drzwi cal Wymiana drzwi zewnętrznych | Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Wymiana drzwi zewnętrznych

14 maja 2019
Udostępnij wpis

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. To właśnie one odpowiadają za ochronę wnętrza przed niepożądanymi gośćmi, hałasem czy utratą ciepła. Prędzej czy później przychodzi jednak czas na to, by sięgnąć po nowy model drzwi wejściowych. Kiedy powinna odbyć się wymiana? Co warto o niej wiedzieć? Ile kosztuje wymiana drzwi zewnętrznych? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w tym tekście!

Kiedy konieczna jest wymiana drzwi wejściowych?

W przypadku każdych drzwi zewnętrznych przychodzi moment na zmianę. Wysłużone, nieszczelne drzwi trzeba wymienić: nie tylko dla komfortu, ale też dla oszczędności i bezpieczeństwa. Jakie przesłanki mogą świadczyć o tym, że to odpowiedni moment na wymianę?

Drzwi były zamontowane ponad 20 lat temu

Wszystkie modele drzwi zewnętrznych, które lata świetności mają już za sobą, wymagają wymiany. Drzwi montowane w latach 90., nawet jeśli dobrze się prezentują, zazwyczaj nie spełniają już swoich funkcji. Modele te są przestarzałe – nie spełniają nowoczesnych wymogów antywłamaniowości. Nie są też wystarczająco szczelne: zarówno w zakresie utraty ciepła, jak i dźwiękoszczelności. Aktualne normy przenikania ciepła są znacznie bardziej wyśrubowane – w 2020 roku współczynnik ten wynosił 1,5 W/m²K, od 2021 roku jest to już 1,3 W/m²K, podczas gdy w 2014 roku wynosił on… aż 2,6 W/m²K! To najlepszy dowód na to, że wymiana drzwi wejściowych jest konieczna.

Antywłamaniowe drzwi drewniane CAL Jagienka wzbogacone o lustro weneckie.

Drzwi nie spełniają już nowoczesnych standardów

Ten punkt bezpośrednio wiąże się z punktem pierwszym. W obecnych czasach, kiedy borykamy się z kryzysem energetycznymi i wysokimi cenami, świadomość społeczna jest dużo większa niż kiedyś. Konieczne jest zatem kupienie drzwi, które ochronią Cię przed horrendalnymi rachunkami za ogrzewanie. Nowy model powinien mieć odpowiednią warstwę termoizolacyjną oraz ciepłą ościeżnicę. Dobrym rozwiązaniem jest także próg termoizolacyjny, a w przypadku drzwi z przeszkleniami – szyby o jak najniższym współczynniku izolacyjności cieplnej Ug. Ponadto obecnie produkowane drzwi wyposażane są w rozwiązania zapewniające wysoką ochronę przed włamaniem lub zniszczeniem. To m.in. innowacja CAL – tzw. wręg antywyważeniowy (wręg francuski), który stał się normą także dla innych producentów.

drzwi zewnętrzne wymagania techniczne

Przekrój narożnika drzwi zewnętrznych energooszczędnych CAL AluTherm w standardzie Arctic.

Drzwi są coraz mniej szczelne i wytrzymałe

To przesłanka, którą można dostrzec gołym okiem. Świadczą o niej problemy z zamykaniem drzwi zewnętrznych, brak możliwości ich wyregulowania czy nieszczelność, która sprawia, że czuć dostające się do wnętrza chłodne powietrze. Wymiana drzwi zewnętrznych w takich okolicznościach jest niezbędna – nie chodzi tylko o utratę ciepła i wyższe rachunki za ogrzewanie, ale także o bezpieczeństwo. Nieszczelne drzwi nie są żadnym wyzwaniem dla włamywacza. Nie warto ułatwiać mu zadania!

Drzwi wejściowe były tymczasowym rozwiązaniem

To często spotykany problem: zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego wraz z wyposażeniem, na które składają się zwykłe, proste drzwi. Metalowe czy drewniane, powinny zostać w miarę szybko wymienione, ale zrozumiałe jest, że podczas remontowania mieszkania jest wiele pilnych wydatków. Jeśli i Ty kupiłeś dom lub mieszkanie ze starymi, nieszczelnymi drzwiami, wymień je jak najszybciej. Nie tylko w trosce o swoje rzeczy, ale też o swoich bliskich.

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wiesz już, kiedy konieczna będzie wymiana drzwi zewnętrznych. Teraz pora dowiedzieć się, jakie powinny być nowe drzwi wejściowe. Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając model na wymianę?

m²K (w ubiegłym roku było to jeszcze 1,5 W/m²K, a w 2014 dopuszczano 2,6 w/m²K). Zatem jeśli drzwi montowałeś kilkanaście lat temu, to niestety możesz spodziewać się tylko wyższych, a nie niższych rachunków za odgrzewanie budynku.

Obecnie, kiedy świadomość społeczna odnośnie kosztów ogrzewania jest dużo większa, konieczne jest kupienie drzwi, które rzeczywiście chronią nas przed horrendalnymi rachunkami za ogrzewanie. Nowe drzwi wejściowe powinny zatem mieć odpowiednią warstwę termoizolacyjną we wnętrzu skrzydła oraz ciepłą ościeżnicę. Dobrym rozwiązaniem jest także próg termoizolacyjny, a w przypadku drzwi z przeszkleniami – szyby o jak najniższym współczynniku izolacyjności cieplnej Ug. Ponadto obecnie produkowane drzwi wyposażane są przez producentów w rozwiązania zapewniające wysoką ochronę przed włamaniem lub zniszczeniem. To m.in. innowacja CAL – tzw. wręg antywyważeniowy (wręg francuski), który stał się normą także dla innych producentów.

Współczynnik przenikania ciepła

Głównym współczynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi, jest współczynnik przenikania ciepła Ud – im jest on niższy, tym cieplejsza stolarka. Termika drzwi stalowych, zwłaszcza tańszych modeli, mieści się na poziomie wymaganym przez normy i zazwyczaj nie wychodzi ponad to. Za lepsze parametry trzeba zapłacić więcej, licząc się z tym, że skrzydło drzwiowe stalowe może mieć ponad 10 cm grubości, a więc całkiem sporo… Czy warto jednak dopłacać do drzwi stalowych, w których nadal grozi nam przemarzanie ościeżnicy, skoro w podobnej cenie można po prostu kupić drzwi z lepszego materiału, np. ciepłego z natury drewna? Naszym zdaniem nie – drzwi drewniane będą strzałem w dziesiątkę i posłużą Ci przez wiele lat!

Antywłamaniowość

Kolejna kwestia to antywłamaniowość, określana współczynnikiem RC. Standardowo drzwi zewnętrzne, także te uznawane za najbezpieczniejsze metalowe, mają klasę RC2. Oznacza to, że powstrzymają włamywacza uzbrojonego w proste narzędzia przez 3 minuty. Kolejna klasa – RC3 – powstrzyma włamywacza uzbrojonego w cięższy sprzęt (np. łom) przez 5 minut i jest wbrew pozorom osiągalna nie tylko dla wyrobów metalowych, ale także dla drzwi zewnętrznych drewnianych. Certyfikat antywłamaniowości RC3 posiada sztandarowy model Drzwi CAL, czyli rycerska Jagienka.

Wyciszenie

Nie bez znaczenia jest także wyciszenie drzwi. Nie musisz do niego przykładać dużej wagi, jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy, ale jeśli Twój dom lub mieszkanie znajduje się w centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej ulicy, warto wziąć pod uwagę drzwi zewnętrzne o podwyższonej klasie akustycznej. Tutaj zwracamy uwagę na współczynnik Rw, który, aby zapewnić nam ciszę w mieszkaniu, powinien być na poziomie co najmniej 30 dB. Jedne z najlepszych właściwości akustycznych mają drzwi zewnętrzne drewniane i jest to nie tylko zasługa ich konstrukcji, ale także materiału, z jakiego są wykonane. Drewniane drzwi od CAL to nie tylko ciepło (spełniają wymagania programu Czyste Powietrze), bezpieczeństwo (klasa RC2), ale także cisza w domu (Rw 43 dB), a to wszystko w pakiecie Silent.

Powyższe parametry i wartości brzmią jak czarna magia? Dobrze Cię rozumiemy, dlatego mamy jedną poradę: dokładnie sprawdź drzwi, które planujesz wybrać. Czy rzeczywiście spełniają one określone parametry? Tylko świadectwo z przeprowadzonych badań jest potwierdzeniem deklarowanych współczynników przenikalności cieplnej, dźwiękoszczelności czy antywłamaniowości, dlatego CAL systematycznie bada swoje produkty. Świadectwo z badań termoizolacyjności jest również konieczne, jeśli chcemy ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Wymiana drzwi wejściowych – nie tylko parametry

W dzisiejszych czasach musimy pamiętać o tym, jaki wpływ na środowisko mają nasze decyzje zakupowe. Nie ma wątpliwości, że z dostępnych na rynku materiałów do produkcji stolarki (stal, PVC, metal, drewno, aluminium) tylko drewno jest w pełni ekologiczne, biodegradowalne i przyjazne matce naturze. Dodatkowo jako jedyny z wymienionych materiałów ma zerowy bilans dwutlenku węgla. Oznacza to, że drzewo w trakcie swojego życia pobiera i magazynuje tyle samo CO2, ile oddaje do atmosfery w trakcie spalania.

A jeśli już wchodzi w grę wymiana drzwi zewnętrznych, warto postawić na nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Nowoczesna stolarka wyposażona w biometrię czy klawiaturę kodową pozwoli Ci zapomnieć o problemie zapomnianych/zgubionych kluczy, a także dylemacie „Czy aby na pewno zamknąłem/zamknęłam drzwi?”.

Wymiana drzwi zewnętrznych a estetyka

Znaczenie ma także wygląd drzwi zewnętrznych. Możliwości jest wiele, ale zdecydowanie najlepszym krokiem jest wymiana drzwi wejściowych na szczelne i estetyczne drzwi drewniane. Dają one największe możliwości aranżacyjne, szczególnie z dodatkowymi ozdobami czy wykończeniem. Dla kreatywnych osób, poszukujących indywidualnych rozwiązań i ceniących dopasowanie drzwi drewno to najlepszy, jeśli nie jedyny wybór na rynku.

Drzwi CAL to również trafione rozwiązanie dla posiadaczy mieszkań z rynku wtórnego – zwłaszcza w zabytkowych kamienicach, które znajdują się pod dozorem konserwatora. Podczas remontów musi zostać zachowany pierwotny charakter mieszkania, ale też drzwi, więc nie możesz wymienić ich na dowolne, a prawdopodobnie wręcz powinieneś odtworzyć te oryginalne. Na szczęście do takich rozwiązań drewno nadaje się najlepiej.

Jego przewagą nad stalą, aluminium lub PCV jest możliwość tworzenia wyrobów rzemieślniczych. To właśnie drzwi do kamienic są najlepszym przykładem kunsztu konstrukcji drewnianych. W Drzwi CAL chętnie wykonamy je dla Ciebie na zamówienie. Pełna paleta kolorów, ozdobne klamki, dekoracyjne listwy, rzeźbiona sztukateria: co tylko będzie koniecznie, oczywiście z zachowaniem najnowszych norm i parametrów.

Kiedy montować nowe drzwi zewnętrzne?

Wiesz już, że wymiana drzwi wejściowych będzie konieczna i jakie drzwi wybrać: teraz czas na ustalenie terminu wykonania takiej czynności. Prace remontowe mają to do siebie, że muszą być wykonywane w określonej kolejności. Jeśli jesteś w trakcie generalnego remontu wnętrz, pamiętaj, że drzwi należy zamontować po zakończeniu tzw. prac mokrych, czyli po pomalowaniu ścian i wymianie podłogi. Wymiana drzwi powinna zostać wykonana przez profesjonalną grupę montażową. Pamiętaj, że nawet najlepsze drzwi na rynku, jeśli będą źle zamontowane, nie będą spełniały swoich funkcji.

Montaż drzwi to sprawa, której absolutnie nie można pokpić, a już na pewno na niej oszczędzać. To od niego w wielu przypadkach zależy faktyczna antywłamaniowość czy dźwiękoszczelność drzwi. Rzetelni producenci stolarki otworowej dbają nie tylko o rozwój produktu i jego ulepszania, ale także oferują dopasowane i nowoczesne rozwiązania dotyczące montażu, tj. termiczna osłona podproża TOP, czyli opatentowane rozwiązanie firmy CAL, dzięki któremu zniwelujesz mostki termiczne pod progiem i sprawisz, że Twój wiatrołap nie będzie wymagał dodatkowego ogrzewania, a Ty po wejściu do domu będziesz czuć tylko przyjemne, kojące ciepło.

Ile kosztuje wymiana drzwi zewnętrznych?

Na koniec pozostała nam kwestia ceny wymiany drzwi wejściowych, którą niezwykle ciężko ustalić. Jest ona uzależniona od wybranego modelu, jego wymiarów, a także parametrów drzwi, które wybierzesz. Z inną ceną wiąże się wymiana drzwi zewnętrznych bez wymiany futryny, a z inną wymiana wraz z futryną. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić Cię do kontaktu z naszym przedstawicielem. W Drzwi CAL wiemy wszystko o tym elemencie wyposażenia i możesz być pewien, że doradzimy Ci, jak najlepiej umiemy.

Dodaj komentarz

UE