Wymiana drzwi zewnętrznych – kiedy jest na nią najlepszy czas?
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Wymiana drzwi zewnętrznych – kiedy jest na nią najlepszy czas?

25 maja 2021
Udostępnij wpis

Wymiana drzwi wejściowych – wciąż z nią zwlekasz i nie wiesz czy to już odpowiedni czas? Pamiętaj – istnieje kilka przesłanek, że to najwyższa pora na wymianę drzwi na bardziej nowoczesne, czyli ciepłe, bezpieczne i piękne. Dziś opisujemy sytuacje, które sygnalizują konieczność dokonania wymiany drzwi zewnętrznych do domu.

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia jakie funkcje spełniają drzwi zewnętrzne. Zasadniczo mają dwa główne zadania – ochronę przed zimnem z zewnątrz oraz zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Istotna jest także ich trzecia funkcja, a mianowicie drzwi wejściowe mogą być również ozdobą naszego domu. Warto więc szukać producenta, którego drzwi będą ciepłe, bezpieczne, a także designerskie.

drzwi zewnętrzne

Wymiana drzwi – na co zwrócić uwagę?

Drzwi, które mają ponad 20 lat lub były montowane w latach 90. w większości nie spełniają już swoich funkcji. To produkty, które powstały w czasach, kiedy nie przykładano zbytnio uwagi do antywłamaniowości czy ekologii i zapobiegania stratom ciepła w budynkach. Nie mówiąc już o dźwiękoszczelności (szczególnie drzwi montowane w klatkach w blokach z tzw. wielkiej płyty). Obecnie zewsząd słyszymy o wyśrubowanych normach odnośnie ograniczania strat ciepła w budynkach i niskich współczynnikach przenikania ciepła. W zeszłym roku współczynnik ten wynosił 1,5 W/m²K, od tego roku jest to już 1,3 W/m²K. Warto nadmienić, że w 2014 roku wynosił on bagatela aż 2,6 W/m²K! Już to pokazuje, że nie tylko drzwi sprzed 20 lat nie spełniają obecnych norm termoizolacyjności dla drzwi zewnętrznych, ale również te znacznie młodsze.

Jednak ciepłe drzwi to nie tylko ochrona przed zimnem, ale również mniejsze rachunki za ogrzewanie domu. Czym charakteryzują się ciepłe drzwi wejściowe? Odpowiednim termicznym wypełnieniem skrzydła, ciepłą ościeżnicą, termoizolacyjnym progiem, a także szczelnością. Dodatkowo obecnie drzwi wejściowe wyposażane są przez producentów w rozwiązania antywłamaniowe, takie jak antywyważeniowy wręg francuski w drzwiach marki CAL.

drzwi zewnętrzne do domu

Wymiana drzwi wejściowych – kiedy się na nią zdecydować?

Kolejną przesłanką do tego, że czas na wymianę drzwi wejściowych jest ich trwałość. Jeśli zauważysz, że drzwi do Twojego domu są nieszczelne, źle się zamykają i nie można ich wyregulować – zdecydowanie powinieneś zainwestować w nowe. Takie drzwi nie tylko wpuszczają zimno do naszego domu, ale są również łatwe do sforsowania dla potencjalnego włamywacza. Przesłanką do wymiany drzwi stalowych jest również ich przemarzanie, czyli skraplanie się wody po wewnętrznej stronie futryny, które związane jest z przewodzeniem zimna przez metal i nieprawidłowym zaizolowaniem futryny i muru.

Nowe drzwi z jakością potwierdzoną badaniami

Decydując się na wymianę drzwi wejściowych należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy deklarowane przez producenta właściwości potwierdzone są badaniami w niezależnych laboratoriach. Tylko świadectwo z przeprowadzonych badań jest potwierdzeniem deklarowanych współczynników przenikalności cieplnej, dźwiękoszczelności czy antywłamaniowości, dlatego CAL systematycznie bada swoje produkty. Świadectwo z badań termoizolacyjności jest również konieczne, jeśli chcemy ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze (więcej o programie na naszym blogu).

stylowe drzwi zewnętrzne

A na koniec – kiedy montować nowe drzwi zewnętrzne?

Kiedy jest moment na wstawienie nowych drzwi wejściowych? Prace remontowe mają to do siebie, że muszą być wykonywane w określonej kolejności. Inaczej łatwo jest zniszczyć efekt tego, co już odnowiliśmy lub co gorsza, zniszczyć nowe elementy wykończeniowe. Nie inaczej jest w przypadku nowych drzwi zewnętrznych, zwłaszcza drewnianych. Jeśli jesteś w trakcie generalnego remontu wnętrz pamiętaj, że drzwi należy zamontować po zakończeniu tzw. prac mokrych, czyli po pomalowaniu ścian i wymianie podłogi. Do tego czasu można wstawić drzwi prowizoryczne np. z płyty pilśniowej, które mają zapewnić podstawową ochronę np. przed kradzieżą materiałów. Wymiana drzwi powinna łączyć się z montażem przez profesjonalną grupę montażową. Pamiętaj, że nawet najlepsze drzwi na rynku, jeśli będą źle zamontowane, nie będą spełniały swoich funkcji.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE