drzwi cal Drzwi energooszczędne zewnętrzne - Drzwi CAL 
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI

Drzwi pasywne, drzwi zewnętrzne energooszczędne

Drzwi zewnętrzne energooszczędne – na miarę nowoczesnego domu

Kiedy tylko liście na drzewach żółkną, Polacy zaczynają się martwić, jak wysokie koszty poniosą w najbliższym sezonie grzewczym. Biorąc pod uwagę, że w Polsce średnia temperatura w zimie oscyluje w przedziale od -2°C do 2°C, obawy o rachunki za ogrzewanie mogą być uzasadnione.

Jeszcze na etapie projektowania domu lub podczas remontu generalnego warto zatroszczyć się o to, aby komfortowa temperatura wewnątrz budynku nie wiązała się ze słonymi opłatami. Jeśli myślisz o oszczędzaniu energii i chcesz obniżyć koszty eksploatacji domu, zainwestuj w drzwi zewnętrzne energooszczędne. Drzwi o podwyższonych standardach cieplnych znajdziesz w naszej ofercie! Sprawdż też możliwości dofinansowania z programu czyste powietrze.

Ciepłe drzwi zewnętrzne – jaki mają współczynnik U?

Design, przeszklenia, materiał, montaż – wszystkie to jest istotne przy wyborze drzwi energooszczędnych, ale nie są najważniejsze. Kiedy szukasz drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej, przede wszystkim zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Dzięki tej informacji dowiesz się, jaka ilość energii przenika przez 1 metr kwadratowy powierzchni drzwi.

W skrócie – im mniejsza wartość U, tym drzwi lepiej chronią przed chłodem, minimalizują straty ciepła, a Ty więcej oszczędzasz na ogrzewaniu domu. Od 1 stycznia 2021 roku współczynnik U dla drzwi energooszczędnych nie powinien być większy niż 1,3W/(m²K). W asortymencie naszej firmy znajdziesz drzwi zewnętrzne, które spełniają wymagania nowych przepisów.

Niektóre z naszych drzwi wyróżniają się współczynnikiem U, którego wartość nie przekracza 0,8W/(m²K). Są to drzwi z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt. Certyfikat ten potwierdza, że wyprodukowane przez naszą firmę drzwi stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na termoizolacji i szczelności. Drzwi z certyfikatem Passive House Institute możesz zastosować nie tylko do budowy domu energooszczędnego, ale i pasywnego, czyli wytwarzającego tyle energii, ile sam potrzebuje (zeroenergetycznego).

Jak skonstruowane są drzwi energooszczędne?

Przez drzwi i okna budynku ucieka nawet do 35% ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze drzwi wyjściowych zwrócić uwagę na to, jak są zbudowane i jakiego rodzaju materiałem są ocieplone. W drzwiach energooszczędnych przestrzeń pomiędzy panelami drzwiowymi wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Charakteryzuje się on niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Najczęściej stosowane jako materiał termoizolacyjny są: aerożel, płyta fenolowa lub pianka poliuretanowa. Rzadziej jest to wełna mineralna oraz styropian.

Jeśli chcesz, aby drzwi zewnętrzne energooszczędne ograniczały straty ciepła, nie wystarczy, że wybierzesz skrzydło drzwiowe ocieplone materiałem termoizolacyjnym. Ocieplone powinny być również rama, ościeżnica oraz próg. Grubość skrzydła drzwi może wynieść od 7 do 10 cm (drzwi osiągają większą grubość, kiedy są wypełnione wełną mineralną). Ubytki cieplne zminimalizują uszczelki, które w drzwiach powinny być zamontowane w kilku płaszczyznach. Na potrzeby domu energooszczędnego lub pasywnego polecane są uszczelki potrójne.

Drzwi zewnętrzne energooszczędne – z czego są wykonane?

Parametry izolacyjne drzwi zewnętrznych energooszczędnych są uzależnione od tego, z jakiego materiału drzwi są wykonane. Za najbardziej energooszczędne uważa się drzwi drewniane (szczególnie polecanym gatunkiem drewna jest sosna). Skrzydło drzwi zewnętrznych może być także wykonane ze stali, aluminium lub drewnianych kompozytów.

Jeśli chcesz, aby w drzwiach zewnętrznych energooszczędnych znajdowały się przeszklenia, zwróć uwagę, aby to było szkło termoizolacyjne. Jeśli obawiasz się, że szyba może stanowić łatwą do sforsowania przeszkodę dla włamywacza, wybierz drzwi antywłamaniowe. Nie musisz wówczas rezygnować z przeszklenia. Klasa antywłamaniowa drzwi jest oznaczana symbolem RCX, gdzie w miejscu X znajduje się cyfra. Drzwi ze wzmocnieniami posiadają klasę RC2, natomiast drzwi antywłamaniowe opatrzone są symbolami RC3 i RC4.

Drzwi zewnętrzne pasywne – Standard CPH Component

To pierwsze na polskim rynku drzwi zewnętrzne (także z naświetlami!) z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt. Certyfikat ten potwierdza, że nasze drzwi stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na termoizolacji i szczelności oraz że mogą być one stosowane w domach pasywnych. Badanie parametrów i certyfikacja obejmowała również system montażu drzwi. Dotyczy wybranych modeli w ofercie CAL.

Sekret ciepłego mieszkania? Właściwie zamontowane drzwi

Jeśli interesuje Cię oszczędzanie energii, zadbaj o odpowiedni montaż drzwi energooszczędnych – w fachowym nazewnictwie określa się go jako tzw. ciepły montaż. Na czym dokładnie polega? Aby poprawnie zamontować drzwi, należy to zrobić po zakończeniu prac mokrych w budynku, czyli gdy wnętrza będą otynkowane, a podłogi suche. Drzwi energooszczędne powinieneś zamontować na kotwach lub używając kołków rozporowych. Przestrzeń pomiędzy murem a ościeżnicą wypełnij pianką poliuretanową o odpowiednich parametrach izolujących. Następnie piankę zabezpiecz taśmą, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Jakie wybrać drzwi energooszczędne? Sprawdź asortyment naszego sklepu

Zastanawiasz się nad zakupem drzwi zewnętrznych energooszczędnych? W naszej ofercie znajdziesz wyjątkowe kolekcje ciepłych drzwi zewnętrznych. Produkujemy drzwi, które idealnie trafią w Twój gust. Przekonaj się!

UE