Wnętrze w stylu boho to prawdziwa gratka dla indywidualistów. Możesz w nim łączyć różne faktury i wzory, bawić się kolorem lub postawić na neutralne brązy, zrobić je w wersji minimalistycznej lub wzbogaconej bibelotami. Dziś podpowiadamy jakie elementy są must have w boho wnętrzu!
Skąd wywodzi się styl boho?
Samo słowo boho jest skrótem od znanego większości osób słowa bohema. Czym była bohema, inaczej zwana artystyczną cyganerią? Było to środowisko artystów, którzy wyrażali niechęć i sprzeciw dla utartych konwenansów i norm społecznych. Wyrażali go m.in. w swoim awangardowym podejściu do tworzonej sztuki, która powstawała często podczas wspólnych zabaw, czytaj po prostu imprez. I właśnie słowo awangardowy bardzo dobrze opisuje styl boho w nowoczesnych wnętrzach. Tu nie ma utartych reguł i sztywnych schematów. Możemy popuścić wodze fantazji i połączyć ze sobą stare z nowym, białe z kolorowym, gładkie z wzorzystym.
Styl boho wnętrze – podpowiedzi jak zaaranżować wnętrze domu
Można by powiedzieć że styl boho ma dwojaką naturę. Dlaczego?
Części osób kojarzy się z luzem i wakacjami na rajskiej wyspie. Dzieje się to za sprawą dominujących kolorów ziemi – bieli, beży i brązów. W tej odmianie z dużą dozą prawdopodobieństwa spotkamy naturalne materiały takiej jak: wiklina, rattan, bambus, trawy pampasowe czy drewno. Otwarte, uporządkowane przestrzenie pełne światła dziennego i wygodne meble, które wręcz się proszą by przez chwile na nich usiąść i odpocząć w cieniu zielonej monastery. Dodatkiem idealnie wpisującym się w tego typu wnętrze jest bardzo popularna w ostatnich latach makrama. Możesz powiesić ją na ścianie lub wybrać makramowe wiszące kwietniki czy lampiony na świece.
Drugiej części osób styl boho może kojarzyć się z mariażem różnych wzorów, faktur, materiałów i odważnymi, wyrazistymi kolorami. To ta część boho, która czerpie z kultury krajów tzw. Orientu, a wnętrza są bardziej egzotyczne. Łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej cechy z abstrakcyjnymi, geometrycznymi wzorami i dodatkiem etnicznych i folkowych motywów. Charakteru takiemu wnętrzu możemy nadać narzutą na kanapę w fantazyjne, azteckie wzory lub abstrakcyjnym obrazem na ścianie. To również styl w którym pożądane są nadające charakteru dodatki tj. kolorowe ceramiczne wazony czy drewniana rzeźba przywieziona z podróży.
Sypialnia w stylu boho
Głównym meblem w boho sypialni jest duże i przytulne łóżko. Co kryje się pod pojęciem przytulnego łóżka? Jest ono przede wszystkim pełne wygodnych poduch idealnych jako podparcie dla zmęczonych pleców. Boho łóżko to mebel na którym obowiązkowym elementem jest duża narzuta wierzchnia, najlepiej wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów (może też być dziergana lub szydełkowana). Ściana nad łóżkiem w żadnym wypadku nie może świecić pustką. Powieś na niej dużą makramę, lustro w egzotycznej oprawie lub zrób galerię zdjęć lub prostych grafik. Na podłodze pod łóżkiem może znaleźć się dywan, a po boku stylowa lampa z rattanowym kloszem lub żywe, zielone kwiaty tj. paprocie, fikusy czy monastery.
Drzwi prowadzące do sypialni w stylu boho powinny być proste w budowie, białe lub w naturalnych kolorach drewna. Im bardziej naturalne tym lepiej. Stąd oczywistym wyborem powinny być drzwi drewniane lub fornirowane (pigułkę wiedzy o drzwiach fornirowanych znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-fornirowane-czy-warto-na-nie-postawic/). Idealnym wyborem będą drzwi drewniane o ramowo-płycinowej konstrukcji dostępne w CAL. Sprawdź kolekcję Nova 3.0 (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/nova-3-0/) w której znajdziesz klasycznej budowy drzwi w nowoczesnym wydaniu. Pełne bądź szklone – w całości lub częściowo. Sam/a zdecyduj czy wolisz by Twoja sypialnia była Twoją prywatna oazą czy może wolisz wrażenie otwartości dzięki przeziernym okiennym, bądź dyskretnym mlecznym szybom.
Wypocznij po ciężkim dniu, czyli łazienka w stylu boho
Jeśli tylko mamy taką możliwość to w boho łazience powinna znaleźć się wanna, najlepiej wolnostojąca. Pod nią malutki dywanik (np. rattanowy), byśmy z kąpieli na zimne płytki nie wychodzili, a obok klimatyczne, wysokie trawy pampasowe. W łazience w stylu boho znajdzie się również jedno lub więcej lustro bez ramy, a jeśli w niej to niech będzie wykonana z postarzanego drewna lub rafii. Posadzka może być ułożona z jednolitych lub wzorzystych płytek. Drewno również jest elementem, który warto wprowadzić, jeśli łazienka w stylu boho jest Twoim marzeniem. Mogą to być drewniane panele na ścianie, szafka pod umywalkę lub drewniane drzwi. Obawiasz się drewna w łazience? Koniecznie przeczytaj nasz wpis i rozwiej swoje wątpliwości: https://www.drzwi-cal.pl/blog/poradnik-drewniane-drzwi-do-lazienki-w-pigulce/.
Urządzanie wnętrza w stylu boho to fantastyczna przygoda, dająca duże pole popisu dla naszej wyobraźni. W stylu boho można spokojnie wykończyć całe mieszkanie, nie uzyskują efektu nudy i jednakowości. Każde pomieszczenie może być inne, pod warunkiem, że zachowamy pewne elementy wspólne. Mogą to być na przykład jednakowe podłogi, materiał wykonania mebli czy jeden/dwa spójne kolory, które będą powtarzały się w całym mieszkaniu. Każdemu pomieszczeniu możemy nadać oddzielnego boho charakteru za pomocą samych dodatków – stonowana sypialnia w beżach z białą makramą i salon w beżach, ale z dodatkiem wyrazistych kolorów w postaci obrazu na ścianie, dywanu na podłodze czy poduch na kanapie. Daj się ponieść fantazji, a z pewnością uzyskasz ciekawy efekt, który zachwyci Twoich gości.
Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.