drzwi cal Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych? | Drzwi CAL
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych?

24 października 2022
Udostępnij wpis

Problemy z poruszaniem się znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie w otoczeniu. Dlatego mając na uwadze osoby z niepełnosprawnością ruchową - czy to poruszające się o lasce, przy balkoniku czy na wózku, tworzy się dla nich przyjazne przestrzenie bez barier. Aby stworzyć taką przestrzeń należy wziąć pod uwagę m.in. wszystkie drzwi znajdujące się w budynku, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych będzie wystarczająca?

Szerokość drzwi dla osób z niepełnosprawnością ruchową w świetle norm

Standardowe wózki inwalidzkie mają zazwyczaj około 60 – 70 cm całkowitej szerokości. Z kolei standardowe drzwi wewnętrzne mają światło przejścia w ościeżnicy 80 cm. Na logikę widać, że jest to trochę zbyt mało, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła w swobodny sposób je pokonać. Co więc o szerokości drzwi dla niepełnosprawnych mówi prawo?

Według „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”  drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. Z kolei w przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Dodatkowo wysokość progów nie może przekraczać 20 mm wysokości.

Czym w świetle wyżej wymienionego rozporządzenia jest światło przejścia w ościeżnicy? Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi – jako wymiary w świetle ościeżnicy. To oznacza, że grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejszać wymiaru szerokości otworu w świetle ościeżnicy.

 

szerokie drzwi dla osób niepełnosprawnych

 

Drzwi dla niepełnosprawnych – szerokość to nie wszystko

Myśląc o wymianie drzwi i dostosowaniu budynku do potrzeb osób poruszających się na wózkach pod uwagę należy wziąć nie tylko ich szerokość. Warto na przykład zrezygnować ze wstawiania dużych portali, w których waga skrzydła może znacząco utrudniać ich otwarcie i zamknięcie osobom niepełnosprawnym. Stąd lepiej w miarę możliwości zrezygnować z bardzo wysokiej stolarki.

Ważne są również klamki i uchwyty. Powinny być one tak umiejscowione, aby osoba na wózku mogła spokojnie nimi manewrować, a także wygodnie chwycić. Standardowa wysokość klamki jest zazwyczaj odpowiednia, jednak w przypadku pochwytów warto się zastanowić dłużej. Normalnie antaby montowane są w pionie, blisko linii zamka. Warto rozważyć pochwyt poziomy na wysokości ich wyciągniętych rąk, tak by bez trudu mogli po prostu pchnąć/pociągnąć skrzydło. Przydatnym akcesorium w tym wypadku jest także funkcja dzień-noc realizowana, np. poprzez zaczep z funkcją rolki lub przycisk w antabie. Dzięki temu drzwi będzie można otworzyć po prostu popychając/ciągnąc skrzydło bez użycia klucza. Pamiętajmy, że standardowe antaby nie są w żaden sposób połączone z zamkiem, przez co nie rozryglują nam drzwi tak jak zwykła klamka).

Zdecydowanie zrezygnuj również z mocno odstających od skrzydła ozdób, które ograniczają światło przejścia i mogą powodować kłopot z przejazdem przez drzwi lub nawet bolesne obtłuczenie.

 

drzwi dla niepełnosprawnych Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych normy szerokość drzwi dla niepełnosprawnych

 

 

A może drzwi automatyczne?

Jeśli mamy do wydania większą sumę pieniędzy można przemyśleć zakup nowoczesnych drzwi z elektroniką. Co mamy do wyboru? Na przykład drzwi zewnętrzne wyposażone w automat otwierający i powiązane z nim czujniki. To rozwiązanie w którym drzwi samoistnie otworzą się, gdy znajdzie się przed nimi osoba i zamkną się, gdy przekroczy ona próg. Magia? Nie. To zwykła automatyka w służbie człowieka. Dodatkowo dzięki odpowiednio ustawionym czujnikom możemy być pewni, że skrzydło nie otworzy się, jeśli będziemy zbyt blisko niego czy nie zamknie się, jeśli będziemy stali w progu. Bardzo wygodne rozwiązanie, jednak dosyć kosztowne. Takie drzwi produkowane są zazwyczaj przez specjalistyczne firmy.

Możemy też kupić drzwi uzbrojone w zamek elektryczny, a następnie dokupić pozostałe wyposażenie i umówić na wizytę automatyka, który to wszystko nam profesjonalnie podłączy. Drzwi pojedyncze z zamkiem elektrycznym, poziomą antabą i funkcją dzień- noc kupicie m.in. w CAL. Wszystkie oczywiście spełniają warunek światła przejścia 0,9 m na 2 m. (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/).

 

 

Drzwi dla niepełnosprawnych – podsumowanie 

Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych to bardzo istotna rzecz, jednak nie jedyna na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest również przestrzeń wokół nich i jej funkcjonalność. Zadbajmy by w bezpośrednim otoczeniu drzwi nie znajdowały się meble (szafy, komody itp.), a także elementy dekoracyjne, zwłaszcza o ostrych kantach. Przestrzeń bez barier to przestrzeń w której osoba na wózku będzie mogła spokojnie manewrować, raczej minimalistyczna, niż zagracona.

Kupując drzwi wewnętrzne pamiętajcie, że istnieje dużo więcej systemów niż tylko standardowe drzwi rozwierne. Być może w danym miejscu lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne naścienne lub chowane w ścianie? A może np. między kuchnią a salonem warto w ogóle nie wstawiać drzwi i zostawić wolne przejście zabezpieczone eleganckim tunelem? Więcej o drzwi wewnętrznych przesuwnych i ich funkcjonalności przeczytacie tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-przesuwne-nascienne-rozwiazanie-nie-tylko-dla-malych-mieszkan/.

W tym tekście skupiliśmy się szczególnie na problemach osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Większość z nich jest uniwersalna dla wszystkich osób niepełnosprawnych ruchowo, jednak pamiętaj, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE