Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych? | Drzwi CAL
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych?

24 października 2022
Udostępnij wpis

Problemy z poruszaniem się znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie w otoczeniu. Dlatego mając na uwadze osoby z niepełnosprawnością ruchową - czy to poruszające się o lasce, przy balkoniku czy na wózku, tworzy się dla nich przyjazne przestrzenie bez barier. Aby stworzyć taką przestrzeń należy wziąć pod uwagę m.in. wszystkie drzwi znajdujące się w budynku, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jaka szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych będzie wystarczająca?

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych w świetle norm

Standardowe wózki inwalidzkie mają zazwyczaj około 60 – 70 cm całkowitej szerokości, z kolei standardowe drzwi wewnętrzne mają światło przejścia w ościeżnicy 80 cm. Na logikę widać, że jest to trochę zbyt mało, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła w swobodny sposób je pokonać. Co więc o szerokości drzwi dla niepełnosprawnych mówi prawo?

Według „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”  drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. Z kolei w przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Dodatkowo wysokość progów nie może przekraczać 20 mm wysokości.

Czym w świetle wyżej wymienionego rozporządzenia jest światło przejścia w ościeżnicy? Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi – jako wymiary w świetle ościeżnicy, co oznacza, że grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejszać wymiaru szerokości otworu w świetle ościeżnicy.

 

szerokie drzwi dla osób niepełnosprawnych

 

Drzwi dla niepełnosprawnych – szerokość to nie wszystko

Myśląc o wymianie drzwi i dostosowaniu budynku do potrzeb osób poruszających się na wózkach pod uwagę należy wziąć nie tylko ich szerokość. Warto na przykład zrezygnować ze wstawiania dużych portali, w których waga skrzydła może znacząco utrudniać ich otwarcie i zamknięcie osobom niepełnosprawnym. Stąd lepiej w miarę możliwości zrezygnować z bardzo wysokiej stolarki.

Ważne są również klamki i uchwyty. Powinny być one tak umiejscowione, aby osoba na wózku mogła spokojnie nimi manewrować, a także wygodnie chwycić. Standardowa wysokość klamki jest zazwyczaj odpowiednia, jednak w przypadku pochwytów warto się zastanowić dłużej. Normalnie antaby montowane są w pionie, blisko linii zamka. Myśląc o osobach niepełnosprawnych warto rozważyć pochwyt poziomy na wysokości ich wyciągniętych rąk, tak by bez trudu mogli po prostu pchnąć/pociągnąć skrzydło. Przydatnym akcesorium w tym wypadku jest także funkcja dzień-noc realizowana, np. poprzez zaczep z funkcją rolki lub przycisk w antabie. Dzięki temu drzwi będzie można otworzyć po prostu popychając/ciągnąc skrzydło bez użycia klucza (standardowe antaby nie są w żaden sposób połączone z zamkiem, przez co nie rozryglują nam drzwi tak jak zwykła klamka).

Zdecydowanie zrezygnuj również z mocno odstających od skrzydła ozdób, które ograniczają światło przejścia i mogą powodować kłopot z przejazdem przez drzwi lub nawet bolesne obtłuczenie.

 

drzwi dla niepełnosprawnych

 

 

A może drzwi automatyczne?

Jeśli mamy do wydania większą sumę pieniędzy można przemyśleć zakup nowoczesnych drzwi z elektroniką. Co mamy do wyboru? Na przykład drzwi zewnętrzne wyposażone w automat otwierający i powiązane z nim czujniki. To rozwiązanie w którym drzwi samoistnie otworzą się, gdy znajdzie się przed nimi osoba i zamkną się, gdy przekroczy ona próg. Magia? Nie. To zwykła automatyka w służbie człowieka. Dodatkowo dzięki odpowiednio ustawionym czujnikom możemy być pewni, że skrzydło nie otworzy się, jeśli będziemy zbyt blisko niego czy nie zamknie się, jeśli będziemy stali w progu. Bardzo wygodne rozwiązanie, jednak dosyć kosztowne. Takie drzwi produkowane są zazwyczaj przez specjalistyczne firmy lub możemy kupić drzwi uzbrojone w zamek elektryczny, a następnie dokupić pozostałe wyposażenie i umówić na wizytę automatyka, który to wszystko nam profesjonalnie podłączy. Drzwi pojedyncze z zamkiem elektrycznym, poziomą antabą i funkcją dzień- noc kupicie m.in. w CAL. Wszystkie oczywiście spełniają warunek światła przejścia 0,9 m na 2 m. (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/).

 

 

Jak zaaranżować przestrzeń bez barier wokół drzwi?

Szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych to bardzo istotna rzecz, jednak nie jedyna na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest również przestrzeń wokół nich i jej funkcjonalność. Zadbajmy by w bezpośrednim otoczeniu drzwi nie znajdowały się meble (szafy, komody itp.), a także elementy dekoracyjne, zwłaszcza o ostrych kantach. Przestrzeń bez barier to przestrzeń w której osoba na wózku będzie mogła spokojnie manewrować, raczej minimalistyczna, niż zagracona.

Kupując drzwi wewnętrzne pamiętajcie, że istnieje dużo więcej systemów niż tylko standardowe drzwi rozwierne. Być może w danym miejscu lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne naścienne lub chowane w ścianie? A może np. między kuchnią a salonem warto w ogóle nie wstawiać drzwi i zostawić wolne przejście zabezpieczone eleganckim tunelem? Więcej o drzwi wewnętrznych przesuwnych i ich funkcjonalności przeczytacie tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-przesuwne-nascienne-rozwiazanie-nie-tylko-dla-malych-mieszkan/.

W tym tekście skupiliśmy się szczególnie na problemach osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Większość z nich jest uniwersalna dla wszystkich osób niepełnosprawnych ruchowo, jednak pamiętaj, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE