Drzwi energooszczędne i pasywne. Standardy Arctic i CPH Component od CAL - Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne najwyższej jakości
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi energooszczędne i pasywne. Standardy Arctic i CPH Component od CAL

4 grudnia 2017
Udostępnij wpis

Masz dosyć przemarzających drzwi? Postaw na drzwi pasywne, które zagwarantują Ci szczelny wiatrołap zimą i ciepło wewnątrz domu.

Parametrem świadczącym o odporności na przemarzanie jest współczynnik przenikania ciepła U, którego jednostką jest [W/m2K]. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody budowlanej, czyli np. ścian, drzwi czy okien. W przypadku drzwi jest on oznaczany jako Ud. Drzwi energooszczędne  mają współczynnik mniejszy niż 1,3 [W/m2K], a projektanci domów pasywnych zakładają, że w naszej strefie klimatycznej powinien on być mniejszy niż 0,8 [W/m2K].

Deklaracje producentów powinny być poparte certyfikatami wydanymi przez odpowiednie jednostki notyfikacyjne. Najbardziej wartościowe są deklaracje dotyczące kompletu drzwi zamontowanego w murze w sposób zalecany przez producenta. Dla takich drzwi wydaje się etykietę energetyczną.

Oprócz odpowiednio wysokiej termoizolacyjności drzwi do budynków pasywnych, w skrócie: drzwi pasywne,  muszą się charakteryzować wysoką klasą szczelności. Najwyższa jest klasa 4.

Dlaczego warto postawić na drzwi (o doskonałej termoizolacyjności) pasywne?

– zmniejszają straty ciepła w budynku,

– skutecznie chronią przed wiatrem,

– pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń,

– gwarantują zwiększoną szczelność,

– zmniejszając zapotrzebowanie na energię pozwalają zaoszczędzić wyliczalne kwoty i  ograniczają emisję CO2 z gospodarstw domowych.

 

Rewelacyjne współczynniki cieplne drzwi CAL nie są dziełem przypadku. Gwarantują je najnowocześniejsze na rynku rozwiązania:

– trzy uszczelki obwodowe,

– zwiększona grubość skrzydła drzwiowego – aż 90 mm (Standard Arctic i CPH Component),

– wypełnienie z najlepszych materiałów termoizolacyjnych

– ościeżnica wykonana z ciepłego drewna,  a nie zimnej stali

– automatyczny zamek wielopunktowy gwarantujący stałą i niezawodną szczelność  pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

Domy pasywne, w których zastosowanie znajdują drzwi CAL  w standardzie Arctic lub CPH Component mają nawet ośmiokrotnie mniejsze zużycie energii niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

Pasywność, a dobry montaż

Drzwi są jednym z istotnych elementów domu pasywnego. Otwory okienne, a także drzwiowe to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej mogą powstawać mostki termiczne. Dlatego warto zainwestować w drzwi pasywne i nie zaniedbywać podczas budowy tych wyjątkowo ważnych elementów, poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzając montaż stolarki otworowej zewnętrznej. W przeciwnym wypadku spodziewać się możemy w domu pleśni, nieprzyjemnej woni, a także wysokich kosztów ogrzewania.

Pasywne drzwi i okna z pewnością pozytywnie wpływają na bilans cieplny całego budynku. Przy ich zastosowaniu niezbędna jednak okazuje się instalacja odpowiedniej wentylacji. Montując w domu pasywne drzwi i okna, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest po prostu niezbędne.

 

 

Kiedy montować?

Drzwi zewnętrzne najlepiej jest zamontować po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Całość dobrze wzbogacić o Termiczną Osłoną Podproża (TOP®), która eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki – jest skuteczna w działaniu i łatwa w montażu. Zabezpiecza próg drzwi i zatrzymuje ciepło w przedsionku.

Postaw na drzwi pasywne od CAL

Firma CAL jest wiodącym producentem drzwi drewnianych. Wykonuje je już od ponad 30 lat. Założył ją Zbigniew Cywiński, który kilka lat temu przekazał stery córce Sylwii, która z powodzeniem i wsparciem założyciela rozwija firmę i wprowadza ją na rynki zagraniczne. To pod jej sterami standard drzwi pasywnych Arctic został dodatkowo przebadany w Passivhaus Institut w Dramstadt, dzięki czemu Drzwi CAL w nowym standardzie CPH Component jako pierwsze w Polsce zostały wpisane do międzynarodowej bazy komponentów pasywnych i mogą być stosowane w certyfikowanych domach pasywnych. Więcej o firmie znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/o-firmie/.

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE