Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych? - Drzwi CAL
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych?

5 September 2018
Udostępnij wpis

Drzwi zewnętrzne i ich wybór to decyzja na wiele lat, dlatego zanim je kupimy, powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. M.in. wygląd, trwałość, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Chcesz poznać najcenniejsze porady dotyczące wyboru drzwi wejściowych? Koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Jak wybrać drzwi zewnętrzne? Pamiętaj, że to nie tylko ozdoba, ale również strażnik twojego domu. To one zadbają o bezpieczeństwo czterech ścian, a ty w tym czasie będziesz mógł spać spokojnie. Drzwi powinny posiadać systemy antywłamaniowe, takie jak bolce i wręgi antywyważeniowe, które zabezpieczą je od strony zawiasowej. Oprócz tego nie można zapomnieć o niezawodnych zamkach. Ważne są również wkładki antywłamaniowe i szyldy zabezpieczające je przed złamaniem. Szukaj drzwi przynajmniej w klasie RC2.

drzwi zewnętrzne skandynawskie

Koniecznie sprawdź wymiary drzwi

Najczęściej wykorzystywany rozmiar drzwi to klasyczna 90-tka, która tak naprawdę razem z częścią zewnętrzną ma szerokość ok. 100 cm. Taki rozmiar pozwala na swobodne  przemieszczanie się oraz przenoszenie wszelkich przedmiotów. Niestandardowe, szersze drzwi zewnętrzne to kwestia wyższej ceny, a także większego ciężaru. Ich okucia oraz zawiasy będą zużywały się szybciej. Chociaż często nie mamy wyboru, ponieważ musimy je dopasować do powstałych wcześniej otworów, to dzisiaj producenci są w stanie stworzyć bardzo solidne drzwi o nietypowych rozmiarach, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.

Izolacyjność cieplna i akustyczna

W kwestii izolacyjności cieplnej drzwi, warto pamiętać o tym, że im niższy współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej, tym lepiej. Na ten parametr wpływa wiele rzeczy, nie tylko materiał wykonania drzwi, ale także na przykład rodzaj zamków. Przykładowo zamki wielopunktowe zwiększają przyleganie skrzydła  do ościeżnicy, przez co zmniejszają straty ciepła. W przypadku izolacyjności akustycznej, jej parametr powinien być jak najwyższy. Im grubsze i cięższe drzwi, tym lepiej tłumią hałas  zewnątrz. Tu ważny jest także sposób ich montowania i uszczelnienia między ościeżnicą a skrzydłem.

Niezawodna konstrukcja i solidne wykończenie

Drzwi w części skrzydła powinny być wykonane z odpowiednio wyselekcjonowanego i wysuszonego drewna, a ich zewnętrzne elementy i powłoki muszą być odporne na wodę i słońce. Każde drzwi zewnętrzne powinny być wykończone przyjaznymi dla środowiska i użytkowników farbami wodnymi. Mają one spełniać dwa podstawowe zadania: chronić przed wpływem wilgoci oraz umożliwić odparowanie wody, która gromadzi się w drewnie. Aby uniknąć kurczenia i łuszczenia się drzwi, nałożone powłoki powinny być elastyczne.

drzwi zewnętrzne tradycyjne

Wygląd również ma znaczenie

Chociaż tak wiele mówi się o funkcjonalności, nie da się ukryć, że to właśnie na wygląd zwracamy uwagę na samym początku. W końcu każdy z nas chce, by drzwi wejściowe pasowały do ogólnego wyglądu domu. Ważny jest ich kolor, który musi być dobrany zarówno do elewacji, okien, dachu, bramy garażu, a także kierunku geograficznego. Ciemne barwy łatwo poddają się  promieniom słonecznym i tracą oryginalny kolor, dlatego lepiej zamontować je w zacienionym miejscu. Na południowo-zachodnich elewacjach zdecydowanie lepszym wyborem będą drzwi w jasnych kolorach. Warto uważnie dobierać elementy ozdobne, takie jak witraże czy naświetla, które pomogą ci doświetlić przedsionek domu. Jeśli liczy się dla Ciebie natura, a jednocześnie ultranowoczesny dizajn – wybierz drzwi aludrewniane, tj. drewniane w okładzinie aluminiowej z zewnątrz.

Opcje dodatkowe

Jak wybrać drzwi zewnętrzne, aby był to w pełni satysfakcjonujący zakup? Firma CAL oferują rozwiązania wysoce wyspecjalizowane i odmienne od tradycyjnych. To na przykład drzwi przystosowane do inteligentnego budownictwa. Co to znaczy? Otóż zastosowano w nich zamki i elementy sterujące, które umożliwiają włączenie je w układ sterujący inteligentnego domu. Twój dom będzie współpracował z tobą już od progu.

Comments are closed.

UE