TERMOMODERNIZACJA Wymiana drzwi zewnętrznych - kiedy jest najlepszy czas?
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

TERMOMODERNIZACJA Wymiana drzwi zewnętrznych – kiedy jest najlepszy czas?

14 maja 2019
Udostępnij wpis

Wymiana drzwi zewnętrznych - wciąż z nią zwlekasz? Pamiętaj – istnieje kilka przesłanek, że to najwyższy czas na wymianę drzwi na bardziej nowoczesne, dopasowane do potrzeb termicznych budynku (TERMOMODERNIZACJA!) oraz zapewniające większą ochronę przed włamaniem. Dziś charakteryzujemy sytuacje, które sygnalizują konieczność dokonania wymiany drzwi zewnętrznych w domu.

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia jakie funkcje spełniają drzwi zewnętrzne. Zasadniczo mają dwa główne zadania – zapewniać bezpieczeństwo oraz zapobiegać utracie ciepła. Z tego powodu tak ważne jest, aby drzwi zamontowane w budynku spełniały przynajmniej minimalne standardy w zakresie termoizolacyjności oraz poziomu ochrony antywłamaniowej.

Wymiana drzwi zewnętrznych – aspekt ciepła i bezpieczeństwa

Drzwi, które mają ponad 20 lat lub były instalowane jeszcze w latach 90. niestety w znakomitej większości nie spełniają już swoich funkcji. To produkty, które powstawały w czasach, kiedy nie przykładano takiej wagi do antywłamaniowości oraz zapobiegania stratom ciepła. Nie mówiąc już o dźwiękoszczelności (szczególnie drzwi na klatkach schodowych w blokach z wielkiej płyty). Zewsząd słyszymy o wyśrubowywanych sukcesywnie standardach odnośnie przenikania ciepła w budynkach mieszkalnych. Co roku wymogi odnośnie współczynnika są niższe. Obecnie (2021 rok) dopuszczalny maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych Ud wynosi 1,3 W/

Antywłamaniowe drzwi drewniane CAL Jagienka wzbogacone o lustro weneckie.

m²K (w ubiegłym roku było to jeszcze 1,5 W/m²K, a w 2014 dopuszczano 2,6 w/m²K). Zatem jeśli drzwi montowałeś kilkanaście lat temu, to niestety możesz spodziewać się tylko wyższych, a nie niższych rachunków za odgrzewanie budynku.

drzwi zewnętrzne wymagania techniczne

Przekrój narożnika drzwi zewnętrznych energooszczędnych CAL AluTherm w standardzie Arctic.

Obecnie, kiedy świadomość społeczna odnośnie kosztów ogrzewania jest dużo większa, konieczne jest kupienie drzwi, które rzeczywiście chronią nas przed horrendalnymi rachunkami za ogrzewanie. Nowe drzwi wejściowe powinny zatem mieć odpowiednią warstwę termoizolacyjną we wnętrzu skrzydła oraz ciepłą ościeżnicę. Dobrym rozwiązaniem jest także próg termoizolacyjny, a w przypadku drzwi z przeszkleniami – szyby o jak najniższym współczynniku izolacyjności cieplnej Ug. Ponadto obecnie produkowane drzwi wyposażane są przez producentów w rozwiązania zapewniające wysoką ochronę przed włamaniem lub zniszczeniem. To m.in. innowacja CAL – tzw. wręg antywyważeniowy (wręg francuski), który stał się normą także dla innych producentów.

Drzwi zniszczone lepiej wymienić jak najszybciej – termomodernizacja! (Wymiana drzwi wejściowych)

Kolejna przesłanka do tego, że to już czas na wymianę drzwi wejściowych, związana jest z ich trwałością. Jeśli widzisz, że Twoje drzwi w domu są nieszczelne, źle się zamykają i nie można ich wyregulować – zdecydowanie powinieneś zainwestować w nowe. Takie drzwi są łatwym celem dla włamywaczy, a ponadto łatwo je dodatkowo uszkodzić. Ponadto drzwi, których struktura jest w znacznym stopniu zniszczona, nie są odporne na działania zmiennych warunków atmosferycznych.

Jednocześnie rozglądając się za nowymi drzwiami warto zwrócić uwagę na produkty wysokiej jakości, które zapewnią jednocześnie ciepło, ochronę przed włamaniem, zniszczeniem oraz pięknie wyglądają. Szczególne walory mają drzwi drewniane, których ramy wykonuje się współcześnie z drewna klejonego warstwowo, co zapewnia ich stabilność w zmiennych warunkach atmosferycznych.

A na koniec – kiedy należy montować nowe drzwi

Kiedy jest moment na wstawienie nowych drzwi wejściowych? Prace remontowe mają to do siebie, że muszą być wykonywane w określonej kolejności. Inaczej łatwo jest zniszczyć efekt tego, co już odnowiliśmy lub, co gorsza, zniszczyć nowe elementy wykończeniowe. Nie inaczej jest w przypadku nowych drzwi zewnętrznych. Jeśli jesteś w trakcie generalnego remontu wnętrz pamiętaj, że drzwi należy zamontować po zakończeniu tzw. prac mokrych, czyli po pomalowaniu ścian i po wymianie podłogi. Do tego czasu można wstawić drzwi prowizoryczne np. z płyty pilśniowej, które mają zapewnić podstawową ochronę np. przed kradzieżą materiałów. W sytuacji, kiedy chcesz wymienić także okna, również lepiej jest to zrobić zanim zamontujesz nowe drzwi wejściowe.

Dodaj komentarz

UE