drzwi cal Ogranicznik do drzwi zewnętrznych – rodzaje, montaż i ceny | Drzwi-Cal.pl
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Ogranicznik do drzwi zewnętrznych – rodzaje, montaż i ceny

13 maja 2022
Udostępnij wpis

Nikt z nas nie lubi się ograniczać. Czasami jednak jest to wskazane jako wyraz troski o coś, co  stanowi dla nas szczególną wartość. Jeśli Twoim domownikom lub gościom zdarza się ekspresywnie otwierać drzwi wejściowe lub zdarzają Ci się przeciągi, to w trosce o nienaganny wygląd strefy wejścia do domu warto zainwestować w ogranicznik do drzwi wejściowych. Jak wybrać odpowiedni i jaki to koszt?

Po co jest ogranicznik do drzwi zewnętrznych?

Czy zdarzyło Ci się  gwałtownie otwierać drzwi? A może silny podmuch wiatru wyrwał Ci je kiedyś z rąk? Obie te sytuacje w łagodnej wersji mogą skończyć się zadrapaniem lakieru lub niewielkim wgnieceniem, a w najgorszej – nawet nieodwracalnym uszkodzeniem drzwi (a więc koniecznością ich wymiany na nowe). Jednak uszkodzenie stolarki to tylko jeden z możliwych skutków wyżej wymienionych sytuacji, bo zniszczeniu ulec może również uderzona skrzydłem lub klamką elewacja.

Zapobiec przykrym i kosztownym niespodziankom może proste i niedrogie rozwiązanie, jakim jest ogranicznik do drzwi zewnętrznych, zwany również odbojnikiem lub stoperem. Jest to element, którego zadaniem jest zatrzymanie skrzydła drzwiowego zanim nastąpi jego kolizja z elewacją. Może ona skutkować pęknięciami ościeżnicy lub ramiaków drzwi w wyniku sił działających na zawiasy podczas niekontrolowanego otwarcia.

Rodzaje odbojników drzwiowych

Ograniczniki do drzwi zewnętrznych możemy podzielić na kilka prostych kategorii. Przede wszystkim są to stopery widoczne i ukryte. Widoczne to zazwyczaj proste odbojniki podłogowe, ścienne lub będące integralną częścią widocznego samozamykacza. Ukryte są najczęściej dodatkiem do innych urządzeń, tj. samozamykacze z funkcją stopu. Oba te rozwiązania dostępne są w ofercie Drzwi CAL. Stosowany przez nas samozamykacz ukryty renomowanej firmy Dormakaba to tzw. asystent otwierania drzwi, który nie tylko może mieć wbudowaną funkcję stopu, ale także uniemożliwia trzaśnięcie drzwiami dzięki automatycznemu spowolnieniu ostatniej fazy zamykania skrzydła oraz ułatwia otwieranie drzwi dzięki zastosowaniu technologii EASY OPEN. Dodatkowo hydrauliczny system hamuje niekontrolowany ruch skrzydła, gdy wiatr wyrwie klamkę z rąk.

Ograniczniki drzwi wejściowych możemy podzielić także ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najbardziej popularne są stopery metalowe i z tworzyw sztucznych z dodatkiem gumy lub całkowicie gumowe.

 

 

Ceny ograniczników do drzwi

Brak stopera może powodować poważne i kosztowne usterki. Mieszkając w wietrznym miejscu lub mając tendencję do ekspresywnego otwierania drzwi, warto zainwestować w odbojnik, który w swej podstawowej wersji stawianej/przykręcanej do podłoża kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Bardziej bogate, niewidoczne wersje, to większy koszt (nawet kilkaset zł), ale także większa funkcjonalność w cenie. Oba (i tani widoczny, i droższy ukryty) prawidłowo zamontowane spełnią swoją funkcję, chroniąc nasze drzwi i ściany przed zniszczeniem.

Jak zamontować ogranicznik do drzwi?

Stopery widoczne do drzwi zewnętrznych są banalnie proste w umiejscowieniu, bo bardzo często nie wymagają jakiegokolwiek montażu. Są to po prostu elementy ruchome, które stawiamy między skrzydłem a elewacją. Drugą wersją są ograniczniki nieruchome montowane na wkręty.

Ważną sprawą jest umiejscowienie samego ogranicznika podłogowego/ściennego do drzwi zewnętrznych. Powinien być umiejscowiony bliżej klamki niż zawiasów. Zalecana odległość to minimum 2/3 szerokości skrzydła licząc od zawiasów (odbojnik umiejscowiony zbyt blisko zawiasów może spowodować krytyczne naprężenia spowodowane działaniem dźwigni podczas szerokiego otwarcia drzwi, a w efekcie ich pęknięcie w miejscu montażu zawiasów). Dodatkowo powinien być o tyle odsunięty od ściany, aby klamka nie miała z nią kolizji.

Widoczny samozamykacz jest dość wątpliwą ozdobą eleganckich drewnianych drzwi. O wiele bardziej estetyczny jest ogranicznik dyskretnie ukryty w skrzydle, jednak powinniście zdecydować się na niego od razu przy zakupie drzwi. Po ich zamontowaniu dodanie samozamykacza ukrytego jest bardzo pracochłonne: wymaga zdemontowania skrzydła, a także wykonania otworów do jego osadzenia zgodnie z zaleceniami producenta z użyciem specjalistycznego sprzętu. Przez to jego montaż w drzwiach już osadzonych może być nieopłacalny i często wręcz niemożliwy do przeprowadzenia poza fabryką.

Gdzie kupić?

DIY, czyli jak zrobić ogranicznik do drzwi?

Odbojnik w swej podstawowej formie jest tak prostym przedmiotem, że każdy, kto ma odrobinę cierpliwości, zdolności manualnych i czasu, może samodzielnie zrobić oryginalny i niepowtarzalny stoper do drzwi.

Jednym z najlepszych materiałów na odbojnik zewnętrznych jest styrodur, czyli poliester ekstrudowany (XPS). Jest to materiał szeroko wykorzystywany w budownictwie, również do poziomowania i ocieplania podłoża pod progiem drzwiowym. Jeśli jesteście w trakcie budowy i zostanie Wam kawałek styroduru, możecie mu z łatwością nadać dowolny kształt (jest na tyle twardy, że nie ulegnie odkształceniu w wyniku uderzenia skrzydłem i na tyle miękki, że do jego formowania nie są wymagane specjalistyczne narzędzia), a następnie artystycznie ozdobić (np. pomalować farbami odpornymi na warunki atmosferyczne albo okręcić w około lnianym lub jutowym sznurkiem) i przymocować do podłoża. Odbojnik taki będzie nie tylko funkcjonalny, ale także dekoracyjny i przyjazny dla oka.

Ogranicznik do drzwi wejściowych to prosty i niedrogi przedmiot, który może uchronić strefę wejścia do domu przed poważnymi usterkami. Jego zakup rozważ najlepiej na etapie kupowania drzwi (wtedy możesz wybrać ten ukryty), a jeśli jesteś już po montażu, zastanów się nad upcyklingiem, czyli wykonaniem własnego, niepowtarzalnego ogranicznika z „odpadów”. Więcej pomysłów na ekologię w Twoim domu usłyszysz w Podcaście Budującym CAL: https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-22-ekologia-w-twoim-domu/.

 

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE