drzwi cal Drewniane drzwi do łazienki w pigułce. Jak wybrać drzwi łazienkowe?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Poradnik – drewniane drzwi do łazienki w pigułce

22 stycznia 2020
Udostępnij wpis

Podczas wyboru wyposażenia łazienki często skupiamy uwagę na armaturze, płytkach czy meblach. Drzwi łazienkowe są zdecydowanie drugorzędną sprawą. Zdarza się, że kupujemy zwykłe drzwi, jak do innych pomieszczeń, i nie zastanawiamy się nad ich przyszłą funkcjonalnością. Dużą rolę odgrywa tutaj projektant lub sprzedawca, który może doradzić nam w wyborze. Co jednak, jeśli nie korzystamy z usług projektanta? Jak wybrać ładne i funkcjonalne drzwi do łazienki?

Sprawdź ofertę! Drzwi zewnętrzne

Przy wyborze wyposażenia łazienki, w tym drzwi, należy pamiętać o specyficznym klimacie związanym ze zwiększoną wilgotność powietrza. Bo któż nie lubi ciepłego prysznica czy długiej kąpieli po ciężkim dniu? Warto również zwrócić szczególną uwagę na wielkość i rozkład pomieszczenia. Drzwi nie powinny nam utrudniać wykonywania codziennych czynności.

Sprawdź ofertę! Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne, drewno w łazience – hit wnętrzarski

Zapewne wielu z Was słyszało opinie o tym, że drewno nie nadaję się do łazienki ze względu na właściwości higroskopijne, czyli pochłaniania wody. Tak, owszem drewno ma takie właściwości. Jednak już od wielu lat nie jest to problemem, a pokazuje to popularność drewna jako elementu wyposażenia łazienek: elementy paneli naściennych, szafki, podłogi, a nawet blaty przy umywalce, które przecież notorycznie są zalewane.

Dlaczego nie powinniśmy poddawać się stereotypom i bać się drewnianych drzwi w łazience? Prawdziwe drewniane drzwi wykonane są z klejonki z selekcjonowanego i odpowiednio wysuszonego drewna, wytwarzanej zgodnie z tradycją stolarską. Odpowiednie włożenie lameli eliminuje możliwość wypaczenia się skrzydła. Dodatkowo zazwyczaj zabezpieczone jest ono okładzinami z wilgocioodpornych płyt, które ograniczają wchłanianie wilgoci z powietrza.

 

Drzwi do łazienki

Drewniane drzwi, a wilgoć i para w łazience

Wybierając drzwi do łazienki należy bezwzględnie pamiętać o wentylacji. Jest ona realizowana w tańszych drzwiach przy pomocy tulei i kratek wentylacyjnych albo w bardziej elegancki sposób za pomocą szczeliny wentylacyjnej lub wyprofilowanego podcięcia wentylacyjnego. Umożliwiają one swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami, odprowadzanie wilgoci, a tym samym zapobiegają zawilgoceniu ścian i rozwoju grzybów. Wentylacja jest również wymagana w przypadku rekuperacji.

Drewniane drzwi do łazienki – funkcjonalność przede wszystkim

Łazienki to zazwyczaj małe pomieszczenia, dlatego drzwi powinny otwierać się inaczej niż w pokojach czyli na zewnątrz, aby nie kolidować z wyposażeniem i sprzętami. Dodatkowo jest to ważne ze względu bezpieczeństwa – łatwiej jest dostać się do środka w przypadku sytuacji awaryjnej bądź zagrażającej życiu. W przypadku bardzo małych łazienek warto skorzystać z systemów przesuwnych lub systemu obrotowo-przesuwnego Ergon. Oba te rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce i zwiększają wygodę użytkowania pomieszczenia.

Ważną sprawą jest również prywatność, dlatego warto pomyśleć o zamku WC, czyli zamykanym od środka, ale możliwym do otwarcia w razie niebezpieczeństwa od zewnątrz za pomocą monety czy innego wąskiego przedmiotu.

Drewniane drzwi łazienkowe – design

Intymność to ważna sprawa, jednak nie oznacza absolutnie rezygnacji z ozdoby skrzydeł, jaką są szklenia. Zaleca się stosowanie szyb nieprzeziernych, czyli decormatu lub mlecznych. Jednak to nie wszystko. W CAL możecie zamówić ultranowoczesne drzwi ze szkłem lakobel (kolekcja Geometria) – jest ono całkowicie nieprzezierne i dostępne we wszystkich popularnych kolorach z palety RAL.

W CAL znajdziecie kolekcje pasujące zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Wszystkie dostępne w dowolnym kolorze z palety RAL, wielu wariantach i kształtach szklenia oraz kilku konstrukcjach (przesuwne, rewersyjne, Ergon, na ościeżnicy ukrytej w murze). Dzięki temu wybór drzwi do łazienki może być równie wciągający, jak wybór płytek czy armatury.

Drzwi wewnętrzne łazienkowe i drzwi zewnętrzne czym się różnią?

Drzwi wewnętrzne łazienkowe różnią się od drzwi zewnętrznych głównie wyglądem, konstrukcją i funkcjonalnością.

  1. Wygląd: Drzwi wewnętrzne łazienkowe zazwyczaj są wykonane z materiałów, które są odporne na wilgoć, takich jak sklejka, laminat lub PVC, ponieważ są one narażone na kontakt z wodą i parą wodną. Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub PVC, ale niekoniecznie muszą być odporne na wilgoć.
  2. Konstrukcja: Drzwi wewnętrzne łazienkowe często mają dodatkowe cechy konstrukcyjne, takie jak odporność na wilgoć, szczelność lub specjalne powłoki antybakteryjne. Ponadto, mogą mieć również lustro lub zamontowane weneckie kratki wentylacyjne, aby zapewnić prywatność i dostęp do światła. Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj solidniej zbudowane, aby zapewnić bezpieczeństwo, izolację termiczną i akustyczną oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
  3. Funkcjonalność: Drzwi wewnętrzne łazienkowe są zazwyczaj mniejsze i lżejsze, aby umożliwić łatwe otwieranie i zamykanie. Często mają klamki, które można z łatwością otwierać jedną ręką. Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj większe i cięższe, aby zapewnić większe bezpieczeństwo i izolację termiczną. Zazwyczaj mają również zamki o większej wytrzymałości, aby zapobiec włamaniu

Podsumowując, drzwi wewnętrzne łazienkowe i drzwi zewnętrzne różnią się głównie materiałami, konstrukcją i funkcjonalnością, aby spełnić specyficzne wymagania dotyczące wilgoci, prywatności, bezpieczeństwa i izolacji termicznej.

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL

Dodaj komentarz

UE