drzwi cal Drzwi zewnętrzne, a projektowanie przedpokoju - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

Drzwi zewnętrzne, a projektowanie przedpokoju

10 April 2020
Udostępnij wpis

Przedpokój to zazwyczaj małe, ale jakże ważne pomieszczenie w domu. Przebywamy w nim co najmniej kilka razy dziennie, niejednokrotnie w parę osób, a do tego często spełnia on również funkcję przechowalni lub garderoby. Ze względu na te ważne funkcje przedpokój to pomieszczenie, którego ustawienie i aranżację zdecydowanie warto dokładnie przemyśleć. Pierwszym elementem, który warto wziąć pod uwagę planując wystrój przedsionka są drzwi zewnętrzne.

Przedpokój z racji swoich zwyczajowo niewielkich wymiarów i częstego użytkowania powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Powinniśmy czuć się w nim swobodnie, a do tego znaleźć w nim miejsce na chociażby wieszak czy szafkę na buty. Drzwi wejściowe w znaczącym stopniu wpływają na funkcjonalność przedsionka, ale mogą być również jego ozdobą. Jak dobrać drzwi zewnętrzne, aby pasowały do wystroju domu?

Drzwi wejściowe, a wygoda użytkowania korytarza

Podczas zakupu drzwi koniecznie zwróć uwagę na ich stronę otwierania. Drzwi mogą być prawe bądź lewe, otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz – różnicę z pewnością wytłumaczy Ci doradca w salonie sprzedaży, ale jeśli chcesz rozpocząć projektowanie już teraz, zajrzyj na naszego bloga.

Zdecydowanie najczęściej wybierane w Polsce są drzwi otwierane na zewnątrz, czyli na podwórko. Dzięki temu skrzydło po otwarciu nie zabiera miejsca w i tak niewielkim przedsionku. Dodatkowo, dzięki temu możemy w korytarzu umieścić więcej mebli czy elementów wystroju, ponieważ otwierające się skrzydło nie będzie z nimi kolidowało. Drzwi otwierane do wewnątrz są dobrym wyborem tylko przy większych, bądź niezbyt zagraconych i dobrze zorganizowanych przedsionkach.

Doświetl wnętrze dzięki drzwiom wejściowym

Przedpokój jest zazwyczaj jedynym z nielicznych pomieszczeń w domu bez dostępu naturalnego światła. Jego mała powierzchnia zazwyczaj nie pozwala na umieszczenie okna, które naturalnie doświetlałoby i ocieplało wnętrze.  Jeśli mimo to nie chcielibyście, aby wasz przedsionek tonął w półmroku, warto pomyśleć o szkleniu w drzwiach zewnętrznych. Szklenia to najchętniej stosowane elementy ozdobne skrzydeł. Mogą być różnych wielkości (od małych świetlików, po zajmujące większą powierzchnię skrzydła), kształtów (prostokątne, owalne, łukowe) i rodzajów (przezierne, refleksyjne, lustro weneckie i inne). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkleniach w drzwiach, ich rodzajach, bezpieczeństwie i parametrach cieplnych koniecznie przeczytaj ten wpis.

Powiększ optycznie mały przedpokój!

Mały przedpokój wcale nie musi być taki mały. W aranżacji wnętrz istnieją proste triki, dzięki którym będzie się on wydawał bardziej przestrzenny. Jak w prosty i niedrogi sposób optycznie powiększyć małe pomieszczenie?

Wystarczy zamontować w nim lustro. Zazwyczaj lustro w domu jest elementem szafy wnękowej, jednak w małej przestrzeni korytarza często nie ma na nią miejsca… Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architektów i klientów w CAL możesz zamówić drzwi cało szklane, czyli obłożone w całości lustrem. Dzięki temu nie tylko optycznie powiększysz przestrzeń, ale również umiejscowisz duże lustro, ukazujące całą sylwetkę, w praktycznym miejscu.

Drugim sposobem na nadanie przestronności pomieszczeniu jest pomalowanie go w jasnych barwach, które odbijają światło, dzięki czemu powiększają i rozświetlają pomieszczenie. Jeśli do zewnętrznej wizualizacji Twojego domu pasują drzwi w ciemnym kolorze, możesz zastosować na nich dwukolor. Oznacza to, że od podwórka pomalujemy Twoje wymarzone drzwi tak by pasowały do okien, dachu i bramy garażowej, a od wewnątrz w dowolnym wybranym przez ciebie jasnym kolorze kryjącym lub lazurze, który pięknie podkreśli naturalny rysunek drewna (zwróć uwagę na naszą nowość – białe drzwi olejowane!).

Jak widzisz stosując kilka prostych trików możesz samodzielnie, bez pomocy projektanta, zaplanować aranżację i wystrój przedpokoju. Pamiętaj jednak o najważniejszej zasadzie, że podstawą jest dobra organizacja przestrzeni. Wymienione powyżej pomysły na nic się zdadzą, jeśli przedsionek będzie zagracony. Dlatego przemyśl dokładnie zakup i umiejscowienie mebli tj. wieszak czy odpowiedniej wielkości szafka na obuwie.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Photo by bongkarn thanyakij from Pexels

 

Leave a Reply

UE