drzwi cal Zamek antywłamaniowy – sposób na zwiększenie bezpieczeństwa
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Zamek antywłamaniowy – sposób na zwiększenie bezpieczeństwa

19 marca 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: Jakie cechy zamka włamaniowego decydują o tym, że włamywacz przynajmniej na jedną noc pożegna się ze swoim fachem. Dlaczego warto postawić na czytnik linii papilarnych lub inną kontrolę dostępu?

Drzwi wejściowe są niewątpliwie ozdobą naszego domu. Jednak ich podstawowymi funkcjami jest zatrzymanie zimnego powietrza na zewnątrz oraz zapewnienie bezpieczeństwa nam i naszemu dobytkowi. Głównym elementem odpowiadającym za antywłamaniowość drzwi jest odpowiednio dobrany zamek antywłamaniowy. Czym się on charakteryzuje i czy współgra z czytnikiem linii papilarnych?

Zamek antywłamaniowy, dlaczego jest tak ważny?

Drzwi zewnętrzne i okna to dwie prawdopodobnie najczęściej wybierane przez osoby chcące włamać się do naszych domów i mieszkań drogi. To pierwszy powód, dla którego warto zainwestować w stolarkę o podwyższonej klasie antywłamaniowości. Drugi powód jest jeszcze bardziej prozaiczny. Już kilkuminutowy opór stawiany przez drzwi czy okno, skutecznie zniechęci większość włamywaczy do kontynuowania akcji, ze względu na strach przez odkryciem ich niecnych zamiarów. W drzwiach wejściowych to właśnie zamek jest jednym z kluczowych elementów odpowiadających za ich właściwości antywłamaniowe.

W tym wpisie skupimy się na cechach samego zamka antywłamaniowego, jednak jeśli interesują cię drzwi antywłamaniowe jako całość, koniecznie zajrzyj na naszego bloga lub posłuchaj podcastu.

Czym charakteryzuje się zamek antywłamaniowy?

Większość producentów nie daje nam możliwości indywidualnego wyboru zamka spoza oferty. Nie jest to ich złośliwość czy brak zrozumienia naszych potrzeb. Wiąże się to po prostu z koniecznością dopasowania zamka do konstrukcji drzwi, wykonania innych nawierceń, a czasami również z koniecznością dopasowania wkładek i klamek, także spoza oferty. Jest to wbrew pozorom sporo pracy. Jednak nie ma się czym przejmować. Znaczna część producentów ma kilka zamków do wyboru lub po prostu oferują zamki antywłamaniowe w standardzie. Zamek do drzwi antywłamaniowych powinien charakteryzować się minimum 4 klasą odporności na włamanie. Najczęściej stosowane są obecnie zamki listwowe wielopunktowe. Cechują się one minimum 3 punktami ryglowania, które wysuwają się automatycznie po zatrzaśnięciu skrzydła lub po przekręceniu klucza w zamku. Haki pełnią rolę doszczelniającą i zabezpieczającą. Dostępne są również zamki listwowe elektryczne, dostosowane do współpracy z coraz popularniejszymi rozwiązaniami smart home.

Zamek antywłamaniowy, a drzwi z czytnikiem linii papilarnych

zamek wielopunkowy

Czytnik linii papilarnych do drzwi jest chyba najczęściej wybieranym sposobem elektronicznej kontroli dostępu. Być może zastanawiasz się czy drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym i czytnikiem, będą równie bezpieczne jak standardowe, zamykane tylko na klucz? Odpowiedź brzmi: tak. Zamki elektryczne montowane w drzwiach inteligentnego domu to najczęściej te same zamki, które stosowane są w standardowych drzwiach, dodatkowo wyposażone w napęd odpowiedzialny za elektryczne otwieranie. Biometryczna kontrola dostępu to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie, ale również komfort użytkowania. Integrując drzwi wyposażone w biometrię z aplikacją mobilną, zapewniasz sobie możliwość sterowania strefą wejścia do domu z każdego miejsca na świecie. Inteligentne rozwiązania to zdecydowania przyszłość budownictwa, w którą warto zainwestować już dziś. Wymiana zwykłego zamka na zamek antywłamaniowy elektryczny zazwyczaj jest bardzo ludna lub niemożliwa, ze względu na konieczność wykonania dodatkowych nawierceń oraz ukrycia niezbędnego okablowania, które standardowo biegnie między innymi wewnątrz skrzydła. Po zamontowaniu drzwi ukrycie okablowania jest już niewykonalne lub zwyczajnie nieopłacalne ekonomicznie. Jeśli interesują Cię nowoczesne, bezpieczne rozwiązania smart home oraz ich możliwości, koniecznie przeczytaj co oferują Ci drzwi marki CAL. Zamki antywłamaniowe w standardzie oraz czytnik linii papilarnych to tylko jedne z wielu rozwiązań, które możemy Ci zaproponować.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE