drzwi cal Podcast Budujący - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
O domu, o drzwiach, o Twoim wejściu i wyjściu. To audycje które zapadną Ci w pamięć dzięki konwencji zupełnie nieszablonowej. Co dwa tygodnie mamy dla Ciebie nowy odcinek, bo budowa domu może być fantastyczną zabawą... a z nami będzie jeszcze lepsza.

1.26 Ciche drzwi wejściowe

4 października 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Technologia

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, tylko inwestycja w kolejny dom na jeszcze większym odludziu, albo… odzyskanie naszego zacisza przy pomocy… drzwi dźwiękoszczelnych. Poszukując odpowiedniego parametru dźwiękoszczelności dość szybko spotkacie się z niejakim decybelem.

1.25 Wymiana drzwi wejściowych

14 czerwca 2021
Autor: Paweł Krzemiński

A gdyby tak wymienić drzwi? Wszyscy słyszeliśmy o drzwiach gnieźnieńskich. Są unikatowym zabytkiem sztuki odlewniczej, niezwykłym świadectwem polskich dziejów, ale - powiedzmy sobie szczerze - są nierówne, popękane, wyszczerbione na brzegach, a więc już od dawna nie pełnią funkcji drzwi; służą za dzieło sztuki. Bo drzwi, nawet najtrwalsze nigdy nie są wieczne.

1.24 Dobry próg drzwiowy, czyli jaki?

24 maja 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Produkcja

O tym jak ważny jest próg nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie przez próg przenosimy na rękach świeżo poślubioną żonę u progu naszego małżeńskiego życia. Wielu z nas pamięta też, by nigdy w progu się nie witać i nie żegnać przez próg, bo inaczej z domu uciekną wszystkie dobre duchy, a do środka dostaną się te złe. To akurat to przesąd, ale gdyby dobre i złe duchy zastąpić zimnym i ciepłym powietrzem, byłaby to absolutna prawda.

1.23 Pogodna Suwalszczyzna

4 maja 2021
Autor: Paweł Krzemiński

Kisajno - południowy basen jeziora Mamry zwanego czasem mazurskim morzem. To ulubione miejsce nie tylko kormoranów, szczupaków i okoni, ale też tysięcy żeglarzy, którzy właśnie tu rozpoczynają swój szlak z Giżycka do Sztynortu albo dalej do Węgorzewa. To właśnie na tafli tego jeziora rozegrała się debiutancka psychodrama Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”, antyczne sceny z„Faraona” Jerzego Kawalerowicza. I to właśnie to jezioro dało nazwę drzwiom „Kisajno”, które nie zagrały jeszcze u Polańskiego, ale prostokątne żłobienia i wyjątkowe symetrie z minimalistyczną dekoracją w postaci efektownych przeszkleń nadają im naprawdę… filmową klasę.

1.22 Ekologia w Twoim domu

19 kwietnia 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Ekologia

Zaledwie dwadzieścia kilka lat temu kapitan Charles Moore płynąc przez Pacyfik odkrył nieznaną ludzkości wyspę. I to nie jakąś maciupeńką, ale większą niż Wolin. Większą niż Uznam, Cypr, Kreta i Madagaskar - razem wzięte. Co ciekawe wyspa nie była dziełem Bożym, czy jak kto woli przejawem kreacji Matki Natury, to my, ludzie stworzyliśmy ją sumiennie i konsekwentnie wyrzucając do oceanów ogromne masy...

1.21 Termomodernizacja Twojego domu

6 kwietnia 2021
Autor: Paweł Krzemiński

Oprocentowanie lokat bankowych spadło do setnych części procenta, sytuacja na giełdzie jest bardziej rozchwiana niż kiedykolwiek, żeby uzyskać 2% zysku na obligacjach skarbowych trzeba zamrozić pieniądze na 12 lat, a wiadomo, że przy 4-procentowej inflacji, taki zysk to wciąż strata. Pojawia się więc pytanie: czy w tak niepewnych czasach możemy liczyć na jakieś pewne inwestycje?

2.5 Prawdziwa gwarancja na drzwi

16 marca 2021
Autor: Paweł Krzemiński

SPRZEDAWCA: Hmmm… proszę powiedzieć, jak pan użytkował drzwi.
NIESZCZĘŚLIWY KLIENT (nieco skonfundowany): No jak no… a jak pan użytkuje spodnie?

#1.20 Jakie okna wybrać do domu?

2 marca 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Design

Ten ideał burzył tylko jeden problem - w moim mieszkaniu nie było okna. Niby nic. No przecież można wrócić do paryskiej sutereny, położę się spać i nawet nie zauważyć, że coś jest nie w porządku. A jednak tak się nie da. Dopiero, gdy zabrakło mi w życiu okna, zrozumiałem, jak jest ważne.

#1.19 Drewniane drzwi zewnętrzne – dlaczego warto je wybrać?

15 lutego 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Ekologia, Design

Zima jak wiadomo jest piękna, ale tylko do pewnego stopnia. Poniżej pewnego stopnia staje się bezlitosna dla ludzi, zwierząt, dla samochodów, a nawet dla drzwi. Jedne przemarzają, inne zamarzają, jeszcze inne skraplają się po wewnętrznej stronie futryny, co nie jest zbyt przyjemne w użytkowaniu, a na dodatek kiepsko wygląda. Wybierz drewniane drzwi zewnętrzne, aby uniknąć problemów...

#1.18 Trendy w oświetleniu

1 lutego 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Design

Pierwszym trendem oświetleniowym - licząc od początków historii ludzkości – było… ognisko. Potem jakiś paleodizajner wpadł na genialny pomysł, żeby wyjąć z ognia pojedynczą żagiew i wetknąć w szparę ściany. Tak powstał prapraprzodek kinkietu - łuczywo.

#1.17 Kolor roku Pantone 2021

18 stycznia 2021
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Design

Podsumowanie: jakie kolory są modne w 2021 roku? Sprawdź kolor roku!

Mężczyźni jak stereotypowo wiadomo rozróżniają pięć kolorów, kobiety – około pięciu tysięcy – samych barw podstawowych. Żeby zasypać tę kolosalną przepaść, dzisiejszy podcast będzie o kolorach i dedykuję go w szczególności panom, ale panie też mają co najmniej dwa powody, by z nami zostać...

#1.16 Parkiet czy panele? Sztuka trudnych wyborów

28 grudnia 2020
Autor: Paweł Krzemiński

Każdego dnia dokonujemy wielu wyborów. Począwszy od decyzji: wstajemy już czy jeszcze 10 minut drzemki. Skończywszy na dylemacie: śpimy czy jeszcze jeden odcinek serialu? Idąc przez życie wybieramy sobie szkołę, miłość życia, pracę, imię dla dziecka, obiad z długiego menu, kawę z jeszcze dłuższej listy opcji, i nawet, jak zaatakuje nas nożownik w parku, też trzeba wybrać: pieniądze, albo życie.

#2.4 Jak narodziły się prawdziwe drzwi?

15 grudnia 2020
Autor: Paweł Krzemiński

Na początku był Człowiek. Nazywał się Zbigniew Cywiński. Potem pojawił się pomysł: - dziadek Zbyszek wraz z kolegą wymarzyli sobie, że założą firmę produkującą drzwi… - opowiada Basia, wnuczka Prezesa CAL prawdziwe drzwi. Z czasem pomysł zamienił się w bardzo konkretny cel...

#1.14 Drzwi loftowe – prawdziwie loftowe

16 listopada 2020
Autor: Paweł Krzemiński
Kategorie: Design

Podsumowanie: czy drzwi loftowe muszą być metalowe? Nie. Mogą być naturalnie piękne.

Jeszcze 30 lat temu w pofabrycznych halach spali głównie bezdomni, ludzie z problemami alkoholowymi i dzicy lokatorzy z kryminalną przeszłością, ale z czasem pojawiły się tam młodzieżowe subkultury, zadomowili się skłotersi, industrialne wnętrza ozdobili kolorowym grafitti i wypełnili je awangardową dekoracją. To było miejsce ich pracy, życia, kontestacji, twórczości i rozrywki. Dowiedz się więcej o loftach!

#1.13 Sztuka we wnętrzu. Odcinek dobroczynny

2 listopada 2020
Autor: Paweł Krzemiński

To był wrześniowy poranek. Być może bardzo podobny do dzisiejszego. Dokładnie 80 lat temu. Marcel, Jacques, Georges i Simon poszli na wycieczkę w góry. Marcel zabrał ze sobą psa Robota. Cała czwórka bawiła się świetnie, aż w pewnym momencie…

#1.12 Jak wybudować dom?

19 października 2020
Autor: Paweł Krzemiński

Każdy chciałby mieć dom szybko, tanio i porządnie. Niestety tych trzech warunków jednocześnie spełnić nie potrafi nikt. Nawet Pan Bóg, który stworzył świat niedużym kosztem i całkiem porządnie nie robił tego szybko. Gdyby miał stwarzać szybciej, nie obniżając jakości, kosztowałoby go to dużo więcej, a gdyby stworzył świat w jeden dzień małym kosztem, byłby on dużo, dużo gorszy. Podobnie jest z budową domu. Jak wybudować dom?

Z KIM I DLACZEGO ROBIMY PODCAST

Krzysztof Szubzda z wykształcenia prawnik, z doświadczenia kabareciarz (Widelec i Hrabi) i dziennikarz: radiowy, prasowy i telewizyjny (PR Trójka, Kurier Poranny, Charaktery, TVP), ale przede wszystkim konferansjer z coraz dłuższym stażem.

Ostatnio scenarzysta i reżyser filmowy (Czarna Dama) i sceniczny (teatralizowane gale i wydarzenia w Operze i Filharmonii Podlaskiej). No i wreszcie autor książek. („O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem”, „Legendy białostockie” itd…)

Śledź #PrawdziweDrzwi u architektów i na budowach

UE