Jak dopasować drzwi do aranżacji mieszkania? - Drzwi drewniane wewnętrzne i zewnętrzne najwyższej jakości
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

Jak dopasować drzwi do aranżacji mieszkania?

12 September 2018
Udostępnij wpis

Styl drzwi wewnętrznych w mieszkaniu jako pierwszy zdradza nam to, co może kryć się za nimi. Jak dobrać drzwi, aby pasowały do stylu całego mieszkania?

Aranżując wnętrza coraz częściej zwracamy uwagę na ogólny styl mieszkania, nasze upodobania, modę oraz designerskie dodatki. Pośród tej aranżacyjnej zawieruchy pamiętajmy o stylu drzwi wewnętrznych. One również muszą harmonizować z całą estetyką wnętrz, w końcu są największymi elementami w mieszkaniu i od razu rzucają się w oczy. To właśnie one sugerują na wstępie styl całego mieszkania, a źle dobrane mogą popsuć efekt. Warto zadbać o to, aby patrzyło się na nie z przyjemnością. Do tego wszystkiego warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych aspektów.

Jakie drzwi do stylu skandynawskiego, a jakie do rustykalnego?

Jedną z zasadniczych kwestii jest kolor drzwi w mieszkaniu i styl, w jakim są wykonane. Barwa drzwi wewnętrznych powinna pasować do koloru podłóg oraz mebli, choć niekoniecznie musi być to identyczny kolor. Wystarczy, że ma podobny odcień i temperaturę (barwa ciepła, zimna, pośrednia).

Również styl drzwi powinien korespondować z charakterem wnętrz. Jeśli mieszkanie urządzone jest nowocześnie – zamontujmy drzwi o lekkiej formie, gładkie lub z przeszkleniami. Do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym pasować będą klasyczne i bogato żłobione skrzydła drzwiowe. Z kolei do mieszkania w stylu skandynawskim sprawdzą się drzwi o prostych wzorach wykonane z surowego drewna. Dopasowując stylistykę drzwi do wnętrza mieszkania pamiętajmy także do detalach, takich jak styl klamek, okucia i odcień szklenia.

Jakie drzwi do małego mieszkania? Jakie do sypialni i łazienki?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na prawidłowy dobór drzwi jest metraż mieszkania oraz funkcje pomieszczeń. Zasadą jest to, iż w małych mieszkaniach warto montować drzwi o dużych przeszkleniach, zajmujących nawet 3/4 ich powierzchni, co optycznie powiększy pokoje i pomoże uzyskać efekt przestrzeni. Oczywiście do sypialni najlepiej wstawić drzwi pełne, które pozwolą zachować intymność i prywatność, a do łazienki dobre będą te z małą szybką na górze lub szybą tzw. mleczną. Warto także znać starą dobrą zasadę, że w małych wnętrzach lepiej sprawdzą się drzwi w jasnych odcieniach, które nie powodują wrażenia przytłoczenia.

Niezależnie od dizajnu warto zadbać, aby wybrane drzwi były przede wszystkim trwałe i zdrowe – unikać materiałów drewnopochodnych (MDF, folii) oraz lakierów poliuretanowych. Przebywając wiele godzin każdego dnia w swojej sypialni czy salonie powinniśmy mieć pewność, że stworzyliśmy dom, który pozwala nam nie tylko na chwilowy relaks, ale zapewnia nam wiele lat w zdrowiu.

Comments are closed.