Jakie drzwi zewnętrzne do domu - praktyczne porady | Drzwi-Cal.pl
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jakie drzwi zewnętrzne do domu – praktyczne porady

18 czerwca 2020
Udostępnij wpis

Czy stoisz właśnie przed pytaniem, jakie drzwi zewnętrzne do domu będą idealne? Rozważasz drzwi zewnętrzne drewniane? Przed ostateczną decyzją warto dobrze poznać produkt, który kupujemy. Dlatego dzisiaj postaramy się Wam doradzić, jak łatwo przejść przez labirynt ofert i wyjść z salonu z tą najlepszą.

Szukając drzwi zewnętrznych, zazwyczaj wysyłamy prośbę o ofertę do kilku producentów. Po upływie paru dni otrzymujemy wyceny. Produkt niby ten sam, ale ceny zupełnie inne. Dodatkowo zawarte w ofertach parametry, skróty i branżowe zwroty często nic nam nie mówią. Jak wybrać odpowiednią opcję wśród tylu niewiadomych? Jakie drzwi zewnętrzne do domu będą najlepsze? Doradzamy!

Jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wybrać?

Dobrej jakości drzwi wejściowe będą otwierały i zamykały nie tylko Twoje dzieci, ale również wnuki i prawnuki. Poszukując drzwi na lata, postaw na drewno – to jedyny na rynku w pełni naturalny, odnawialny i biodegradowalny materiał. O jego wytrzymałości i stabilności nie będziemy się rozpisywali, bo drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych na świecie i jego długowieczności nie trzeba udowadniać. Drzwi drewniane zaprojektowane przez doświadczonych stolarzy są tak solidne, że z powodzeniem mogą uzyskać certyfikat antywłamaniowości klasy RC3, co oznacza, że oprą się włamywaczowi uzbrojonemu w łom, śrubokręt oraz szczypce – i to nawet po ostrzelaniu z broni różnego gatunku – przetrwają (ale nie stawaj za drzwiami podczas ostrzału), co doświadczalnie potwierdziła firma CAL (link do filmu).

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

Ci z nas, którzy mieszkają w bloku wiedzą, jak uciążliwe potrafią być odgłosy dochodzące z klatki schodowej. Kroki, otrzepywanie obuwia, siatki z zakupami obijające się o barierki, szczekający pies sąsiada, głośne rozmowy czy biegające w górę i dół po schodach dzieci. Znają to zwłaszcza osoby mieszkające w starszych blokach z lat 70. i 80., budowanych w technologii wielkiej płyty. Nikt wtedy nie zastanawiał się nad akustyką klatki i mieszkań, a już tym bardziej ich wyciszaniem. Jakie drzwi do mieszkania zamontować, jeśli po ciężkim dniu w pracy chcemy cieszyć się błogą ciszą, bez ciągłych odgłosów dobiegających z klatki schodowej? Odpowiedzią są drzwi akustyczne, czy też dźwiękoszczelne. Określa je współczynnik izolacji akustycznej: im wyższy jest, tym lepszą izolację akustyczną zapewniają drzwi.

Drzwi wejściowe do bloku powinny charakteryzować się współczynnikiem  na poziomie minimum 30 dB, co pozwoli wyciszyć odgłosy rozmów i kroków. Warto jednak zainwestować w drzwi wejściowe o jeszcze wyższej izolacji akustycznej z myślą o szczekających psach czy remontach. Kiedy jeszcze warto pomyśleć o drzwiach wejściowych dźwiękochłonnych? Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym przy ruchliwej ulicy, koniecznie łącząc je z oknami o takich samych właściwościach.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu – materiał wykonania

Drzwi drewniane zewnętrzne

Drzwi wejściowe do domu drewniane wykonuje się najczęściej z drewna dębowego lub sosnowego. Drewno dębowe jest mocniejsze, ale sosnowe również zapewnia odpowiednią wytrzymałość. Różnica polega głównie na wyrazistości struktury – w drewnie sosnowym jest ona mniej zaznaczona, więc drzwi z drewna sosnowego będą idealne dla osób szukających „gładszego” wykończenia. Mają też lepsze parametry cieplne.

CAL w swej ofercie oprócz drzwi wejściowych dębowych i sosnowych posiada optymalne połączenie sosny ze szlachetną dębową okleiną o wyrazistej fakturze i widocznych słojach, zapewniające termikę i trwałość. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drzwi dębowe są naprawdę dębowe. Niestety część producentów określa tak właśnie drzwi sosnowe w okleinie dębowej.

Drzwi zewnętrzne przeszklone

W drzwiach istotny jest także rodzaj szklenia. Powinno ono być dwukomorowe trzyszybowe i wykonane ze szkła bezpiecznego klasy co najmniej P4. Co to oznacza w praktyce? Otrzymujemy ciepły pakiet szybowy zwiększający bilans energetyczny budynku oraz bezpieczeństwo. W połączeniu z listwowym zamkiem, okuciami antywłamaniowymi i wręgiem francuskim tworzymy naprawdę bezpieczne i wytrzymałe drzwi. Powyższe połączenie zapewniło drzwiom CAL potwierdzoną certyfikatem klasę antywłamaniowości RC2 zarówno dla drzwi pełnych i szklonych, jak i całych zestawów z naświetlami. Warto wiedzieć, że pojedyncze drzwi CAL mają klasę RC2 w standardzie bez dopłaty. Więcej informacji na temat drzwi zewnętrznych przeszklonych znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-zewnetrzne-pelne-czy-przeszklone-poznaj-ich-atuty/.

Drzwi zewnętrzne metalowe

Wykonane zazwyczaj ze stali, która sama w sobie jest bardzo dobrym przewodnikiem, czyli nie izoluje termicznie. W środek wkłada się więc piankę izolacyjną, która polepsza ich parametry. Ich zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, wadą – fakt, iż mogą się bardzo mocno nagrzać latem. Dodatkowo nie mają dobrych parametrów akustycznych.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Są wytrzymałe i lżejsze niż drzwi metalowe, a także odporne na korozję. Jeśli chodzi o parametry cieplne, to aluminium uznawane jest za przewodnik doskonały. Wydaje się niemożliwością skuteczne ocieplenie takiej konstrukcji i usunięcie wszystkich liniowych mostków termicznych.

Dobrym połączeniem jest zastosowanie w domu drzwi aludrewnianych. Chodzi o modele takie jak z Kolekcji Alutherm CAL, które posiadają okładziny aluminiowe z zewnętrznej strony. Rozwinięciem tego konceptu drzwi hybrydowych są drzwi pełne z designerskimi okładzinami ze spieku kwarcowego, łupka kwarcytowego czy stali kortenowskiej. Dodatkowe warstwy chronią naturalne i ekologiczne drzwi drewniane przed wpływem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi.

Drzwi antywłamaniowe – co to znaczy?

Antywłamaniowość drzwi polega na czasie, w jakim potencjalny włamywacz może pokonać przeszkodę, aby dostać się do środka. Im ten czas jest dłuższy, tym drzwi są bardziej odporne na włamanie. W oparciu o to konkretne konstrukcje czy modele otrzymują odpowiednią klasę antywłamaniowości określaną jako RC. Im wyższa jest ta klasa (np. RC2, RC3, RC4 itd.), tym skuteczniej chronią dom przed włamaniem. Do domu odpowiednia jest certyfikowana klasa RC2 lub wyższa – ważne aby dotyczyła ona całych drzwi, a nie ich komponentów. Więcej informacji znajdziesz tutaj: drzwi antywłamaniowe.

Parametry drzwi zewnętrznych: na co zwrócić uwagę

Wybierając drzwi wejściowe do domu, z pewnością należy zwracać uwagę na ich parametry cieplne. Tu najważniejsza jest grubość skrzydła i zastosowane materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne. Zwykle im jest ono grubsze tym cieplejsze drzwi, a zatem więcej ciepła wewnątrz domu i większe oszczędności na ogrzewaniu. Warto również sprawdzić, czy producent posiada certyfikat potwierdzający przejście badań w notyfikowanym niezależnym laboratorium. Tylko wtedy możemy być pewni, że faktycznie kupujemy ciepłe drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych

Grubość skrzydła i jego wypełnienie mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła Ud. Im niższy jest ten współczynnik tym cieplejsze drzwi. Na przykład drzwi w standardzie Arctic CAL mają jeden z najniższych współczynników Ud  na rynku (0,58 W/m2K), dzięki czemu mogą być stosowane w budynkach energooszczędnych, a nawet pasywnych. Jeśli zastanawiasz się, jakiej marki drzwi zewnętrzne wybrać, CAL oferuje większość drzwi zewnętrznych w aż czterech standardach cieplnych do wyboru:

Standard Termo Standardowa izolacja drzwi wejściowych

To podstawowy standard naszych drzwi zewnętrznych. Drzwi Termo są ciepłe i wytrzymałe. Izolacyjność termiczna (Ud) wynosi 0,9 W/m2K  dla drzwi sosnowych i dębowych pełnych oraz 0,97 W/m2K dla drzwi szklonych.

Standard Arctic drzwi ekstremalnie odporne na mrozy

To standard dopasowany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Drzwi Arctic są bardzo odporne na mrozy i szczelne również latem, co chroni przed coraz częstszymi upałami.

Standard Presenta drzwi z ukrytymi zawiasami

Wyróżnikiem drzwi w standardzie Presenta są ukryte zawiasy. Są to coraz bardziej popularne drzwi zewnętrzne bezprzylgowe (to nazwa potoczna, gdyż przylga jest w nich po prostu ukryta), w których skrzydło jest zlicowane z płaszczyzną ościeżnicy. Izolacyjność termiczna (Ud) wynosi zaś 0,81 W/m2K  dla drzwi sosnowych i dębowych pełnych oraz 0,91 W/m2K szklonych.

Standard CPH Component Drzwi do domów pasywnych

Modele w tym standardzie posiadają certyfikat Passive House Institute w Darmstadt potwierdzający, że mogą być stosowane w domach pasywnych. Pełna specyfikacja zamieszczona w międzynarodowej bazie certyfikowanych komponentów PHI jest dostępna dla wszystkich profesjonalistów i ułatwia projektowanie domów pasywnych. Aktualnie drzwi zewnętrzne CAL to jedyne polskie drzwi zewnętrzne wpisane do tej bazy.

Współczynnik akustyczny w drzwiach zewnętrznych

Jest to wartość określona jako Rw i wyrażona w decybelach (dB). Oznacza poziom redukcji hałasu. Im jest on wyższy, tym więcej odgłosów jest redukowanych. Jeśli zależy Ci na tym parametrze, zwróć uwagę na jego wartość, wybierając drzwi do domu.

Energooszczędne drzwi zewnętrzne do domu

Nowoczesne i dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego to drzwi energooszczędne, które nie tylko zapewniają przytulne ciepło w naszym wiatrołapie, ale również realnie obniżają rachunki za ogrzewanie. Izolacyjność termiczna drzwi to jeden z najważniejszych parametrów na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, rozglądając się za nowymi drzwiami wejściowymi.

W zależności od tego w jakiej technice mamy wybudowany dom, do wyboru mamy drzwi energooszczędne lub pasywne. W Polsce jedyną firmą na rynku, która przebadała swoje produkty w Passive House Institute jest CAL Prawdziwe drzwi. Więcej o korzyściach płynących z zamontowania drzwi energooszczędnych lub pasywnych przeczytacie na naszym blogu.

Drzwi inteligentne, czyli krok w przyszłość

Myśląc o tym jakie drzwi wejściowe wybrać, nie można obecnie pominąć coraz bardziej popularnych funkcji smart. Co prawda nadal nie są to rozwiązania tanie, jednak jest to zdecydowanie przyszłość drzwi zewnętrznych. Czytniki linii papilarnych upowszechniły się do tego stopnia, że nie kojarzą się już z filmami science-fiction. W CAL możesz zamówić drzwi nie tylko z czytnikiem linii papilarnych, ale także ze skanerem siatkówki oka lub z dedykowaną aplikacją mobilną CALconnect – bo kto powiedział, że nie możemy sterować naszymi drzwiami zewnętrznymi z każdego miejsca na świecie? A biorąc pod uwagę, że żyjemy coraz szybciej i mamy coraz więcej obowiązków, smart drzwi które zakomunikują nam, że zapomnieliśmy je zamknąć lub że nasza pociecha wróciła bezpiecznie do domu, zdecydowanie będą naszym przyjacielem. Dodatkowo wybierając te drewniane, mamy pewność ciepłej i bezpiecznej przyjaźni na lata.

Drzwi zewnętrzne – cena. Od czego zależy?

Cena to wciąż jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, poszukując towarów i usług na rynku. W przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych różnica cenowa za ten sam produkt może wynieść nawet 2-3 tysiące. Skąd mamy wiedzieć, która oferta jest najlepsza? Przecież niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a najdroższa oferta wcale nie musi być tą najlepszą.

W każdej wycenie znajdziemy pewne powtarzające się, standardowe dane. Przede wszystkim materiał, z którego zostaną wykonane drzwi zewnętrzne drewniane. Ma on znaczący wpływ na cenę. Drzwi dębowe zawsze będą droższe niż sosnowe, a zarazem szlachetniejsze i mocniejsze. Na cenę wpływ mają także dodatkowe akcesoria, takie jak elektroniczny zamek czy wykonanie w technologii z ukrytymi zawiasami. Nieco więcej musimy też zapłacić, jeśli zamawiamy drzwi w rozmiarze nietypowym lub w niestandardowym kolorze np. z palety RAL. Możemy też zamówić drzwi w dwukolorze – inny kolor wewnątrz, a inny na zewnątrz domu. Istnieje też możliwość różnego barwienia skrzydła i ościeżnicy – za dopłatą.

Drzwi zewnętrzne na wymiar

Drzwi na wymiar to drzwi w rozmiarach nietypowych. Na ich kupno decydują się osoby, których dom posiada nietypowy otwór wejściowy lub po prostu takie niestandardowe drzwi sobie zamarzyli. Firma CAL projektuje i produkuje drzwi zewnętrzne na zamówienie. Jesteśmy w stanie wykonać drzwi zewnętrzne na wymiar do dowolnych otworów o szerokości do 2950 mm i wysokości od 1816 mm do 3000 mm, choć zdarzają się portale drzwiowe 4-5 metrowe.

Drzwi zewnętrzne ościeżnica – która jest najlepsza?

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na materiał, szerokość i głębokość ościeżnicy. Wielu producentów walcząc ceną o klienta oferuje cienkie i wąskie ościeżnice. Nie jest to pożądane zwłaszcza przy dużych konstrukcjach. Im grubsza i szersza ościeżnica, tym stabilniejsze, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (a więc i włamanie) oraz cieplejsze drzwi zewnętrzne. W CAL do wyboru są ościeżnice grubości 50, 65 i aż 88 mm. Wszystkie głębokie na 105 mm (oprócz konstrukcji zlicowanej, która ma głębokość 90 mm), wykonane w całości z klejonki sosnowej lub dębowej.

Montaż drzwi zewnętrznych

Ponieważ drzwi zewnętrzne kupujemy raz na kilkadziesiąt lat, warto jest powierzyć montaż drzwi zewnętrznych profesjonalistom. Niepoprawny montaż może nie tylko obniżyć termoizolacyjność drzwi, ale też osłabić ich parametry antywłamaniowe. Dlatego firma CAL współpracuje z Autoryzowanymi Grupami Montażowymi. To fachowcy przeszkoleni specjalnie do tego, aby drzwi zewnętrzne drewniane CAL były perfekcyjnie zamontowane.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Firma CAL jako pierwsza na rynku wprowadziła kompleksową instrukcję ciepłego montażu drzwi, którą wykonuje Autoryzowana Grupa Montażowa. Poprawny ciepły montaż drzwi polega na ich odpowiednim zabezpieczeniu i właściwym osadzeniu. Tak, aby drzwi zewnętrzne drewniane zachowały wszystkie parametry cieplne i nie przemarzały. Istotnym elementem drzwi jest Termiczna Osłona Podproża, która eliminuje mostki termiczne pod progiem.

Gwarancja na drzwi zewnętrzne drewniane

W przypadku drzwi zewnętrznych dobrze jest zainwestować w przedłużoną gwarancję (ponad standardowe 2 lata). Dzięki temu będziemy mieć jeszcze więcej pewności, że w razie gdyby drzwi nie spełniały naszych oczekiwań, mogą zostać poddane naprawie lub wymianie. Jako CAL oferujemy dodatkową, przedłużoną gwarancję do 5 lat.

Drzwi wejściowe do domu – dostępność oraz czas realizacji

W przypadku produktów wykonywanych z drewna, często na zamówienie, zazwyczaj trzeba liczyć się z czasem oczekiwania na produkt nawet do kilkunastu tygodni. Wynika to z tego, że drzwi drewniane dają największe na rynku możliwości personalizacji i wykonania według indywidualnego projektu. Często wiąże się to z rzemieślniczą, ręczną pracą, co wpływa na termin realizacji. Warto jednak czekać cierpliwie, by ozdobić swój dom drewnianymi drzwiami wykonanymi według własnego projektu.

Czas produkcji zależy także od procesu ich wytwarzania: pewnych procesów technologicznych nie można przyśpieszyć. W zamian Klienci otrzymują perfekcyjny produkt najwyższej jakości. Przekonaj się samemu!

Pielęgnacja i zabezpieczanie drzwi zewnętrznych

Pielęgnacja i odpowiednie zabezpieczenie drzwi drewnianych wpływa na ich trwałość i wygląd. Można to zrobić w łatwy sposób, przeprowadzając ich coroczny przegląd i pamiętając o podstawowej pielęgnacji. Polega ona na m.in. odnawianiu powłoki olejowanej czy regulacji zawiasów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie: Regeneracja i pielegnacja drzwi zewnętrznych! – Drzwi-Cal.

Drzwi wejściowe: dostępne warianty kolorystyczne i modele

Jeśli chodzi o kolor drzwi, to wybór w przypadku drzwi drewnianych CAL jest w zasadzie nieograniczony. Większość modeli można zamówić w jednej z kilku rodzajów okładzin lub w dowolnym kolorze z palety RAL. W ten sposób można mieć drzwi w nadal dość nietypowym jak na Polskę kolorze, np. czerwonym czy żółtym.

Jakiej firmy drzwi zewnętrzne wybrać?

W przypadku oferty modeli zawsze warto postawić na producenta, który oferuje szeroki wachlarz wzorów i ciągle wprowadza nowe, dopasowane do aktualnych trendów. CAL ma kilka głównych kolekcji drzwi wejściowych, a w każdej od kilku do kilkunastu modeli, które może poddać dodatkowej personalizacji.

Zastanawiasz się, gdzie kupić drzwi drewniane CAL? Zapraszamy na naszą stronę, gdzie możesz wybrać swoje wymarzone drzwi i uzyskać pomoc on-line. Nasze drzwi oferują salony partnerskie w całej Polsce, których listę także znajdziesz na naszej witrynie.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu? Podsumowanie

Wybór drzwi to ważna decyzja zarówno podczas budowy, jak i remontu domu czy mieszkania. Drzwi wejściowe do domu mają nam dobrze służyć przez lata: chronić domowników, tworzyć dobry mikroklimat, współpracować podczas różnych aktywności każdego członka rodziny, dlatego ich wybór warto dobrze przemyśleć i zawsze pamiętać, że „gorzkie wspomnienie złej jakości trwa dłużej niż chwilowa radość z niskiej ceny”.

Pamiętajmy ponadto, że poszukiwania drzwi zewnętrznych zawsze warto zacząć od znalezienia dobrego salonu sprzedaży. Gwarantuje to odpowiedni system szkolenia sprzedawców, którzy będą potrafili nam doradzić, a także wytłumaczyć różnice między ofertami. Dobry sprzedawca zrozumie nasze potrzeby i dopasuje do nas ofertę. Pomoże nam w zakupie i skupi się ma zrozumieniu naszych potrzeb, zamiast chęci szybkiej sprzedaży. I rozwiąże nasze problemy – jeszcze zanim się pojawią.

Prawdziwe drzwi zewnętrzne CALa kupisz w salonach Bel-Pol, VOX, Sokółka Okna i Drzwi oraz całej sieci sprzedaży CAL prawdziwe drzwi.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu - materiał wykonania

 

Rozstrzelone Jagienka_4 Drzwi CAL

 

montaż drzwi

 

Jakie drzwi zewnętrzne do domu Podsumowanie

 

Dodaj komentarz

UE