Jakie drzwi zewnętrzne do domu - praktyczne porady - Drzwi drewniane wewnętrzne i zewnętrzne najwyższej jakości
REAL DOORS
Powrót do listy wpisów

Jakie drzwi zewnętrzne do domu – praktyczne porady

18 June 2020
Udostępnij wpis

Czy stoisz właśnie przed pytaniem, jakie drzwi zewnętrzne do domu będą idealne? Rozważasz drzwi zewnętrzne drewniane? Przed ostateczną decyzją warto dobrze poznać produkt, który kupujemy. Dlatego dzisiaj postaramy się Wam doradzić, jak łatwo przejść przez labirynt ofert i wyjść z salonu z tą najlepszą.

Szukając drzwi zewnętrznych zazwyczaj wysyłamy prośbę o ofertę do kilku producentów. Po upływie paru dni otrzymujemy wyceny. Produkt niby ten sam, ale ceny zupełnie inne. Dodatkowo zawarte w ofertach parametry, skróty i branżowe zwroty często nic nam nie mówią. Jak wybrać odpowiednią opcję wśród tylu niewiadomych? Jakie drzwi zewnętrzne do domu będą najlepsze? Doradzamy.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu – materiał wykonania

Drzwi drewniane zewnętrzne

Drzwi wejściowe do domu drewniane wykonuje się najczęściej z drewna dębowego lub sosnowego. Drewno dębowe jest mocniejsze, ale sosnowe również zapewnia odpowiednią wytrzymałość. Różnica polega głównie na wyrazistości struktury – w drewnie sosnowym jest ona mniej zaznaczona, więc drzwi z drewna sosnowego będą idealne dla osób szukających  „gładszego” wykończenia. Mają też lepsze parametry cieplne.

CAL w swej ofercie oprócz drzwi wejściowych dębowych i sosnowych posiada optymalne połączenie sosny ze szlachetną dębową okleiną, o wyrazistej fakturze i widocznych słojach, zapewniające termikę i trwałość. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drzwi dębowe są naprawdę dębowe. Niestety część producentów określa tak właśnie drzwi sosnowe w okleinie dębowej.

Drzwi zewnętrzne przeszklone

W drzwiach istotny jest także rodzaj szklenia. Powinno ono być dwukomorowe trzyszybowe i wykonane ze szkła bezpiecznego klasy co najmniej P4. Co to oznacza w praktyce? Otrzymujemy ciepły pakiet szybowy zwiększający bilans energetyczny budynku oraz bezpieczeństwo. W połączeniu z listwowym zamkiem, okuciami antywłamaniowymi i wręgiem francuskim tworzymy naprawdę bezpieczne i wytrzymałe drzwi. Powyższe połączenie zapewniło drzwiom CAL potwierdzoną certyfikatem klasę antywłamaniowości RC2, zarówno dla drzwi pełnych i szklonych, jak i całych zestawów z naświetlami. Warto wiedzieć, że pojedyncze drzwi CAL mają klasę RC2 w standardzie bez dopłaty. Więcej informacji na temat drzwi zewnętrznych przeszklonych znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-zewnetrzne-pelne-czy-przeszklone-poznaj-ich-atuty/

Drzwi zewnętrzne metalowe

Wykonane zazwyczaj ze stali, która sama w sobie jest bardzo dobrym przewodnikiem, czyli nie izoluje termicznie. W środek wkłada się więc piankę izolacyjną, która polepsza ich parametry. Ich zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, wadą – fakt, iż mogą się bardzo mocno nagrzać latem. Dodatkowo nie mają dobrych parametrów akustycznych.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Są wytrzymałe i lżejsze niż drzwi metalowe, a także odporne na korozję. Jeśli chodzi o parametry cieplne, to aluminium uznawane jest za przewodnik doskonały. Wydaje się niemożliwością skuteczne ocieplenie takiej konstrukcji i usunięcie wszystkich liniowych mostków termicznych.

Dobrym połączeniem jest zastosowanie w domu drzwi aludrewnianych. Chodzi o modele, takie jak z Kolekcji Alutherm CAL, które posiadają okładziny aluminiowe z zewnętrznej strony. Rozwinięciem tego konceptu drzwi hybrydowych są drzwi „Jagienka” z designerskimi okładzinami ze spieku kwarcowego, łupka kwarcytowego czy stali kortenowskiej. Dodatkowe warstwy chronią naturalne i ekologiczne drzwi drewniane przed wpływem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu - materiał wykonania

Drzwi antywłamaniowe co to znaczy?

Antywłamaniowość drzwi polega na czasie, w jakim potencjalny włamywacz może pokonać przeszkodę, aby dostać się do środka. Im ten czas jest dłuższy, tym drzwi są bardziej odporne na włamanie. W oparciu o to konkretne konstrukcje czy modele otrzymują odpowiednią klasę antywłamaniowości określaną jako RC. Im wyższa jest ta klasa (np. RC2, RC3, RC4 itd.), tym skuteczniej chronią dom przed włamaniem. Do domu odpowiednia jest certyfikowana klasa RC2 lub wyższa – ważne aby dotyczyła ona całych drzwi, a nie ich komponentów. Więcej informacji znajdziesz tutaj: drzwi antywłamaniowe

Parametry drzwi zewnętrznych na co zwrócić uwagę

Wybierając drzwi wejściowe do domu z pewnością należy zwracać uwagę na ich parametry cieplne. Tu najważniejsza jest grubość skrzydła i zastosowane materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne. Zwykle im jest ono grubsze tym cieplejsze drzwi, a zatem więcej ciepła wewnątrz domu i większe oszczędności na ogrzewaniu. Warto również sprawdzić, czy producent posiada certyfikat potwierdzający przejście badań w notyfikowanym niezależnym laboratorium. Tylko wtedy możemy być pewni, że faktycznie kupujemy ciepłe drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych

Grubość skrzydła i jego wypełnienie mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła Ud. Im niższy jest ten współczynnik tym cieplejsze drzwi. Na przykład Kolekcja Arktyczna CAL ma jeden z najniższych współczynników Ud  na rynku (0,58 W/m2K), dzięki czemu może być stosowana w budynkach energooszczędnych, a nawet pasywnych. Marka Drzwi CAL oferuje większość drzwi zewnętrznych w aż czterech standardach cieplnych do wyboru:

Standard Termo Standardowa izolacja drzwi wejściowych

To podstawowy standard naszych drzwi zewnętrznych. Drzwi Termo są ciepłe i wytrzymałe. Izolacyjność termiczna (Ud) wynosi 0,9 W/m2K  dla drzwi sosnowych i dębowych pełnych oraz 0,97 W/m2K dla drzwi szklonych.

Standard Arctic drzwi ekstremalnie odporne na mrozy

To standard dopasowany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Drzwi Arctic są bardzo odporne na mrozy i szczelne również latem, co chroni przed coraz częstszymi upałami.

Standard Presenta drzwi z ukrytymi zawiasami

Wyróżnikiem drzwi w standardzie Presenta są ukryte zawiasy. Są to coraz bardziej popularne drzwi zewnętrzne bezprzylgowe (to nazwa potoczna, gdyż przylga jest w nich po prostu ukryta), w których skrzydło jest zlicowane z płaszczyzną ościeżnicy. Izolacyjność termiczna (Ud) wynosi zaś 0,81 W/m2K  dla drzwi sosnowych i dębowych pełnych oraz 0,91 W/m2K szklonych.

Standard CPH Component Drzwi do domów pasywnych

Modele w tym standardzie posiadają certyfikat Passive House Institute w Darmstadt potwierdzający, że mogą być stosowane w domach pasywnych. Pełna specyfikacja zamieszczona w międzynarodowej bazie certyfikowanych komponentów PHI jest dostępna dla wszystkich profesjonalistów i ułatwia projektowanie domów pasywnych. Aktualnie drzwi zewnętrzne CAL to jedyne polskie drzwi zewnętrzne wpisane do tej bazy.

Współczynnik akustyczny w drzwiach zewnętrznych

Jest to wartość określona jako Rw i wyrażona w decybelach (dB). Oznacza poziom hałasu przenikający przez drzwi zewnętrzne. Im wyższa jest wartość w decybelach, tym bardziej dźwiękoszczelne są drzwi wejściowe do domu.

Rozstrzelone Jagienka_4 Drzwi CAL

Drzwi zewnętrzne cena od czego zależy

Cena to wciąż jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę poszukując towarów i usług na rynku. W przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych różnica cenowa za ten sam produkt może wynieść nawet 2-3 tysiące. Skąd mamy wiedzieć, która oferta jest najlepsza? Przecież niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a najdroższa oferta wcale nie musi być tą najlepszą.

W każdej wycenie znajdziemy pewne powtarzające się, standardowe dane. Przede wszystkim materiał, z którego zostaną wykonane drzwi zewnętrzne drewniane. Ma on znaczący wpływ na cenę. Drzwi dębowe zawsze będą droższe niż sosnowe, a zarazem szlachetniejsze i mocniejsze. Na cenę wpływ mają także dodatkowe akcesoria, takie jak elektroniczny zamek czy wykonanie w technologii z ukrytymi zawiasami. Nieco więcej musimy też zapłacić, jeśli zamawiamy drzwi w rozmiarze nietypowym lub w niestandardowym kolorze np. z palety RAL.

Drzwi zewnętrzne na wymiar

Drzwi na wymiar to drzwi w rozmiarach nietypowych. Na ich kupno decydują się osoby, których dom posiada nietypowy otwór wejściowy lub po prostu takie niestandardowe drzwi sobie zamarzyli. Firma CAL projektuje i produkuje drzwi zewnętrzne na zamówienie. Jesteśmy w stanie wykonać drzwi zewnętrzne na wymiar do dowolnych otworów o szerokości od 930 mm do 2950 mm i wysokości od 1816 mm do 3000 mm, choć zdarzają się portale drzwiowe 4-5 metrowe.

Drzwi zewnętrzne ościeżnica która jest najlepsza?

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na materiał, szerokość i głębokość ościeżnicy. Wielu producentów walcząc ceną o klienta oferuje cienkie i wąskie ościeżnice. Nie jest to pożądane zwłaszcza przy dużych konstrukcjach. Im grubsza i szersza ościeżnica, tym stabilniejsze, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (a więc i włamanie) oraz cieplejsze drzwi zewnętrzne. W CAL do wyboru są ościeżnice grubości 50, 65 i aż 88 mm. Wszystkie głębokie na 105 mm (oprócz konstrukcji zlicowanej, która ma głębokość 90 mm), wykonane w całości z klejonki sosnowej lub dębowej.

Certyfikowane drzwi zewnętrzne

Jeśli szukamy np. drzwi pasywnych, które muszą spełniać określone wymogi dla budownictwa pasywnego, bardzo istotne jest, aby wybrany model posiadał certyfikat. Chodzi o dokument potwierdzający, że przeprowadzono testy, które jednoznacznie wykazały, że drzwi spełniają te wymogi. Muszą być więc to drzwi z atestem. Przykładowo drzwi CAL w standardzie CPH Component to drzwi zewnętrzne drewniane (także z naświetlami) z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt (jako pierwsze na polskim rynku). Certyfikaty powinny być dostępne na stronie producenta drzwi, aby każda osoba mogła sprawdzić ich autentyczność.

Montaż drzwi zewnętrznych

Ponieważ drzwi zewnętrzne kupujemy raz na kilkadziesiąt lat, warto jest powierzyć montaż drzwi zewnętrznych profesjonalistom. Niepoprawny montaż może nie tylko obniżyć termoizolacyjność drzwi, ale też osłabić ich parametry antywłamaniowe. Dlatego firma CAL współpracuje z Autoryzowanymi Grupami Montażowymi. To fachowcy przeszkoleni specjalnie do tego, aby drzwi zewnętrzne drewniane CAL były perfekcyjnie zamontowane.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Firma CAL jako pierwsza na rynku wprowadziła kompleksową instrukcję ciepłego montażu drzwi, którą wykonuje Autoryzowana Grupa Montażowa. Poprawny ciepły montaż drzwi polega na ich odpowiednim zabezpieczeniu i właściwym osadzeniu. Tak, aby drzwi zewnętrzne drewniane zachowały wszystkie parametry cieplne i nie przemarzały. Istotnym elementem drzwi jest Termiczna Osłona Podproża, która eliminuje mostki termiczne pod ościeżnicą.

montaż drzwi

Gwarancja na drzwi zewnętrzne drewniane

W przypadku drzwi zewnętrznych dobrze jest zainwestować w przedłużoną gwarancję (ponad standardowe 2 lata). Dzięki temu będziemy mieć jeszcze więcej pewności, że w razie gdyby drzwi nie spełniały naszych oczekiwań, mogą zostać poddane naprawie lub wymianie. Jako CAL oferujemy dodatkową, przedłużoną gwarancję do 5 lat.

Drzwi wejściowe do domu dostępność oraz czas realizacji

W przypadku produktów wykonywanych z drewna, często na zamówienie, zazwyczaj trzeba liczyć się z czasem oczekiwania na produkt nawet do kilku tygodni. Wynika to z tego, że drzwi muszą być perfekcyjnie wymierzone i dopasowane do otworu w budynku. Dodatkowo im więcej elementów robionych jest na zamówienie, tym czas jest dłuższy. Czas produkcji zależy także od procesu ich wytwarzania. Pewnych procesów technologicznych nie można przyśpieszyć. Ale w zamian Klienci otrzymują perfekcyjny produkt najwyższej jakości. Niemniej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i konieczności przyśpieszenia budów (zwłaszcza po ostatnim okresie zastoju) wprowadziliśmy do oferty modele, których wykonanie zajmie nam tylko 2 tygodnie !  To wzory: Dragon, Longinus, Jagienka, Zawisza oraz Długie, Garbaś, Roś, Zelwa, Lhotse. Sprawdź, który z nich będzie pasował do Twojego domu.

Drzwi wejściowe dostępne warianty kolorystyczne i modele

Jeśli chodzi o kolor drzwi, to wybór w przypadku drzwi drewnianych CAL jest w zasadzie nieograniczony. Większość modeli można zamówić w jednej z kilkudziesięciu okładzin lub w dowolnym kolorze z palety RAL. W ten sposób można mieć drzwi w nadal dość nietypowym jak na Polskę kolorze, np. czerwonym czy żółtym.

W przypadku oferty modeli zawsze warto postawić na producenta, który oferuje szeroki wachlarz wzorów i ciągle wprowadza nowe, dopasowane do aktualnych trendów. CAL ma kilka głównych kolekcji drzwi wejściowych, a w każdej od kilku do kilkunastu modeli, które może poddać dodatkowej personalizacji.

Drzwi wejściowe do domu czas realizacji

Czas realizacji trwa kilka tygodni, ponieważ każde drzwi robione są dokładnie na wymiar podany przez klienta. Sam proces wytwarzania drzwi jest bardzo dokładny i wieloetapowy. Często wykorzystuje się metody rzemieślnicze, ręczne, dzięki czemu każde drzwi są indywidualnym bytem dopasowanym dokładnie do potrzeb klientów.

Zastanawiasz się, gdzie kupić drzwi drewniane CAL? Zapraszamy na naszą stronę, gdzie możesz wybrać swoje wymarzone drzwi i uzyskać pomoc on-line. Nasze drzwi oferują salony partnerskie w całej Polsce, których listę także znajdziesz zna naszej witrynie.

Pielęgnacja i zabezpieczanie drzwi zewnętrznych

Pielęgnacja i odpowiednie zabezpieczenie drzwi drewnianych wpływa na ich trwałość i wygląd. Dlatego raz na jakiś czas należy zabezpieczyć je przed wilgocią (deszczem i śniegiem), bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, pyłem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Można to zrobić w łatwy sposób aplikując na ich powierzchnię odpowiednie środki, dzięki którym zachowają idealny stan przez wiele lat.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu Podsumowanie

Jakie drzwi zewnętrzne do domu? Podsumowanie

Wybór drzwi to ważna decyzja zarówno podczas budowy, jak i remontu domu czy mieszkania. Drzwi wejściowe do domu mają nam dobrze służyć przez lata: chronić domowników, tworzyć dobry mikroklimat, współpracować podczas różnych aktywności każdego członka rodziny, dlatego warto go dobrze przemyśleć i zawsze pamiętać, że „gorzkie wspomnienie złej jakości trwa dłużej niż chwilowa radość z niskiej ceny”.

Pamiętajmy ponadto, że poszukiwania drzwi zewnętrznych zawsze warto zacząć od znalezienia dobrego salonu sprzedaży. Gwarantuje to odpowiedni system szkolenia sprzedawców, którzy będą potrafili nam doradzić, a także wytłumaczyć różnice między ofertami. Dobry sprzedawca zrozumie nasze potrzeby i dopasuje do nas ofertę. Pomoże nam w zakupie i skupi się ma zrozumieniu naszych potrzeb, zamiast chęci szybkiej sprzedaży. I rozwiąże nasze problemy – jeszcze zanim się pojawią.

Leave a Reply