierniczej.

Kiedy czujesz, że wchodzenie i wychodzenie z domu przestało być niezauważalną czynnością, a zaczyna być kłopotem – wiesz, że potrzebna jest regulacja drzwi wejściowych.

 

 

Jak wyregulować drzwi wejściowe – czy mogę zrobić to samodzielnie?

Są remonty, które warto lub wręcz należy powierzyć fachowcom. Zaliczymy do nich np. rozprowadzanie elektryki, hydraulikę, a w przypadku stolarki zewnętrznej jej montaż. Sama regulacja zawiasów się do takich zadań nie zalicza. Czynność ta nie jest procesem skomplikowanym i nie wymaga użycia drogich czy specjalistycznych narzędzi. Instrukcję regulacji zawiasów znajdziesz z łatwością w Internecie lub w materiałach producenta (w przypadku marki CAL instrukcja krok po kroku dostępna jest na naszej stronie), a do całego zabiegu potrzeba narzędzi dostępnych zazwyczaj w każdym domu, tj. klucz imbusowy.

Celem jest oczywiście prawidłowa regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy drzwi zewnętrznych.

Jakie zawiasy są zastosowane w moich drzwiach?

Chcąc wyregulować drzwi zewnętrzne musimy najpierw określić, jaki rodzaj zawiasów jest w nich zastosowany. W standardowej, przylgowej konstrukcji z całą pewnością będziemy mieli zawiasy widoczne wkręcane. W wersji zlicowanej możemy mieć zawiasy wpuszczane – ukryte lub widoczne. Pierwsza wersja jest zdecydowanie częściej spotykana – decydując się na minimalistyczną stolarkę bezprzylgową raczej nie chcemy by wystawały z niej niepotrzebne okucia tj. widoczne zawiasy. Ze względu na odmienną budowę okuć regulacja drzwi zewnętrznych przylgowych i bezprzylgowych będzie się od siebie różniła.

 

 

Nachodzenie i docisk skrzydła drzwiowego

Zawiasy do drzwi wejściowych możemy podzielić na regulowane w dwóch i trzech płaszczyznach. Te pierwsze pozwalają jedynie na korektę nachodzenia skrzydła na ościeżnicę (geometria skrzydła w pionie i poziomie) i stosowane są zazwyczaj w tańszych, często metalowych drzwiach. Regulując pozycję skrzydła względem futryny możemy wyeliminować problem z jego szuraniem o podłogę czy trudnością z jego otwieraniem i zamykaniem.

Nowoczesne zawiasy, zarówno wkręcane, jak i wpuszczane, są produkowane jako regulowane w trzech płaszczyznach. Oznacza to, ze oprócz poprawy położenia skrzydła względem ościeżnicy (pion, poziom) możemy regulować także siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy każdy dżul ciepła w naszym domu jest na wagę złota. Nikt przecież nie chce, aby z dobrze ocieplonego, energooszczędnego domu ciepło uciekało przez nieszczelne drzwi.

Prawidłowo wyregulowane drzwi wejściowe

Skąd wiedzieć co dokładnie musimy poprawić gdy czeka nas regulacja drzwi zewnętrznych? Którą z trzech śrub podkręcić i o ile? Przesada też nie jest wskazana. Zbyt mocne doszczelnienie drzwi (dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy) spowoduje trudności w ich zamykaniu, a w skrajnym przypadku je uniemożliwi.

Nachodzenie skrzydła na ościeżnicę regulujemy nie tylko wtedy, kiedy drzwi ocierają już o podłogę czy ciężko chodzą, ale także wtedy kiedy po prostu wizualnie zauważymy, że skrzydło drzwiowe krzywo wisi na zawiasach lub warstwa wierzchnia farby jest w którymś miejscu przetarta w wyniku nadmiernego ocierania.

W przypadku docisku skrzydła sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Przez drzwi nie musi przechodzić światło czy hulać wiatr, aby były nieszczelne. Sam zbyt słaby docisk, nawet bez widocznej szpary między ościeżnicą a futryną, zwiększa dzienne straty ciepła, finalnie powodując zmniejszony komfort domowników i zwiększone rachunki za ogrzewanie. Naszym celem jest zatem zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy, aby zachować komfort użytkowania i zatrzymać ciepło wewnątrz domu.

Aby sprawdzić czy skrzydło dobrze przylega do framugi wystarczy zwykła kartka papieru. Umieszczamy ją między skrzydłem a ościeżnicą, zwracając uwagę na to, aby nie umiejscowić jej na ryglu. Jeśli po zamknięciu da się ją łatwo wyjąć to znaczy, że siła docisku jest zbyt słaba, a drzwi należy wyregulować.

 

 

Co zrobić kiedy na regulację zawiasów jest już za późno?

Czasami może zdarzyć się tak, że w wyniku działania czasu, nieprawidłowego montażu czy naszego zaniedbania drzwi mogą ulec zniszczeniu lub trwałemu odkształceniu i ich regulacja nie przyniesie zadowalających efektów. W takiej sytuacji warto przemyśleć zakup nowych, ciepłych, szczelnych i bezpiecznych drzwi zewnętrznych. O tym jak je wybrać posłuchasz w naszym Podcaście Budującym.

Podsumowując, konserwacja drzwi wejściowych polegająca na ich regulacji, ma ogromne znaczenie dla termiki naszego domu (i naszych wydatków!) i jest czynnością prostą, którą każdy może wykonać samodzielnie. Warto co najmniej raz do roku, tak samo jak przeglądu auta, dokonywać kontroli domowych drzwi. Z całą pewnością będą wtedy bezpieczne jak Volvo i sprawne jak Mercedes.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE