Drzwi ekologiczne - Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne najwyższej jakości
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi ekologiczne

20 października 2017
Udostępnij wpis

Życie zgodne z naturą to nie tylko segregacja śmieci. To również umiejętność dokonywania właściwych wyborów. Wybór drewna, jako surowca z którego wykonane są nasze drzwi, to rewolucja w myśleniu o ekologii.

Czy wiesz że, wytworzenie drewna i jego przygotowanie do produkcji pochłania znacznie mniej energii niż wytworzenie PCV, co oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz mniejsze zużycie paliw. Drzwi drewniane można przetworzyć w niemal 100 proc. (więcej o tym pisaliśmy tu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/utylizacja-starych-drzwi-zewnetrznych/). Nawet, jeżeli nie zostaną ponownie wykorzystane, ulegną naturalnej biodegradacji. PCV nie, wprowadzone raz do środowiska zalega w nim już na zawsze. Warto podkreślić, że w skali globalnej mniej niż 1 proc. tworzyw PCV jest poddawana recyclingowi.

Podobnie płyta wiórowa będąca w ostatnich latach popularnym tworzywem wykorzystywanym w drzwiach wewnętrznych – to drzwi, których nie można ani odnowić, ani nawet wykorzystać na opał (ze względu na kleje, laminaty czy chemię). Warto też podkreślić, że drzwi stalowe również nie należą do wyrobów ekologicznych – co oczywiste – wykonane są z surowca, który nie jest odnawialny. Natomiast w miejscu, gdzie rosło drzewo sadzone jest drugie (najlepsi producenci wspierają ten proces: https://www.drzwi-cal.pl/blog/a-jak-ty-obchodzisz-miedzynarodowy-dzien-lasu/) – cykl jest powtarzany za kolejnych 10 lat.

Dodatkowo – rewolucja w ogrzewaniu Twojego domu zaczyna się od drzwi. Wiedzą o tym nie tylko sprzedawcy, ale również świadomi producenci, którzy wytwarzają je z naturalnych surowców, a ich powierzchnię  uszlachetniają ekologicznymi, wodnymi lakierami. Drzwi drewniane swoimi parametrami cieplnymi gwarantują niskie zużycie energii, ponieważ ich termoizolacyjność wynosi nawet 0,58 W/m2K – to nie tylko oszczędność, ale właśnie dbałość o środowisko, ponieważ przez drzwi i okna tracimy nawet 35 proc. energii cieplnej. Troszcząc się o wysokość rachunków za ogrzewanie należy zamontować drzwi zewnętrzne o Ud nie większym niż 1,3 W/(m2K) – od 1 stycznia 2017 jest to obowiązkowe. Takie drzwi ma w swojej ofercie firma CAL.

 

 

Drzwi drewniane idealnie nadają się do domów pasywnych, które wyróżniają się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok) – przykładowo ogrzewanie takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Drzwi do domu pasywnego ni2e mogą mieć współczynnika Ud wyższego  niż 0,8 W/(m2K). Warto sprawdzić, czy producent drzwi spełnia te standardy. W drzwiach CAL przeszklenia z trzyszybowym pakietem stanowią barierę dla zimna i mrozów. Są wypełnione argonem skutecznie zabezpieczającym przed oddziaływaniem niskich temperatur. Dodatkowo skrzydło grubości 90 mm nie tylko wycisza wnętrze pomieszczenia, ale również gwarantuje doskonałe właściwości cieplne drzwi.

Warto pamiętać o zabezpieczeniu pod drzwiami progu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Prawidłowo osadzone drzwi zabezpieczone Termiczną Osłoną Podproża® (opatentowany system CAL) oraz belką podwalinową z purenitu zabezpieczą Twój dom przed niekorzystnym działaniem mostków termicznych. Ciepły wiatrołap w domu i niewychłodzone ubrania to niewątpliwy atut w czasie mrozów.

 

 

Drzwi ekologiczne, z natury doskonałe, wykonane są z wysokogatunkowego drewna pozyskiwanego zgodnie z zasadami Dobrej Gospodarki Leśnej. Warto wiedzieć, że jest to drewno pochodzące z lasu certyfikowanego – oznacza to, że na jego terenie chroni się rzadkie gatunki zwierząt oraz roślinność. Takie lasy są zarządzane poprawnie na każdym etapie – od wysiania nasion w szkółkach leśnych, poprzez wszelkie zabiegi hodowlane i ochronne prowadzone w drzewostanach, do wycinki i sprzedaży drewna włącznie.

Potwierdzeniem tego faktu jest m.in. międzynarodowy certyfikat FSC nadawany przez Radę ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council). Aby otrzymać taki certyfikat Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych poddaje się ocenie audytorów, którzy oprócz gospodarki leśnej, oceniają między innymi zagadnienia z zakresu: ochrony przyrody, udostępniania lasów dla społeczeństwa, praw pracowniczych, planowania i dokumentowania działalności, relacji z lokalnym społeczeństwem.

Drzwi ekologiczne to drzwi nie tylko wykonane z naturalnego surowca i w naturalny sposób, ale po prostu ciepłe, które pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wiedzą o tym Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego oferując produkty o doskonałych i sprawdzonych parametrach. Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego to grupa firm z różnych sektorów branży budowlanej, które wprowadzają na Polski rynek innowacje w postaci komponentów i systemów budowlanych zalecanych do stosowania w budynkach pasywnych według najwyższych standardów opracowanych przez Passivhaus Institut Darmstadt w Niemczech. Drzwi CAL w standardzie CPH Component przeszyły we wspomnianym instytucie szczegółowe badania w komorze klimatycznej i są wpisane do międzynarodowej bazy certyfikowanych komponentów pasywnych.

Czy lubisz jeść z plastikowych talerzy i plastikowymi sztućcami? Pić z metalowego kubka? Siedzieć na metalowym krześle? Czy chciałbyś nosić plastikowe buty? Foliowe ubrania? Prawdziwe drzwi ekologiczne to wyłącznie drzwi drewniane, wykańczane olejami lub farbami wodnymi. Pozyskane z poszanowaniem środowiska, energooszczędne, służące przez lata, biodegradowalne. A dodatkowo tworzące przyjazny mikroklimat wewnątrz Twojego domu.

Gdzie kupisz drzwi marki CAL?

Masz wybór! Otaczaj się naturalnymi surowcami ze względu na zdrowie – swoje, swoich najbliższych i swojego otoczenia. Zdrowie zaczyna się w domu, a świadome podejście ekologiczne w dzisiejszych czasach to nie tylko moda, ale po prostu nasz obowiązek.

Ekologiczne drzwi zewnętrzne znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/.

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE