Stwórz niepowtarzalny klimat dzięki kreatywnemu dopasowaniu drzwi wewnętrznych - Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne najwyższej jakości Wybierz Drzwi Wewnętrzne z Ościeżnicą
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Stwórz niepowtarzalny klimat dzięki kreatywnemu dopasowaniu drzwi wewnętrznych

13 listopada 2019
Udostępnij wpis

Umiejętnie dobrane drzwi wewnętrzne z ościeżnicą potrafią totalnie odmienić klimat i charakter pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu doborowi skrzydła i ościeżnicy możemy z minimalistycznego, prostego wnętrza zrobić przytulne wnętrze skandynawskie. Elementy dodatkowe i szeroki wybór rozmaitych ościeżnic drzwi wewnętrznych dają naprawdę duże pole do popisu

W przeciwieństwie do drzwi zewnętrznych portale wewnętrzne dostępne są w bogactwie wykończeń i konstrukcji. A to wszystko dzięki temu, że w drzwiach wewnętrznych główną rolę odgrywa nie tylko skrzydło, ale również ościeżnica. I często to właśnie ona kształtuje klimat danego miejsca.

Drzwi wewnętrzne – funkcjonalność przede wszystkim

Komplet drzwi wewnętrznych składa się ze skrzydła, ościeżnicy potocznie zwanej „futryną” i okuć. Przed wyborem konkretnych modeli należy jednak przeanalizować rozkład pomieszczenia i wybrać konstrukcję drzwi, która pozwoli nam na funkcjonalne użytkowanie przestrzeni. Do wyboru mamy m.in. modele klasyczne rozwierane przylgowe, licujące bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami, rewersyjne z odwrotną przylgą, systemy przesuwne, a do małych pomieszczeń, w których ważny jest każdy centymetr przestrzeni system przesuwno-obrotowy Ergon. Dopiero po wyborze konstrukcji możemy przejść do wyboru interesującego nas kompletu skrzydła i ościeżnicy.

drzwi Opera

Ultra modny czarny mat skrzydła pięknie kontrastuje z białą listwą ozdobną i miedzianą klamką.

Designerski duet, czyli skrzydło i ościeżnica

W CAL do wyboru jest 8 unikalnych kolekcji skrzydeł oraz aż 17 rodzajów ościeżnic. Daje to niemal nieograniczone możliwości kompletowania wymarzonego zestawu drzwi wewnętrznych. Od minimalistycznych białych, prostych drzwi wykończonych na gładko, po luksusowe drzwi w stylizacji retro z ozdobnymi listwami i koroną z niepowtarzalną fakturą drewna. Możemy w całym mieszkaniu mieć jedno skrzydło i różne ościeżnice, dzięki czemu nawet delikatnie zdobione skrzydło płytowe (np. model Protazy z kolekcji Szlacheckiej CAL) może być w gabinecie minimalistyczne, a w salonie stylizowane dzięki ozdobnym listwom i koronie górnej.

Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, jak wykorzystać potencjał drzwi wewnętrznych, aby podkreślić charakter wnętrza.

Drzwi Infinity Lumen i Kandela

Drzwi wewnętrzne z kolekcji Infinity – Kandela i Lumen w dwóch wydaniach: odważnym kontrastowym z dedykowanymi panelami ściennymi oraz w subtelnym biało-beżowym wydaniu.

Klasyczne ramowo-płycinowe drzwi Hańcza 4s w wersji przylgowej  pozwalają grać pierwsze skrzypce ozdobnej komodzie i żyrandolowi.

Nowoczesna, czarna kuchnia na wysoki połysk i prawdziwe drewniane, białe drzwi wewnętrzne (Opera z kolekcji Luksusowej) z ozdobnymi opaskami tworzą wysublimowane połączenie nowoczesności i klasyki!

Drzwi wewnętrzne mogą ożywić nawet surową, męską sypialnię. Szarość i róż to zdecydowanie połączenie dla odważnych osób lubiących nietuzinkowe duety.

Drzwi wewnętrzne w różnych systemach – jak je dobrze ze sobą połączyć?

Często na jednej ścianie (czy w korytarzu) znajdują się obok siebie dwa lub więcej kompletów drzwi wewnętrznych. Jednak ze względu na umiejscowienie i funkcjonalność pomieszczeń musimy zamontować w otworach różne systemy drzwiowe, np. standardowy bezprzylgowy w gabinecie, system Ergon na tej samej ścianie do niewielkiej łazienki i przesuwny do sypialni dla gości na ścianie naprzeciw…

Musimy pamiętać, że nie wystarczy zamówić wszystkie komplety w ich standardowych wymiarach. Dlaczego? Każdy producent drzwi czy systemów drzwiowych określa swoje własne wymiary standardowe. Może to spowodować, że drzwi bezprzylgowe będą miały wysokość z opaskami ościeżnicy 2090 mm, a system przesuwny 2110 mm. Powstająca 20 mm różnica w wysokości drzwi znajdujących się bezpośrednio w swoim sąsiedztwie nie wygląda estetycznie.
Podobnie sprawa ma się ze skrzydłami z poziomymi wstawkami (szybami, inoxami itp.) – różne wysokości skrzydeł będą powodowały różne rozmieszczenie poziomych wstawek na wysokości, co również psuje efekt wizualny.
Dlatego łącząc różne konstrukcje i systemy drzwiowe warto dokładnie przemyśleć wysokości poszczególnych drzwi pod kątem ich dopasowania wymiarowego.

Nie powinniśmy bać się łączyć ze sobą różnych ościeżnic czy konstrukcji. Dzięki temu możemy wykreować piękne, efektowne i niebanalne wnętrze mieszkania. Każde pomieszczenie może mieć swój indywidualny charakter. Dlatego nie słuchaj, kiedy ktoś mówi, że wszystkie drzwi wewnętrzne w domu powinny być identyczne – eksperymentuj! Postaw na dom w swoim stylu.

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL

Dodaj komentarz

UE