1.22 Ekologia w Twoim domu - dowiedz się jak lepiej o nią dbać?
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

1.22 Ekologia w Twoim domu

19 April 2021
Udostępnij wpis

Zaledwie dwadzieścia kilka lat temu kapitan Charles Moore płynąc przez Pacyfik odkrył nieznaną ludzkości wyspę. I to nie jakąś maciupeńką, ale większą niż Wolin. Większą niż Uznam, Cypr, Kreta i Madagaskar - razem wzięte. Co ciekawe wyspa nie była dziełem Bożym, czy jak kto woli przejawem kreacji Matki Natury, to my, ludzie stworzyliśmy ją sumiennie i konsekwentnie wyrzucając do oceanów ogromne masy...

Ekologia w Twoim domu – Podcast Budujący 🏠 CAL prawdziwe drzwi – Odcinek 22

❗️ Przed rozpoczęciem słuchania pamiętaj ❗️

👍 SUBSKRYBUJ kanał >> YouTube <<  👍

 

Drewniane drzwi zewnętrzne znajdziesz >> tutaj << 

 

Odkryj nas na >> Spotify <<   >> Google Podcasts <<   >> Apple Podcasts <<

 

Z 22 odcinka podcastu dowiesz się:

Jaką wyspę odkrył kapitan Charles Moore?

Gdzie zalega plastik?

Od czego zacząć ekożycie?

Ile ton żywności co roku wyrzuca polski rolnik?

Ile hektarów światowej produkcji rolnej marnotrawimy?

Na czym polega system FIFO (first in first out)?

Jak sprzątać dom w sposób ekologiczny?

Co cechuje dom zeroenergetyczny?

Jakie wybrać drzwi do domu, aby być eko?

 

 

Marka CAL prawdziwe drzwi zaprasza na kolejne odcinki. Czekając na nie możesz zajrzeć na >> blog <<

Razem z CAL zaprasza Krzysztof Szubzda

#PodcastBudujący #PrawdziweDrzwi #DrzwiCAL #BudowaDomu #DrzwiZewnętrzne #BudujemyCALpoCALu #DrzwiDrewniane #DrewanianeDrzwiZewnętrzne #DrewanianeDrzwiWewnętrzne #Termomodernizacja #EkoDom

 

Transkrypcja – Ekologia w domu

Zaledwie dwadzieścia kilka lat temu kapitan Charles Moore płynąc przez Pacyfik odkrył nieznaną ludzkości wyspę. I to nie jakąś maciupeńką, ale większą niż Wolin. Większą niż Uznam, Cypr, Kreta i Madagaskar – razem wzięte. Co ciekawe wyspa nie była dziełem Bożym, czy jak kto woli przejawem kreacji Matki Natury. To my, ludzie stworzyliśmy ją sumiennie i konsekwentnie wyrzucając do oceanów ogromne masy plastiku. Takich wysp śmieci jest niestety dużo więcej. Ale plastik zalega nie tylko w oceanach. Znaleźć go można w dziewiczych partiach Pirenejów, w nietkniętych ludzką stopą lodach Arktyki i w żołądkach zwierząt. Naukowcy już uznali plastik za osobny element ekosystemu i nazwali goplastisferą.

Czy da się coś z tym zrobić? Czy niebawem wracając ze sklepu z doradą w reklamówce będziemy się zastanawiać, czy mamy więcej dorady w reklamówce czy reklamówki w doradzie. Światowe rządy zbierają się co pewien czas próbując uzgodnić nowe agendy działań, a naukowcy przywracają nam nadzieję, że może trawiące plastik ukwiały posprzątają za nas oceany.

Ekologia w domu – szanuję jedzenie

Prawda jest jednak taka, że jeśli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce, nic się nie zmieni. A każdy z nas może zacząć; na przykład od… wielorazowej torby na zakupy, albo od przeproszenia się z wiklinowym koszem. To brzmi tak banalnie, że aż trudno uwierzyć, że działa, ale działa i to – niezwykle skuteczne!

A będąc już na zakupach warto trzymać się…  listy zakupów. To brzmi jak kolejny banał. Jednak wszelkie badania mówią, że taka banalna lista to najskuteczniejszy sposób walki z kolejną plagą naszych czasów – marnotrawstwem żywności. Kupując mądrze jedzenie warto nie tylko zastanowić się dwa razy, czego potrzebujemy. Warto też zaglądać do coraz lepiej zaopatrzanych i przystępnych cenowo działów eko. Ekologiczne warzywa lub owoce odbiegają od idealnych standardów, ale to właśnie jest w nich najpiękniejsze i najzdrowsze. Czy wyobrażacie sobie, że co roku polski rolnik wyrzuca 6,5 mln ton świeżo wyprodukowanej żywności? Tylko dlatego że nam wielkomiejskim klientom nie za bardzo podobają się zbyt korpulentne ogórki, nazbyt piegowate jabłka i marchewka, której pomarańcz trąca nazbyt ceglastym odcieniem.

Potem żywność wyrzucają hipermarkety, bo zgniło, bo zmiękło, bo się przeterminowało, albo po prostu dlatego, że trzeba zwolnić miejsce na półce – to kolejnych parę milionów ton jedzenia. No a to, czego nie wyrzucił rolnik i hipermarket, wyrzucamy już my, konsumenci: bo kupiliśmy za dużo, bo otworzyliśmy pięć serków jednocześnie, bo przegapiliśmy bestbefore’a, albo po prostu – przestało nam smakować. Nasze konsumenckie marnotrawstwo to z grubsza 5 mln ton jadła rocznie, choć niektóre źródła mówią o 6, a nawet 9. Reasumując jedną trzecią światowej powierzchni upraw czyli 1,5 mld hektarów obsiewamy, nawadniamy, nawozimy, zbieramy tylko po to, by to później… wyrzucić.

I tu znów zbierają się różne organizacje i uchwalają rezolucje, ale jeśli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce – marnotrawstwo żywności też się nie zmieni. A zacząć możemy na przykład od… FIFO (first in first out), to taki wymyślony przez Holendrów system kolorowych oznaczeń, podpowiadających nam, w jakiej kolejności sięgać po produkty, by uniknąć przeterminowania.

Ekologia w domu – sprzątam zdrowo

Sprzątanie domu to kolejna okazja, by pomyśleć o ekologii. Wśród środków czystości są takie, które zawierają fosforany, silikony i całą masę substancji drażniących i takie, które bazują na naturalnych składnikach. I jedne i drugie poradzą sobie z brudem, ale stosowanie tych drugich nie odbije się na dobrostanie natury i naszym zdrowiu. Możemy pójść dalej i sami sporządzać naturalne pasty do czyszczenia łazienek czy podłóg oparte o sodę, ocet czy olejki naturalne. A z czasem pójść jeszcze dalej i zaangażować się nie tylko w sprzątanie własnej łazienki, ale na przykład w sprzątanie świata.

Ekologia w domu – dbam o Ziemię

Bycie eko uzależnia. Filozofia less waste, z czasem zamienia się w opcję zero waste a drobne eko-zachowania z czasem przekładają się na poważne eko-decyzje. Na przykład na decyzję o termomodernizacji domu, na świadomy wybór komponentów, z których budujemy nasze cztery ściany. I na perspektywiczne myślenie, jak potężny problem fundujemy przyrodzie wyrzucając po remoncie nie biodegradowalne komponenty i jak minimalny ślad zostawimy na przykład po wymianie drewnianej stolarki drzwiowej. Proekologiczne nastawienie less waste może nas w końcu doprowadzić do odważnej decyzji budowy domu niskoenergetycznego. Czyli takiego, który cechuje bardzo małe zapotrzebowanie na energię cieplną; czasami – wręcz zerowe. Ale aby uzyskać takie wyniki, budynek musi być odpowiednio usytuowany względem stron świata, perfekcyjnie ocieplony i zaizolowany.

Nie każdy z nas będzie miał szansę zbudować taki dom. Ale tu też możemy wziąć sprawy w swoje ręce i na przykład wymienić okna lub drzwi na bardziej energooszczędne. To właśnie przez okna i drzwi ucieka 25% domowego ciepła, więc warto zrobić taki mały gest wobec Matki Natury i przy okazji oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Obecnie na polskim rynku jest coraz więcej ofert pasywnych okien i drzwi. Firma CAL Prawdziwe Drzwi jako jedyna w Polsce uzyskała certyfikat z Passive House Institute w Darmstadt na drzwi zewnętrzne wraz z naświetlami w certyfikowanych budynkach pasywnych. Takie produkty wyróżniają się wyjątkowo wyśrubowanym współczynnikiem przenikania ciepła Ud poniżej 0,8 W/m²K.

Myśląc o termomodernizacji warto rozejrzeć się po dostępnych w okolicy samorządowych czy ogólnopolskich programach dofinansowań albo sprawdzić nasz odcinek podcastu o termomodernizacji.

Oczywiście nasze pasywne drzwi nie sprawią, że zniknie efekt cieplarniany. Od jednych zakupów z wielorazową torbą nie skończy się problem zalegania plastiku na świecie, a kolorowe naklejki w lodówce nie położą kresu światowemu marnotrawstwu żywności. Jednak każda wielka fala dziejowych zmian zaczyna się od pojedynczych zmarszczek na spokojnej tafli oceanu.

 

 

 

 

 

PODOBAŁA CI SIĘ AUDYCJA?

Zapisz się na newsletter, a zawsze wyślę Ci e-mail, gdy ukaże się kolejny odcinek Podcastu Budującego.

Sylwia Ciszewska Szefowa CAL
Information clause
According to art. 13 para. 1 and 2 of the general regulation on the protection of personal data of 27 April 2016, I inform that: 1. The administrator of your personal data is Zakład Stolarki Budowlanej "CAL" Z. Cywiński i wspólnicy spółka jawna with the registered office in Suwałki, ul. Piaskowa 5, entered into the National Court Register maintained by the District Court in Białystok, XII Commercial Division of the National Court Register under number. 0000021604, business entity identification number (REGON): 790506845, Tax Identification number (NIP): 8440005098 2. Contact with the Personal Data Administrator (PDA) is also possible at the phone number (87) 5651155 and e-mail address: ado@drzwi-cal.pl 3. Your personal data will be processed for the purposes necessary to send e-mails on the basis of art. 6. par.1 letter a 4. Your personal data will be stored for a period of 10 years. After this period, the data will be deleted. 5. You have the right to access your data and the right to rectify, delete, limit their processing, the right to transfer data, the right to object, the right to withdraw the consent at any time without affecting the legality of the processing which was made on the basis of the consent before withdrawal; 6. You have the right to lodge a complaint before May 25, 2018 to GIODO, and after May 25, 2018, to the President of the Office for Personal Data Protection, if you believe that the processing of personal data concerning you violates the provisions of the general regulation on protection personal data of April 27, 2016. 7. The provision of personal information is voluntary.

Leave a Reply