drzwi cal Czym jest termomodernizacja budynku i dlaczego warto ją przeprowadzić?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Czym jest termomodernizacja budynku i dlaczego warto ją przeprowadzić?

26 marca 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: w tekście wyjaśniamy szczegółowo czym jest termomodernizacja, omawiamy na czym polega dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” oraz poruszamy kwestię regulacji zawiasów drzwiowych.

Termomodernizacja to popularne słowo w kontekście remontów domów, zwłaszcza tych wybudowanych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Domy te w większości nie spełniają współczesnych standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych. Czym jest termomodernizacja i jakie niesie ze sobą korzyści oraz czy można przeprowadzić docieplenie budynku bez ponoszenia kosztów?

Termomodernizacja budynku w pigułce

Termomodernizacja to pojęcie obejmujące wszystkie roboty budowlane i instalacyjne, w wyniku których nasz dom stanie się bardziej energooszczędny, a więc będzie zużywał mniej energii cieplnej. W jej zakres wchodzą między innymi takie prace jak ocieplenie ścian i dachu budynku, modernizacja systemu grzewczego, usprawnienie systemu wentylacji, a także wymiana drzwi i okien. Całość tych prac przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a co za tym idzie realne oszczędności w domowym budżecie. Budynki energooszczędne są również przyjazne Ziemi, ponieważ dzięki wymianie starego pieca na nowoczesny, ekologiczny kocioł, zastosowaniu fotowoltaiki czy pompy ciepła, a także zmniejszonemu zapotrzebowaniu na ciepło, emitują do atmosfery mniej szkodliwych substancji. Decydując się na całościową termomodernizację budynku warto przeprowadzić tzw. audyt energetyczny, dzięki któremu poznamy faktyczny stan techniczny budynku i będziemy mogli wybrać najbardziej racjonalny pod względem kosztów sposób termomodernizacji.

Termomodernizacja z dofinansowaniem

W 2018 roku ruszył rządowy program Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W jego ramach można otrzymać nawet 37 000 zł dofinansowania na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku. Dofinansowanie obejmuje również wymianę drzwi zewnętrznych na energooszczędne lub pasywne, a zwrot, który możemy otrzymać, to nawet 60 proc. kosztu poniesionego na zakup nowych drzwi wejściowych. Więcej o dofinansowaniu na wymianę drzwi zewnętrznych przeczytasz na stronie CAL prawdziwe drzwi.

Docieplenie bez ponoszenia kosztów

Termomodernizacja to nie tylko prace, które w swój zakres mają wpisane uciążliwy remont i wysokie koszty. Czy wiesz, że przez drzwi i okna z domu może uciekać nawet 25% ciepła? Dużo, prawda? Jeśli zauważysz, że Twoja stolarka jest nieszczelna, a w jej pobliżu hula nieprzyjemny wiatr, wcale nie oznacza to jeszcze konieczności jej wymiany. Każdy z nas może przeprowadzić wstępną, prostą i darmową termomodernizację swojego domu. Wystarczy przeprowadzić regulację zawiasów i zamków drzwi i okien.

Regulacja zawiasów drzwi wcale nie jest trudna!

Nieszczelność drzwi wejściowych łatwo zauważyć i jest to dość powszechny problem, zwłaszcza po kilku latach użytkowania. Większość z nas nie wie jak prawidłowo regulować zawiasy, stąd co roku przed okresem zimowym jest wysyp ogłoszeń fachowców, którzy za odpowiednią opłatą zrobią to za nas. Jednak regulacja zawiasów drzwi jest tak prosta, że z powodzeniem możemy przeprowadzić ją samodzielnie, bez konieczność zatrudniania fachowca. Jedynym narzędziem jakiego potrzebujemy jest zazwyczaj zwykły, dostępny w każdym markecie budowlanym, klucz imbusowy o odpowiednim rozmiarze. Większość z nas ma go w domowej szafce z narzędziami. Zawiasy posiadają wkręty regulacyjne, a cała operacja polega na ich wkręceniu lub wykręceniu na odpowiednią głębokość. Drzwi CAL wyposażone są w 4 zawiasy regulowane w 3 płaszczyznach, przy pomocy jednego klucza i bez konieczności demontażu skrzydła, dzięki czemu regulacja jest szybka, łatwa i bezproblemowa do przeprowadzenia. Regulacja drzwi zewnętrznych to pierwszy krok na drodze do termomodernizacji. Podobnie w prosty sposób można wyregulować zaczepy zamka zamontowane w ościeżnicy. Spowoduje to odpowiedni docisk po stronie zamkowej i zwiększenie doszczelnienia drzwi. W trakcie użytkowania mogą się zużyć lub zniszczyć uszczelki. Ich wymiana, jeśli jest potrzebna, też zwiększy szczelność drzwi i straty ciepła.

Pamiętaj jednak, że jeśli mimo tych prostych czynności drzwi nadal są nieszczelne lub co gorsza przemarzają, konieczna może okazać się ich wymiana na nowe. Jeśli już zdecydujesz o wymianie drzwi na nowe termooszczędne nie zapomnij o ciepłym progu i przerwaniu mostków termicznych pod nim. Termiczna Osłona Podproża CAL, to pierwszy na rynku skuteczny sposób na docieplenie domu w tym trudnym do ograniczenia strat ciepła miejscu.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE