drzwi cal Pałacyk plus – jak wykorzystać ulgę na rewitalizację zabytków? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Pałacyk plus – jak wykorzystać ulgę na rewitalizację zabytków?

3 marca 2022
Udostępnij wpis

W prawie każdym mieście w Polsce, mniejszym i większym, znajdują się piękne, zabytkowe budynki. Niestety, nie zawsze są one perełkami architektonicznymi miasta, a czasami wręcz straszą mieszkańców i turystów swym zaniedbanym wyglądem. Mimo nadzoru konserwatora, część właścicieli nie kwapi się do często rozległych i kosztownych prac rewitalizacyjnych. Sytuację tę zmienić może ulga zawarta w zapisach Polskiego Ładu, zwana Pałacykiem Plus.

Dlaczego zabytki są ważne?

Zabytki to według definicji polskiej ustawy wszystkie obiekty dziedzictwa kultury materialnej. Są namacalnym świadectwem minionych czasów, dokumentują historię i przekazują wiedzę o czasach w których powstały. Są ważne zwłaszcza ze względu na edukację kolejnych rzesz młodych pokoleń. Na straży ich świetności stoi konserwator zabytków, który dba między innymi o to, aby podczas niezbędnych remontów zachować ich pierwotny i unikalny charakter.

Zaletą zabytkowych budynków jest także ich niepowtarzalny design. W ich wnętrzu znajdziemy  perełki tj. prawdziwą, drewnianą stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną, a także oryginalne podłogi układane w jodełkę lub mozaikę oraz fantazyjne, klasyczne meble z litego drewna.

 

wymiana drzwi w zabytkowej kamienicy

 

Ulga na zabytki 2022 (Pałacyk Plus) – na czym polega i jak z niej skorzystać?

Ulga podatkowa na zabytki to nic innego jak forma odliczenia od podatku dla posiadaczy historycznych nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z odliczenia? Wystarczy, że w momencie jego dokonywania podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku. Odliczyć możemy wydatki poniesione na prace konserwatorskie, renowatorskie i roboty budowlane w budynku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w ewidencji zabytków lub związane z odpłatnym nabyciem takiego budynku, pod warunkiem poniesienia wydatków na jego zachowanie i odnowienie.

Z ulgi nazwanej Pałacyk Plus skorzystać może praktycznie każdy – od zwykłego pracownika na umowie o pracę, przez emeryta, po przedsiębiorcę czy członka zarządu, a dodatkowo nie ma znaczenia jak długo jesteśmy właścicielem/współwłaścicielem zabytku. Dodatkowo bonifikata dotyczy rozliczających się zarówno w pit jak i ryczałcie.

Ile można zyskać dzięki Pałacyk Plus (ulga na zabytki Polski Ład)?

Odliczeń od podatku można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odliczenie wydatków poniesionych na nabycie pałacyku (do 500 zł/m2, jednak nie więcej niż 500 tys. zł rocznie). Drugie odliczenie którego możemy dokonać to do 50% wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację i konserwację – tutaj ulga na zabytki nowy ład nie ma limitu górnego.

Pałacyk Plus, a wymiana stolarki zewnętrznej

Jednym z głównych zadań renowatorskich podejmowanych w starszych budynkach jest wymiana stolarki zewnętrznej otworowej, a więc okien i drzwi wejściowych. Stare zazwyczaj nie spełniają już obecnych norm budowlanych, są nieszczelne i często w znacznym stopniu zniszczone, a ich odrestaurowanie może kosztować krocie. Stąd często zapada decyzja o wymianie jej na nową, wzorowaną na starej, tak aby zachować oryginalny charakter nieruchomości. Wymiana stolarki jest remontem, który kwalifikuje się na odliczenie ulgi podatkowej na zabytki.

 

 

Stolarka zewnętrzna w zabytkowych budynkach

Trzeba przyznać, że stolarka w pałacykach i kamienicach ma wyjątkowy klimat. Z pewnością zdarzyło Ci się idąc ulicą zachwycić się pięknem i elegancją drewnianych, rzeźbionych drzwi zewnętrznych, bo właśnie takie są w dużej części starych budynków. A być może Twoją uwagę zwróciły także stare kamienice, w których wstawiono zwykłe, najtańsze, plastikowe okna i drzwi? Czy tak powinny być restaurowane budynki, które mają oddawać historycznego ducha dawnych czasów?

Ulga podatkowa na zabytki to świetna okazja, aby zachować piękno i wyjątkowość tych ważnych z punktu widzenia nauki młodych pokoleń i tkanki historycznej miasta nieruchomości. W końcu nie trzeba oszczędzać na renowacji, a można na niej nawet zyskać – nie tylko wzrostem wartości finansowej i architektonicznej budynku, ale także podatkowo.

 

 

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do pałacyku?

Odnawiając zabytki jednym z najważniejszych zadań jest zachowanie ich pierwotnego charakteru i pozostawienie ich w jak najmniej zmienionym stanie. W końcu tylko w swej jak najbardziej rzeczywistej formie są w stanie oddawać klimat i świetność minionych czasów, stąd ważne jest, aby nie tylko je odnawiać, ale także by robić to odpowiedzialnie.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do pałacyku lub zabytkowej kamienicy? Najlepiej klasyczne w formie drzwi wejściowe, takie które zachwycą przechodzącego obok nich spacerowicza swym artyzmem i zdobieniami. Efekt ten jest możliwy wyłącznie dla drzwi zewnętrznych drewnianych. Żaden inny materiał konstrukcyjny dostępny na rynku (aluminium, stal, PVC) nie są w stanie odwzorować ozdobnego charakteru zabytkowych drzwi zewnętrznych.

Ciekawi Cię jak wygląda wymiana drzwi w zabytkowej kamienicy? My mamy w tym doświadczenie poparte dowodami -> (https://www.youtube.com/watch?v=WBJ4ms32h_Q).

A jeśli chcesz wiedzieć dlaczego podczas wymiany starych drzwi warto postawić na drzwi drewniane i przy tym skorzystać z ulgi na zabytki Pałacyk Plus, koniecznie przeczytaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/wymiana-drzwi-w-kamienicy/.

Pałacyk plus szansą dla polskich zabytków

Z całą pewnością ulga na zabytki 2022 ze względu na brak wielu ograniczeń będzie ogromną zachętą dla właścicieli do inwestowania w swoje nieruchomości. Być może zachęta w postaci finansowej będzie również bodźcem do tego, aby inwestować więcej i dzięki temu chociaż kilka zabytków uchroni się przed wstawieniem w nie plastiku, zamiast stylowego i pierwotnie zastosowanego drewna.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE