drzwi cal Montaż drzwi wewnętrznych bez tajemnic. Jak i kiedy? - Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Montaż drzwi wewnętrznych bez tajemnic. Jak i kiedy?

29 listopada 2019
Udostępnij wpis

Drzwi wewnętrzne to niewątpliwie element wystroju, który wpływa na estetykę i odbiór wizualny wnętrza, a przez to na samopoczucie domowników i gości. Podobnie jak drzwi zewnętrzne to ozdoba elewacji, tak drzwi wewnętrzne są niczym stylowy obraz na ścianie. Dlatego ich wybór i montaż musi być szczególnie przemyślany.

Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z naszymi najlepszymi handlowcami: Adrianem Socharem i Piotrem Kolaszewskim, którzy zdradzili nam, na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując pomieszczenia do montażu drzwi wewnętrznych, ile kosztuje usługa montażu, od czego zależy jej cena, a także przekazali nam wiele innych praktycznych rad. Zapraszamy do lektury!

Chłopaki, jak przygotować pomieszczenie do montażu drzwi wewnętrznych? Kiedy malować ściany? Przed czy po montażu?

Adrian: Ściany najlepiej pomalować przed montażem drzwi. Chociaż jest to kwestia wyboru klienta. Niektórzy ostatnie szlify robią już po zamontowaniu stolarki wewnętrznej z obawy o zabrudzenia ścian podczas prac. Jednak zdecydowana większość klientów wykańcza pomieszczenie przed montażem i jest to jak najbardziej prawidłowe. Stolarkę wewnętrzną, zwłaszcza drewnianą należy montować po zakończeniu wszystkich mokrych prac w domu.

Mokrych pracy, czyli jakich konkretnie?

Piotr: Między innymi tynkowanie i malowanie ścian, glazury, a także posadzki powinny być „zrobione na gotowo”.

Macie jakieś praktyczne rady dotyczące przygotowania pomieszczeń pod montaż drzwi wewnętrznych, żeby uniknąć przykrej niespodzianki?

Piotr: Łączenie podłóg między pomieszczeniami powinno przebiegać równo z krawędzią muru od korytarza, gdy drzwi otwierają się na zewnątrz i z krawędzią muru od pomieszczenia, gdy drzwi otwierają się do wewnątrz. I zawsze od zewnątrz, gdy drzwi są rewersyjne. Wtedy skrzydło będzie estetycznie zasłaniało połączenie. Płytki na ścianach powinny zachodzić pod listwę opaskową. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wysokość położenia płytek jest mniejsza niż wymiar zewnętrzny ościeżnicy.

Adrian: Zasady te są znane dla osób zajmujących się fachowo wykończeniówką. Dlatego warto współpracować z firmami mającymi doświadczenie, nawet jeśli ich usługi będą droższe. Dzięki temu unikniemy wydatków na kosztowne poprawki.

Piotr: Sprawą fundamentalną są również różnice w szerokości i wysokości otworów dla różnych produktów. Należy na to zwrócić uwagę jeszcze na etapie budowy, a już z pomysłem na drzwi. Więcej o dopasowaniu drzwi wewnetrznych na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-wewnetrzne-z-oscieznica/ 

Myślę, że to co najbardziej nurtuje klientów to cena montażu. Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych i co ma na niego wpływ?

Adrian: Myślę, że koszty montażu zależą przede wszystkim od regionu, w którym ma się on odbyć, a jego cena może się wahać od 150 do 300 zł netto za sztukę dla standardowych drzwi. Systemy przesuwne naścienne z zabudową to koszt nawet 500 zł netto za sztukę.

Piotr: Cena może różnić się także w zależności od konstrukcji. W moim rejonie montaż drzwi przylgowych kosztuje 200 zł netto, natomiast bezprzylgowych 250 zł netto za sztukę. Montaż systemów przesuwnych lub nietypowej konstrukcji jest z reguły droższy, ze względu na skomplikowanie i pracochłonność.

Czy klienci zamawiający większą ilość drzwi mogą liczyć na niższą cenę za montaż?

Piotr: To zawsze indywidualny temat… 10 sztuk drzwi wewnętrznych nie robi na naszych montażystach wielkiego wrażenia. Rzadko kiedy klient jest w stanie wynegocjować lepszą stawkę. Szefowie grup montażowych grają naprawdę twardo!

A jak to jest z pomiarem otworów? Po przygotowaniu pomieszczeń jest to drugi najważniejszy krok przed zakupem drzwi wewnętrznych. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której ościeżnica nie mieści się w otworze. A wiemy, że tak się zdarza… Jak tego uniknąć?

Adrian: Przy zakupie drzwi wewnętrznych z usługą montażu pomiar zawsze wykonuje nasz montażysta. Bez tego nie podpiszemy umowy z klientem. Pomiar jest płatny i kosztuje 100 zł, a następnie jest wliczany na poczet zamówienia. Tak więc dla osób zdecydowanych jest w zasadzie za darmo.

Piotr:  Nigdy nie ufamy pomiarom klienta. Pomiar wykonuję ja, albo montażysta. Najczęściej jest on nieodpłatny lub pobierana jest kaucja w wysokość 100 zł odliczana od kosztów montażu.

A co jeśli klient upiera się, że sam zmierzy otwory lub zrobi to jego osoba, którą sam wynajął do montażu drzwi wewnętrznych?

Adrian: Jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy klient decyduje się na samodzielny montaż drzwi. Nie wykonujemy pomiarów u klientów, którzy deklarują samodzielny montaż. Po pierwsze mamy ograniczone zasoby ludzkie i czasowe, a przede wszystkim nie możemy odpowiadać za potencjalne problemy, które mogą wyniknąć podczas montażu. Zdarzały się sytuacje, gdy wybrany przez klientów fachowiec mając problemy z montażem motywował je źle wykonanym pomiarem otworów.

Co możecie poradzić klientom, którzy zastanawiają się nad samodzielnym montażem lub powierzeniem go „taniemu fachowcowi” z ogłoszenia?

Adrian: Na montażu stolarki nie warto oszczędzać. Zwłaszcza, gdy kupujemy produkt z tak zwanej wyższej półki. Nieprawidłowy montaż może kompletnie zniszczyć efekt wizualny, a także co najważniejsze prowadzić do uszkodzenia drzwi lub ich wad uwidaczniających się dopiero w trakcie użytkowania. Zazwyczaj sprawy takie kończą się długą i stresującą reklamacją.

Piotr: Większość liczących się na rynku firm szkoli montażystów z profesjonalnego montażu swoich produktów. Warto kupować produkty w salonach, które współpracują z takimi przeszkolonymi grupami montażowymi. Grupy takie powinny posiadać certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia u producenta drzwi. Skorzystanie z profesjonalnego montażu zazwyczaj wiąże się z korzyściami dla klienta. W przypadku drzwi wewnętrznych CAL skorzystanie z usług Autoryzowanej Grupy Montażowej to przedłużenie gwarancji nawet do 5 lat.

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL

Zobacz, jak wygląda montaż drzwi wewnętrznych CAL?

 

Dodaj komentarz

UE