Jeśli chcesz, aby Twoje drzwi prezentowały się świetnie niezależnie od upływu lat, musisz o nie właściwie dbać. Regularne czyszczenie i pielęgnacja przy pomocy odpowiednich preparatów to gwarancja na zachowanie naturalnego piękna naszych drzwi. Zobacz jakie to proste!
Drzwi to jeden z najmocniej eksploatowanych elementów wyposażenia domu. Są używane codziennie i to wielokrotnie. Na domiar złego ich powierzchnia nieustannie narażona jest na działanie czynników pogodowych i uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu zachowanie ich w dobrym stanie w dużym stopniu zależy od podjętych działań konserwacyjnych. Jak powinna wyglądać pielęgnacja drzwi? Podpowiemy Ci, jak skutecznie o nie zadbać.
Pielęgnacja drzwi w stylu CAL
Kupując drzwi drewniane marki CAL, dostajesz naturalny produkt zabezpieczony wysokiej jakości systemem powłok ochronnych. Zapewniają one skuteczną ochronę przed działaniem czynników pogodowych takich jak: słońce, wilgoć, zmiany temperatur, a także zapobiegają próchnieniu drewna i niszczeniu przez owady.
Lakiery i farby stosowane przez naszą firmę zapewniają paroprzepuszczalność, co umożliwia oddychanie drewna, ochronę przed promieniami UV, także wysoką elastyczność powłoki. Dzięki temu jest ona odporna na pęcznienie i kurczenie się drewna pod wpływem zmiennych warunków pogodowych.
Codzienna pielęgnacja drzwi drewnianych
Na czym polega codzienna pielęgnacja drzwi drewnianych? Między innymi na czyszczeniu ich powierzchni z powstających w trakcie standardowego użytkowania zabrudzeń.
Aby usunąć kurz i osady możemy użyć zwilżonej wodą miękkiej, najlepiej bawełnianej ściereczki (nie mikrofibry!), a następnie użyć odpowiedniego środka pielęgnacyjnego w zależności od rodzaju zastosowanego wykończenia. Do drzwi CAL pomalowanych wodorozcieńczalnymi lakierami lazurowymi i kryjącymi zlecamy dostępny w naszej ofercie środek Ottimo Door Kit Care, ewentualnie dobre, dostępne środki do piekęgnacji drewna, najlepiej z naturalnymi woskami. Natomiast do powłok olejowanych Spray do codziennej pielęgnacji OSMO. Zapraszamy do lektury instrukcji pielęgnacji.
W ofercie Drzwi CAL znajdziecie również drzwi z okładziną z łupka kwarcytowego. Do jego pielęgnacji przeznaczony jest oddzielny impregnat marki TENAX – Hydrex wather and oil – proof. Impregnowany materiał (łupek) musi być suchy, czysty i odtłuszczony. Ewentualna obecność wody lub kurzu może dać niejednorodny efekt. Preparat nanieś najlepiej na kamień pędzlem, a nadmiar ścieraj bawełnianą szmatką. Dla uzyskania dobrego efektu czynność możesz wykonać dwa razy w odstępie około 30 minut.
Konserwacja drzwi drewnianych
Konserwacja to proces, który obejmuje większy zakres robót niż codzienna pielęgnacja. Zaleca się ją przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku: przed sezonem letnim i zimowym. W celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania drzwi oraz poprawy ich szczelności warto wyregulować ich zawiasy. Instrukcję regulacji znajdziesz tutaj.
Pamiętaj również u zaprawieniu drobnych ubytków powłoki lakierniczej, aby zapewnić pełną ochronę drzwi przed czynnikami atmosferycznymi oraz ich nienaganny wygląd. W CAL kupisz zarówno zestaw do zaprawiania powłok olejowych, jak i lakierowanych.
Renowacja powłoki drzwi drewnianych
Renowacja powłoki to jej kompletne odnowienie po latach użytkowania. W przypadku drzwi olejowanych zaleca się jej przeprowadzanie co 2 lata. Jest to prosta czynność polegająca na wtarciu w powierzchnię drewna Lazury Olejnej do Ochrony Drewna OSMO przy pomocy pędzla lub wałka z mikrofazy (po uprzednim oczyszczeniu powierzchni – patrz codzienna pielęgnacja wyżej). Preparat nakładamy dwukrotnie w odstępie 4-6 godzin.
Wykończenia lakierowane są do renowacji o wiele trudniejsze i wymagają posiadania nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także sprzętu. Drzwi CAL malowane są w systemie czteropowłokowym. Pominięcie którejkolwiek warstwy lub nieumiejętne jej położenie może skutkować zniszczeniem drzwi w wyniku niedostatecznej ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych, a nierównomierne rozłożenie niezadowalającym efektem estetycznym. Chcąc przeprowadzić kompletną regenerację lakierowanych drzwi CAL skorzystaj z usług naszej Kliniki Drzwi i ciesz się pięknymi drewnianymi drzwiami kolejne długie lata. Więcej o klinice drzwi przeczytasz tutaj.
Jak chronić drzwi w czasie remontu?
Czasem niepotrzebna jest pielęgnacja, a po prostu skuteczne działanie zapobiegające zniszczeniu. Dlatego też podczas prac wykończeniowych, remontowych czy renowacyjnych domu należy pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu drzwi przed zabrudzeniem.
Najbezpieczniejszym sposobem jest dostępna w handlu folia z suwakiem, którą montuje się w otworze, w którym osadzone są drzwi.
Przy zabezpieczaniu drzwi taśmami klejącymi i foliami należy pamiętać, żeby taśmy były odpowiednie do lakierów akrylowych i nie pozostawiały śladów na powłoce lakierniczej. Przy tym sposobie zabezpieczania drzwi drewnianych należy codziennie po zakończeniu prac zdejmować folię i taśmy klejowe, aby taśma nie zwulkanizowała się z powłoką lakierniczą.
Podczas przenoszenia skrzydła drzwiowego do osadzenia w ościeżnicy należy pamiętać, o tym, żeby nie przesuwać go po podłodze, posadzce w mieszkaniu czy na tarasie. Przesuwanie skrzydła powoduje zerwanie powłoki lakierniczej w dolnej przyldze skrzydła i utratę zabezpieczenia przeciw wilgoci. W późniejszym użytkowaniu może to spowodować sinienie okleiny w dolnej części skrzydła.
Twoje drzwi mogą latami wyglądać doskonale. Po co je wymieniać, skoro można po prostu o nie zadbać? Wystarczy tylko, że kilka razy do roku zastosujesz jedno z wymienionych działań pielęgnacyjnych.
Jesteś zainteresowany zakupem? Skontaktuj sie z nami!