Podążaj drogą Natury - Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne najwyższej jakości
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Podążaj drogą Natury

9 stycznia 2018
Udostępnij wpis

Dlaczego nie warto wstawiać do domu drzwi innych niż drewniane?

Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużymy się przykładem najprostszych drzwi CAL – Jagienka z Kolekcji Rycerskiej w standardzie Termo.

Komfort

Drzwi mają chronić przed czynnikami zewnętrznymi, to znaczy zapewnić szczelność, izolować akustycznie i termicznie.

Aby określić te parametry należy przeprowadzić odpowiednie badania i potwierdzić je certyfikatami.

Drzwi Jagienka mają wysokie parametry termoizolacyjne, są przeznaczone do domów energooszczędnych ze współczynnikiem Ud poniżej 0,9 W/m2K i zapewniają czwartą klasę szczelności powietrznej. W dotrzymaniu tych parametrów istotny jest dobór odpowiedniej technologii ciepłego montażu.

Oczywiście mamy w ofercie drzwi o jeszcze lepszych parametrach (m.in. standard Arctic). Należy dobrać odpowiednie drzwi do wymagań projektowych. Z natury materiału drewno jest cieplejsze od aluminium czy stali. Jest też ekologiczne i przyjazne użytkownikom.

Słabością drzwi metalowych i aluminiowych jest ościeżnica, która sama w sobie jest mostkiem termicznym. Co prawda, niektórzy producenci myślą o tym wstawiając przegrody z tworzyw sztucznych, ale solidna drewniana ościeżnica jest najpewniejszym i najcieplejszym rozwiązaniem.

 

fot. LaneFab

 

Antywłamaniowość

Udokumentowana klasa RC2 standardowych drzwi CAL jest podstawą do zniżek ubezpieczeniowych. Drzwi Jagienka wyposażone są w niemieckie 3-punktowe zamki Winkhaus, a ich uzupełnieniem są odpowiednio dobrane wkładki Wilka.

Drzwi, których specyfikacji nie jesteśmy pewni mogą nie mieć, i pewnie nie mają, zamka w odpowiedniej klasie, a raczej na pewno nie mają certyfikatu antywłamaniowości (producenci raczej chętnie dzielą się tym faktem).

Kolorystyka i design

Wszystkie nasze drzwi mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL i NCS. Wzornictwo jest bardzo bogate i dostosowane do zróżnicowanych potrzeb klientów. Jagienka jest tylko jednym z wielu modeli. Większy wybór i przykładowe realizacje znajdziecie tutaj:

https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/

Drzwi mogą być dostosowane do otworów w murze o praktycznie dowolnych rozmiarach. Maksymalna wysokość ościeżnicy do 2500 mm i znacznie więcej z naświetlem górnym.

Różnorodność naświetli pozwala dostosować projekt do wymagań architektów i upodobań użytkowników.

 

fot. LaneFab

 

Odporność na czynniki zewnętrzne

Wydaje się, że drzwi aluminiowe czy stalowe nie będą się wypaczać. Nic bardziej mylnego. Aluminium jest materiałem konstrukcyjnym o dużej rozszerzalności cieplnej (większej niż drewno!) i takie drzwi w przypadku ekspozycji południowej mogą się nadmiernie nagrzewać, zmieniać wymiary, a co za tym idzie rozszczelniać.

Drzwi aluminiowe czy stalowe mogą wydawać się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim na wodę. Rzeczywiście okładzina drewniana jest mniej odporna na działanie wody, chociaż nowoczesne powłoki lakiernicze znacznie poprawiły tę cechę drzwi drewnianych.

Dla tych, którzy rzeczywiście obawiają się dbania o powłokę zewnętrzną drzwi drewnianych, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi drewniano-aluminiowych, które odziedziczyły wszystkie pozytywne cechy drewna, to znaczy ciepło, solidną od lat stosowaną konstrukcję, naturalny materiał od strony wewnętrznej i zyskały dodatkowa ochronę z zewnątrz w postaci okładziny aluminiowej.

https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne-kolekcje/alutherm/

 

fot. LaneFab

 

Funkcjonalność

Możliwość stosowania różnorodnych zamków, klamek, antab, czy innych akcesoriów, daje swobodę w dostosowaniu drzwi do potrzeb użytkowników: od najprostszych drzwi otwieranych klamką i kluczem, poprzez proste zamki elektryczne otwierane przyciskiem przy drzwiach, domofonem, z systemu alarmowego, przez czytniki linii papilarnych, Bluetooth, czytniki RFID czy klawiaturę wbudowane w skrzydło drzwi lub antabę, aż po zintegrowane z „domem inteligentnym” drzwi zarządzane aplikacją na smartfon.

 

Gdzie kupić?

 

Montaż, gwarancja, serwis

Na etapie budowy najważniejszy oprócz wyboru drzwi jest montaż. Warto korzystać z Autoryzowanych Grup Montażowych. Drzwi zamontowane przez taką grupę mają wydłużoną do trzech lat gwarancję producenta, a po spełnieniu dodatkowych warunków nawet do pięciu lat (https://www.drzwi-cal.pl/przedluzona-gwarancja/)

Firma CAL działa na rynku drzwiowym od ponad trzydziestu lat, oferuje pełny serwis gwarancyjny oraz dodatkowe usługi pogwarancyjne, w tym renowację drzwi po latach ich użytkowania, czyli tzw. Klinikę Drzwi CAL.

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE