Drzwi energooszczędne i pasywne - poznaj szczegóły | Drzwi-CAL
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi energooszczędne i pasywne. Standardy Arctic i CPH Component od CAL

4 grudnia 2017
Udostępnij wpis

Masz dosyć przemarzających drzwi? Postaw na energooszczędne drzwi pasywne, które zagwarantują Ci szczelny wiatrołap zimą i ciepło wewnątrz domu.

Parametrem świadczącym o odporności na przemarzanie jest współczynnik przenikania ciepła U, którego jednostką jest [W/m2K]. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody budowlanej, czyli np. ścian, drzwi czy okien. W przypadku drzwi jest on oznaczany jako Ud. Drzwi energooszczędne mają współczynnik mniejszy niż 1,3 [W/m2K], a projektanci domów pasywnych zakładają, że w naszej strefie klimatycznej powinien on być mniejszy niż 0,8 [W/m2K].

Deklaracje producentów powinny być poparte certyfikatami wydanymi przez odpowiednie jednostki notyfikacyjne. Najbardziej wartościowe są deklaracje dotyczące kompletu drzwi zewnętrznych zamontowanego w murze w sposób zalecany przez producenta. Dla takich drzwi energooszczędnych wydaje się etykietę energetyczną.

Oprócz odpowiednio wysokiej termoizolacyjności energooszczędnych drzwi zewnętrznych do budynków pasywnych, w skrócie: drzwi pasywne muszą się charakteryzować wysoką klasą szczelności. Najwyższa jest klasa 4.

Czym wyróżniają się dobre drzwi pasywne?

Wiele osób może zastanawiać się, czy inwestycja w pasywne zewnętrzne drzwi energooszczędne to odpowiednia decyzja. Koszt zakupu i montażu zwróci się jednak bardzo szybko, a różnica będzie odczuwalna już po pierwszym sezonie grzewczym lub kilku upalnych dniach – gdy wewnątrz budynku panowały będą odpowiednie warunki, a ich utrzymanie będzie możliwe bez dużego nakładu pieniędzy na energię. Współczynnik przenikania ciepła dobrany do konkretnego klimatu sprawi, że izolacja świetnie sprawdzi się przez cały rok.

Dlaczego warto postawić na drzwi (o doskonałej termoizolacyjności) pasywne

  • zmniejszają straty ciepła w budynku,
  • skutecznie chronią przed wiatrem,
  • pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń,
  • gwarantują zwiększoną szczelność,
  • zmniejszając zapotrzebowanie na energię pozwalają zaoszczędzić wyliczalne kwoty i  ograniczają emisję CO2 z gospodarstw domowych.

Niezrównana izolacja – drzwi zewnętrzne energooszczędne

Okna oraz drzwi zewnętrzne to miejsca najbardziej narażone na powstawanie mostków termicznych oraz zaburzenie bilansu cieplnego wewnątrz pomieszczeń. Dlatego wybór odpowiednich produktów wykonanych przez sprawdzonego wytwórcę jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy biurze. Energooszczędne modele dla domów pasywnych cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją przenikalność cieplną, korzystną cenę oraz atrakcyjny wygląd.

Rewelacyjne współczynniki cieplne drzwi CAL nie są dziełem przypadku. Gwarantują je najnowocześniejsze na rynku rozwiązania:

  • trzy uszczelki obwodowe,
  • zwiększona grubość skrzydła drzwiowego – aż 90 mm (Standard Arctic i CPH Component),
  • wypełnienie z najlepszych materiałów termoizolacyjnych
  • ościeżnica wykonana z ciepłego drewna,  a nie zimnej stali
  • automatyczny zamek wielopunktowy gwarantujący stałą i niezawodną szczelność  pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

Domy pasywne, w których zastosowanie znajdują drzwi CAL w standardzie Arctic lub CPH Component mają nawet ośmiokrotnie mniejsze zużycie energii niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Warto rozważyć oferowane przez nas rozwiązania, aby zadbać o swój budżet oraz komfort termiczny osób przebywających w domu. Energooszczędne konstrukcje świetnie sprawdzają się także w siedzibach firm czy lokali usługowych, gdzie szczególnie istotne bywa utrzymanie stałej temperatury, kiedy niemal bez przerwy ktoś wchodzi do środka lub wychodzi na zewnątrz.

Pasywność, a dobry montaż

Drzwi są jednym z istotnych elementów domu pasywnego. Otwory okienne oraz drzwiowe to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej mogą powstawać mostki termiczne. Dlatego warto zainwestować w drzwi pasywne i nie zaniedbywać podczas budowy tych wyjątkowo ważnych elementów, poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzając montaż stolarki otworowej zewnętrznej. W przeciwnym wypadku spodziewać się możemy w domu pleśni, nieprzyjemnej woni, a także wysokich kosztów ogrzewania.

Rosnące koszty ogrzewania i klimatyzacji sprawiają, że warto szukać oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Energooszczędne materiały z dobrym współczynnikiem przenikalności cieplnej pomogą zadbać zarówno o komfort termiczny, jak i o stan portfela. Pasywne drzwi i okna z pewnością pozytywnie wpływają na bilans cieplny całego budynku. Przy ich zastosowaniu niezbędna jednak okazuje się instalacja odpowiedniej wentylacji. Montując w domu pasywne drzwi i okna, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest po prostu niezbędne.

Kiedy montować drzwi pasywne?

Drzwi zewnętrzne pasywne najlepiej jest zamontować po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Całość dobrze wzbogacić o Termiczną Osłoną Podproża (TOP®), która eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki – jest skuteczna w działaniu i łatwa w montażu. Zabezpiecza próg drzwi i zatrzymuje ciepło w przedsionku. Współczynnik przenikania ciepła drzwi pasywnych wynika z parametrów materiału, który powstrzymuje także cyrkulację powietrza, dlatego jeżeli masz pewność, że wszystkie prace wymagające odpowiedniej wentylacji zostały zakończone, to możesz przygotowywać wnętrza do montażu.

Wybierz najlepsze drzwi energooszczędne

Przekonaj się, że wśród wytwarzanych przez nas produktów bez trudu znajdziesz to, czego szukasz. Przenikalność cieplna drzwi energooszczędnych zewnętrznych CAL jest na doskonałym poziomie, dzięki czemu gwarantują one świetną izolację termiczną. Komfortowa temperatura we wnętrzach nieruchomości jest w zasięgu ręki, jeżeli zdecydujesz się na montaż sprawdzonych rozwiązań. Pasywne domy wykończone wyrobami ze starannie dobranych materiałów to gwarancja bezpieczeństwa i wygody dla każdego.

Postaw na drzwi pasywne od CAL

Firma CAL jest wiodącym producentem drzwi drewnianych. Wykonuje je już od ponad 30 lat. Założył ją Zbigniew Cywiński, który kilka lat temu przekazał stery córce Sylwii, która z powodzeniem i wsparciem założyciela rozwija firmę i wprowadza ją na rynki zagraniczne. To pod jej sterami standard drzwi pasywnych Arctic został dodatkowo przebadany w Passivhaus Institut w Dramstadt, dzięki czemu Drzwi CAL w nowym standardzie CPH Component jako pierwsze w Polsce zostały wpisane do międzynarodowej bazy komponentów pasywnych i mogą być stosowane w certyfikowanych domach pasywnych. Więcej o firmie znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/o-firmie/.

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE