drzwi cal Drzwi prawe czy lewe, oto jest pytanie… - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

Drzwi prawe czy lewe, oto jest pytanie…

16 September 2019
Udostępnij wpis

Wybór wymarzonych drzwi zewnętrznych to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Dlaczego? Ponieważ, gdy oczyma wyobraźni widzimy już idealne drzwi, pasujące do okien i bramy garażowej, w dopasowanym kolorze i stylistyce, w salonie sprzedaży okazuje się, że drzwi wejściowe to nie tylko design… Pozostają kwestie techniczne, które dla klientów często są niezrozumiałe, a w rzeczywistości są ważniejsze niż wygląd zewnętrzny drzwi.

Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć kupując wymarzone drzwi jest ich kierunek otwierania. Świetnym, a zarazem żartobliwym przykładem opowiadającym o tym zagadnieniu jest występ Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. „Drzwi”, który w całości skupia się właśnie na problemie wyboru kierunku otwierania się drzwi przez klienta. Po przeczytaniu tego bloga gwarantujemy, że nie czeka Was taka sytuacja w salonie sprzedaży, a tę ważną decyzję drzwi prawe czy lewe podejmiecie z pełną świadomością w zaciszu własnego domu.

Wybór sposobu otwierania się drzwi prawe czy lewe jest ważny, ponieważ wpływa bezpośrednio na funkcjonalność użytkowania drzwi, a także naszego domu i jego otoczenia. W Polsce przeważają zdecydowanie drzwi prawe otwierane na zewnątrz, ale nie można nazwać tego regułą. Sposób otwierania drzwi powinniśmy wybrać po dokładnej analizie strefy wejściowej do domu.

Drzwi prawe czy lewe? Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych – dlaczego to takie ważne

Drzwi wejściowe mogą otwierać się na cztery sposoby – mogą być prawe lub lewe, oraz dodatkowo otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz. Jak zatem prawidłowo określić, jak otwierają się nasze drzwi? Stań do nich twarzą, tak aby widzieć zawiasy i aby otwierały się na Ciebie (by otwierając skrzydło ciągnąć je do siebie, a nie pchać). Strona, po której masz w takiej pozycji zawiasy określa właśnie kierunek drzwi, więc jeśli masz je po prawej stronie, to drzwi są prawe, a jeśli po lewej to są lewe. A co zrobić, gdy zawiasy są ukryte?  Wystarczy tylko pamiętać, że zawiasy znajdują się zawsze po przeciwległej stronie do klamki i zacząć określanie kierunku będąc po właściwej stronie drzwi (zawsze otwieraj na siebie). Pamiętaj: kierunek otwierania drzwi określa pozycja zawiasów, nie klamki! Jest to często popełniany błąd. Dodatkowo drzwi otwierane na zewnątrz rozwierają się na ganek, a do wewnątrz – do wnętrza mieszkania.

Drzwi otwierane na zewnątrz?

Drzwi otwierane na zewnątrz wybierzmy na pewno wtedy, kiedy mamy mały wiatrołap. Otwierające się skrzydło drzwiowe zabiera wewnątrz dodatkowe miejsce, a na drodze jego otwierania nie powinny znajdować się żadne przedmioty, które uniemożliwiałyby lub utrudniały otwarcie drzwi. Nie chcemy przecież, aby skrzydło obijało się lub jeszcze gorzej – nie otwierało się w pełni przez stojącą za drzwiami, np. szafkę na buty. Należy pamiętać, że drzwi to także droga ewakuacyjna, która w razie niebezpieczeństwa ma nam zapewnić skuteczną i szybką ewakuację z domu. Drzwi otwierane na zewnątrz można uznać za szczelniejsze, ponieważ wiejący wiatr dopycha skrzydło do ościeżnicy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli mamy mały ganek ze schodami. Otwierając drzwi na zewnątrz odruchowo wymuszamy na gościach cofnięcie się, co może spowodować kontuzję w wyniku upadku ze schodów. Inną sprawą jest niebezpieczeństwo gwałtownego i niekontrolowanego rozwarcia drzwi wywołanego silnym podmuchem wiatru. W skrajnym przypadku uderzenie skrzydła o węgarek spowoduje nie tylko uszkodzenie powierzchni, ale także połamanie ramiaków albo wyrwanie zawiasów. Zapobiec może temu zainstalowanie samozamykacza lub dobrze dobrany odbojnik.

Drzwi otwierane do środka?

Jeśli w wiatrołapie dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy spokojnie zdecydować się na drzwi otwierane do środka. W tej sytuacji należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze wiejący wiatr odpycha skrzydło od ościeżnicy, przez co są one mniej szczelne. Przeciwdziałać mogą temu dobrze dobrane zamki listwowe, które doszczelniają skrzydło przy każdym zatrzaśnięciu ryglując się jednocześnie w kilku punktach. Na przykład AV3 Winkhaus – od lat w ofercie CAL. Dodatkowo większość konstrukcji wymaga okapnika, aby zapobiec wpływaniu wody deszczowej do wnętrza mieszkania. Rozwiązanie to jest jednak wygodniejsze, ponieważ nie musimy wychylać się na zewnątrz witając gości i możemy komfortowo wpuścić ich do środka, bez konieczności manewrowania skrzydłem na zewnątrz. Nie musimy też martwić się grubą warstwą śniegu, która może utrudniać otwieranie drzwi zimą. To samo tyczy się wycieraczek, które w naszym klimacie są niezbędne, a mogą utrudniać otwieranie drzwi, jeśli są zbyt grube. Zdarza się, że w wiatrołapie znajdują się jeszcze drzwi wewnętrzne do innych pomieszczeń, np. schowka czy kotłowni. Należy zwrócić wtedy uwagę, by droga otwierania drzwi wejściowych nie kolidowała z drogą otwierania drzwi wewnętrznych.

Kierunek otwierania drzwi a bezpieczeństwo

Istotną kwestią przy wyborze kierunku otwierania drzwi jest bezpieczeństwo. Tutaj zalety mają oba rozwiązania. Drzwi otwierane do wewnątrz można łatwiej wyważyć, ale ze względu na to, że zawiasy są od strony mieszkania, złodziejowi nie uda się ich podważyć. Odwrotna sytuacja jest przy drzwiach otwieranych na zewnątrz. Problem podważania zawiasów załatwia konstrukcja bezprzylgowa z ukrytymi zawiasami. W niej skrzydło i ościeżnica są w jednej płaszczyźnie, a zawiasy są niewidoczne. CAL jako jeden z nielicznych producentów drzwi drewnianych na rynku ma certyfikat antywłamaniowości RC2 dla prawie wszystkich konstrukcji płytowych, otwieranych zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz – bez dopłaty. Także przy drzwiach z okładzinami, np. w kolekcji AluTherm.

Drzwi prawe czy lewe, oto jest pytanie. Przeanalizuj na spokojnie otoczenie oraz strefę wejściową swojego domu i podejmij świadomą decyzję. Pamiętaj, że po zamontowaniu nie ma już odwrotu. Z drzwi prawych nie zrobisz lewych i odwrotnie, a drzwi zewnętrzne to zakup na lata.

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL

Leave a Reply

UE