drzwi cal Drzwi pasywne do domu! Doradzamy jakie kupić! | Drzwi-CAL
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
20 października 2017
Udostępnij wpis

Masz dosyć przemarzających drzwi? Pamiętasz, że przeprowadzka z mieszkania do domu to decyzja o wyborze drzwi, które wychodzą bezpośrednio na dwór? Postaw na drzwi pasywne, które zagwarantują Ci szczelny wiatrołap zimą i ciepło wewnątrz domu. Wybierz towar od sprawdzonego producenta, aby odpowiednio zabezpieczyć i zaizolować swoje wnętrza.

Dom pasywny – standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Do takiego domu pasują tylko drzwi pasywne! Odpowiedni model od doświadczonych producentów pozwoli zadbać o utrzymanie temperatury na optymalnym poziomie zarówno zimą, jak i latem.

Dlaczego drzwi pasywne?

Drzwi zewnętrzne pasywne są jednym z bardzo istotnych elementów domu pasywnego. Podobnie jak okna muszą spełniać podstawowy warunek: ich izolacyjność termiczna (Ud) w Polsce musi być nie większa niż 0,8 W/m2K.

Otwory okienne, a także drzwiowe to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej mogą powstawać mostki termiczne. Dlatego warto zainwestować w zewnętrzne drzwi pasywne od sprawdzonych producentów i nie zaniedbywać podczas budowy tych wyjątkowo ważnych elementów, poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzając montaż stolarki otworowej zewnętrznej. W przeciwnym wypadku spodziewać się możemy w domu pleśni, nieprzyjemnej woni, a także wysokich kosztów ogrzewania.

Na rynku dostępne są drzwi do domu pasywne aluminiowe, stalowe, drewniane i drewniano-aluminiowe. Dlaczego właśnie te dwa ostatnie rodzaje warto zainstalować w domu energooszczędnym i pasywnym?

Parametrem świadczącym o odporności na przemarzanie jest współczynnik przenikania ciepła U, którego jednostką jest W/m2K. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody budowlanej, czyli np. ścian, drzwi czy okien. W przypadku drzwi jest on oznaczany jako Ud. Drzwi energooszczędne mają współczynnik mniejszy niż 1,3 W/m2K, a projektanci domów pasywnych zakładają, że w naszej strefie klimatycznej powinien on być mniejszy niż 0,8 W/m2K. Producenci drzwi pasywnych tacy jak nasza firma dbają o swoich odbiorców i dokładają wszelkich starań, aby z zapasem spełnić wskazane normy oraz zagwarantować, że oferowane wyroby sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Deklaracje producentów powinny być poparte certyfikatami wydanymi przez odpowiednie jednostki notyfikacyjne. Najbardziej wartościowe są deklaracje dotyczące kompletu drzwi zamontowanego w murze w sposób zalecany przez producenta. Dla takich drzwi pasywnych wydaje się etykietę energetyczną, a w najlepszych przypadkach certyfikat Passive House Institut z niemieckiego Darmstadt lub jego polskiego odpowiednika – Instytutu Budownictwa Pasywnego z Gdańska.

Od 2021 roku Drzwi CAL mogą się poszczycić wpisaniem do międzynarodowej bazy komponentów pasywnych prowadzonej przez wspomniany Passive House Institut w Darmstadt, co oznacza, że nasze drzwi zewnętrzne pasywne nadają się do certyfikowanych domów pasywnych.

Oprócz odpowiednio wysokiej termoizolacyjności drzwi do budynków pasywnych muszą się charakteryzować wysoką klasą szczelności. Najwyższa jest klasa 4.

 

Dlaczego warto postawić na drzwi pasywne?

 • zmniejszają straty ciepła w budynku,
 • skutecznie chronią przed wiatrem,
 • pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń,
 • gwarantują zwiększoną szczelność,
 • zmniejszając zapotrzebowanie na energię pozwalają zaoszczędzić wyliczalne kwoty i  ograniczają emisję CO2 z gospodarstw domowych.

Drzwi pasywne potwierdzają certyfikaty!

Rewelacyjne współczynniki cieplne drzwi CAL nie są dziełem przypadku. Gwarantują je najnowocześniejsze na rynku rozwiązania:

 • trzy uszczelki obwodowe,
 • zwiększona grubość skrzydła drzwiowego – aż 90 mm (Standard Arctic i CPH Component),
 • wypełnienie z najlepszych materiałów termoizolacyjnyc,
 • automatyczny zamek wielopunktowy gwarantujący stałą i niezawodną szczelność  pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą,
 • ciepły próg termiczny,
 • ościeżnica wykonana z ciepłego drewna, a nie zimnej stali czy aluminium (to właśnie jest często najsłabszym punktem drzwi stalowych i aluminiowych)

Drewno jako najdoskonalszy naturalny kompozyt jest w tym względzie nie do podrobienia!

W czasach, gdy ceny utrzymania budynków są stale na bardzo wysokim poziomie, a ogrzewanie oraz działanie klimatyzacji generuje ogromne koszty, warto uchronić się przed wszelkiego rodzaju niechcianymi wydatkami. Zewnętrzne drzwi do domu pasywnego czy wysokiej jakości drzwi energooszczędne do siedziby firmy, biura czy lokalu usługowego pozwalają utrzymać komfort termiczny w pomieszczeniach i ograniczyć zużycie energii potrzebnej na podnoszenie lub obniżanie temperatury.

Profesjonalne wykonanie oraz właściwy montaż to gwarancja, że na drzwiach, progu i ościeżnicy uda się uniknąć nieszczelności czy mostków termicznych. Warto także pamiętać, że izolacja termiczna najczęściej idzie w parze z zabezpieczeniem przed hałasem, co pozwoli ograniczyć szumy i głośne dźwięki dobiegające z zewnątrz, gwarantując osobom przebywającym w domu pasywnym spokój. Odpowiednia temperatura oraz cisza mają pozytywny wpływ na samopoczucie, co w znacznym stopniu przekłada się na zdrowie całego organizmu.

Kiedy montować drzwi pasywne?

Nawet najlepsze pod względem parametrów technicznych drzwi pasywne nie spełnią swojej funkcji, gdy nie zostaną odpowiednio zamontowane. Drzwi zewnętrzne pasywne należy zamontować po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Zanim rozpoczną się kolejne prace, niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie muru, na którym planujemy zamontować ościeżnicę. Stosuje się do tego specjalistyczne środki. Podczas montażu ważne jest, aby umieścić drzwi w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku dla uniknięcia mostków termicznych. Należy odpowiednio chronić piankę izolacyjną, by nie miała bezpośredniego kontaktu z wodą technologiczną powstałą podczas budowy i wodą powstająca podczas normalnej eksploatacji domu. Od strony mieszkania zabezpieczamy piankę taśmą paroizolacyjną, a od zewnątrz paroprzepuszczalną, żeby umożliwić wypływ wody z murów na zewnątrz. Jeden brzeg taśmy przyklejony jest do muru, zaś drugi bezpośrednio do ościeżnicy. By uniknąć powstawania choćby najmniejszych mostków termicznych należy na całym łączeniu zastosować dodatkową termoizolację np. w postaci węgarka styropianowego. Do izolacji progu najlepiej jest użyć taśmy bitumicznej lub innej taśmy, która nie przepuszcza wody. Należy pamiętać o zabezpieczeniu podproża – montaż na posadzce w domu pasywnym nie wchodzi w grę! Drzwi CAL najlepiej montować na opatentowanej Termicznej Osłonie Podproża(R), postawionej na podwalinie z Purenitu – łatwe w montażu i skuteczne!

W ten sposób zamontowane drzwi będą pasywne, czyli zapobiegną powstawaniu niepożądanych strat ciepła. Pamiętaj – zły montaż może zepsuć najlepszy produkt!

Gdzie kupisz?

Drzwi do domu pasywnego – wentylacja to podstawa

Skuteczna izolacja sprawia, że cyrkulacja powietrza jest niemożliwa zarówno w kierunku wnętrza budynku, jak i na zewnątrz. Rodzi to pewne trudności, którym dobrze jest przeciwdziałać już na etapie projektowania domu pasywnego i wyboru właściwych drzwi zewnętrznych.

Pasywne drzwi i okna z pewnością pozytywnie wpływają na bilans cieplny całego budynku. Przy ich zastosowaniu niezbędna jednak okazuje się instalacja odpowiedniej wentylacji. Bez niej bardzo szybko zamiast oczekiwanych korzyści może spotkać nas niemiłe rozczarowanie. Wilgotność powietrza na zbyt wysokim poziomie szybko może spowodować pojawienie się w domu grzyba, który wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto w domu pojawić się może nieprzyjemny zapach, a nadmiar wody w powietrzu może zacząć skraplać się na szybach i lustrach.

Montując w domu pasywne drzwi i okna, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest po prostu niezbędne. Doskonale sprawdza się tu wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacyjna).

Na prawidłowy montaż drzwi składa się nie tylko ich wstawienie i zakotwienie. Niemniej istotna jest hydro- i termoizolacja, a także zapewnienie w całym budynku odpowiedniej wentylacji. Jeśli chcą Państwo założyć w swoim domu drzwi pasywne – powinniście na równi z dobrymi drzwiami pasywnymi potraktować wszystkie te trzy czynniki.

Niezawodne drzwi do domu pasywnego

Warto przekonać się, jak wiele można zaoszczędzić, decydując się na montaż wysokiej klasy produktów, jakimi są zewnętrzne drzwi do domu pasywnego. Producenci z wieloletnim doświadczeniem oraz ogromną wiedzą oferują swoje niezastąpione towary, aby każdy mógł bez trudu znaleźć idealne rozwiązania dla danej nieruchomości. Liczne zabezpieczenia oraz solidnie wykonana izolacja to gwarancja, że nawet upalne, letnie powietrze czy siarczyste mrozy zostaną powstrzymane przed dostaniem się do pomieszczeń. Oszczędność na klimatyzacji oraz ogrzewaniu jest w zasięgu ręki, kiedy decydujesz się na montaż wyrobów od CAL.

Zewnętrzne drzwi pasywne z certyfikatem CPH Component znajdziecie w CAL. Sprawdź gdzie je kupić: https://www.drzwi-cal.pl/gdzie-kupic/

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE