drzwi cal 1.24 Dobry próg drzwiowy, czyli jaki? Drewno czy jednak aluminium?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

1.24 Dobry próg drzwiowy, czyli jaki?

24 maja 2021
Udostępnij wpis

O tym jak ważny jest próg nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie przez próg przenosimy na rękach świeżo poślubioną żonę u progu naszego małżeńskiego życia. Wielu z nas pamięta też, by nigdy w progu się nie witać i nie żegnać przez próg, bo inaczej z domu uciekną wszystkie dobre duchy, a do środka dostaną się te złe. To akurat to przesąd, ale gdyby dobre i złe duchy zastąpić zimnym i ciepłym powietrzem, byłaby to absolutna prawda.

❗️ Przed rozpoczęciem słuchania pamiętaj ❗️

? SUBSKRYBUJ kanał >> YouTube <<  ?

 

Drewniane drzwi zewnętrzne znajdziesz >> tutaj << 

 

Odkryj nas na >> Spotify <<

Odkryj nas na >> Google Podcasts <<

Odkryj nas na >> Apple Podcasts <<


 

Z 24 odcinka podcastu dowiesz się:

 • Jak ważny jest próg?
 • Kogo przenosimy przez próg?
 • Czy wypada się witać i żegnać przez próg?
 • Czy bez progu do domu dostanie się zimny duch?

Jaki próg drzwiowy jest najtrwalszy?

 • Czy reguła drewnianego progu do drewnianych drzwi jest aktualna?
 • Czy chłodne aluminium poradzi sobie z izolacją cieplną?
 • Na czym polega ciepły montaż progu?
 • Czym jest Termiczna Osłona Podproża ®?

 

 

Marka CAL prawdziwe drzwi zaprasza na kolejne odcinki. Czekając na nie możesz zajrzeć na blog www.prawdziwedrzwi.pl.

Razem z CAL zaprasza Krzysztof Szubzda

#PodcastBudujący #PrawdziweDrzwi #DrzwiCAL #BudowaDomu #DrzwiZewnętrzne #BudujemyCALpoCALu #DrzwiDrewniane #DrewanianeDrzwiZewnętrzne #DrewanianeDrzwiWewnętrzne #Próg #PrógDoDrzwi #PrógDrzwiowy

 

Transkrypcja – Próg drzwiowy

O tym jak ważny jest próg nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie przez próg przenosimy na rękach świeżo poślubioną żonę u progu naszego małżeńskiego życia. Wielu z nas pamięta też, by nigdy w progu się nie witać i nie żegnać przez próg, bo inaczej z domu uciekną wszystkie dobre duchy, a do środka dostaną się te złe. To akurat to przesąd, ale gdyby dobre i złe duchy zastąpić zimnym i ciepłym powietrzem, byłaby to absolutna prawda. Nie trzeba długo witać się w progu, by uciekł ciepły duch. Tak mówiła moja babcia: „Zamknij drzwi, bo duch ucieka!” Zimny duch też dostaje się bardzo szybko, wystarczy tylko mieć kiepski próg. To niepozorne miejsce jest wrażliwym punktem każdego domostwa, fachowo nazywa się je mostkiem termicznym. To taki szew naszego domu, szew przez „w” na końcu, bo kim jest szef domu przez „f” na końcu, to zupełnie inny problem, który poruszają zupełnie inne podcasty. Warto więc zadbać by szwy naszego domu, były porządnie wykonane, bo jak to mówią Anglicy „stich in time saves nine” – jeśli nie zrobisz jednego szwu w porę, będziesz musiał zrobić dziewięć poniewczasie.

A zatem zabierajmy się póki czas. Do wyboru mamy zwykle progi PCV, drewniane i metalowe. Te pierwsze są zdecydowanie najtańsze, drugie – najbardziej eleganckie, a trzecie – najtrwalsze i najodporniejsze na ścieranie. Moim zdaniem w przypadku drzwi wejściowych walory estetyczne i ekonomiczne powinny chyba ustąpić trwałości. A więc do finału przechodzi… próg z metalu, a dokładnie z aluminium. Jest łatwy w montażu, ognioodporny i bezpieczny. Ale czy chłodne aluminium nie będzie się gryzło z ciepłem dębowego na przykład skrzydła. Niekoniecznie. Zasada „Do drewnianych drzwi tylko drewniany próg” jest już tak samo nieaktualna jak reguła „Do ryby zawsze białe wino”. Owszem tak kiedyś było, ale prawdziwi znawcy uwielbiają łamać reguły, więc na przykład tuńczyk z czerwonym winem jest już praktycznie nowym standardem uznanym w świecie smakoszy. Podobnym standardem w świecie drzwi i futryn jest łączenie aluminiowych progów z drewnianymi skrzydłami. To bardzo praktyczny trend, bo odciąża nas od problemów z zawilgoceniem, od obowiązku odnawiania powłok lakierniczych i wszystkich tych czasochłonnych pielęgnacji, przeglądów i konserwacji miejsca, po którym chodzi się zabłoconymi butami.

Pojawiają się jednak obawy, czy chłodne aluminium poradzi sobie z izolacją cieplną naszego domu; czy może w tej kwestii najlepszym rozwiązaniem będzie jednak drewno, albo PCV. Już odpowiadam. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem będzie tak zwany „ciepły montaż” progu, czyli próg termiczny umieszczony na sztywnej warstwie ocieplenia, na przykład z purenitu, bo purenit to aktualnie najbardziej termoizolacyjny i odporny na działanie wilgoci materiał budowlany. Do tego sztywny, stabilny i słabo ścieralny, czyli krótko: taki, jaki powinien być próg. Faktem jest, że za takie rozwiązanie trzeba dopłacić kilkaset złotych, ale pamiętacie co mówią Anglicy?

Stich in time saves nine. Próg drzwiowy

W ten sposób nie tylko zabezpieczymy próg drzwi, ale też zatrzymamy ciepło w domu, a buty stojące w przedsionku nie będą przemarzać. A kto chciałby szwy swego domu potraktować ściegiem najwyższej klasy, a do tego jeszcze prostszym w zastosowaniu, niech koniecznie zerknie na opatentowaną w UE Termiczną Osłonę Podproża. Jest to kilkuelementowe, ale proste w montażu i efektywne rozwiązanie polegające na spięciu z progiem dwóch poszerzeń, hydroizolacji oraz specjalnie nafrezowanego bloku z twardego polistyrenu spienionego, które najlepiej posadowić na wypoziomowanej podwalinie z termoizolacyjnego materiału albo po prostu zamówić w wysokości XXL. Spokojnie, ja też nic z tego nie zrozumiałem, ale wszelkie badania i rekomendacje instytutów przekonały mnie, że to naprawdę rewelacyjny pomysł. Opracowała go, opatentowała i wciela w życie na razie jedna tylko firma w Polsce. Nie chciałbym serwować państwu nachalnej reklamy, więc skoro to odcinek o progu, zareklamuje to producenta tego podproże podprogowo, czyli tak, że wCALe się nie domyślicie.

FAQ – najcześciej zadawane pytania

 1. Na czym polega ciepły montaż progu?
  Ciepły montaż progu drzwiowego polega na wypełnieniu przestrzeni pod progiem warstwą ocieplenia – np. purenitem, który jest termoizolatorem i wykazuje odporność na wilgoć.
 2. Czym jest Termiczna Osłona Podproża®?
  Termiczna Osłona Podproża® jest rozwiązaniem polegającym na na spięciu z progiem dwóch poszerzeń, hydroizolacji oraz specjalnie nafrezowanego bloku z twardego polistyrenu spienionego. Termiczna Osłona Podproża® zapewnia zabezpieczenie progu drzwi, zatrzymanie ciepła w przedsionku oraz eliminację mostków termicznych poniżej poziomu posadzki.

PODOBAŁA CI SIĘ AUDYCJA?

Zapisz się na newsletter, a zawsze wyślę Ci e-mail, gdy ukaże się kolejny odcinek Podcastu Budującego.

Sylwia Ciszewska Szefowa CAL
Klauzula informacyjna
Z newsletteru będziesz mógł w każdej chwili zrezygnować. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Z.S.B. CAL Z. Cywiński i wspólnicy Sp. J., ul. Piaskowa 5, 16-400 Suwałki (ado@drzwi-cal.pl). Twoje dane będą mogły zostać przekazane podmiotom pomagającym Nam w działaniach związanych z marketingiem Naszych produktów oraz innym podmiotom uprawnionym na podstawie obowiązującego prawa. Więcej informacji o newsletterze i przetwarzanych w ramach niego danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Dodaj komentarz

UE