drzwi cal Farby transparentne i olejowoski - sprawdź możliwości wykończenia drzwi!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Farba transparentna vs olejowosk – czym podkreślić naturę drewna?

12 lipca 2021
Udostępnij wpis

Drzwi zewnętrzne zdobią elewację domu jak naszyjnik szyję kobiety. Są designerską ozdobą, przyciągają wzrok, zapraszają do wnętrza. Drewniane mają w sobie wyjątkowy urok naturalności i niepowtarzalności, uzyskany dzięki unikalnemu usłojeniu i dodatkowi prawdziwych, naturalnych sęków. Jakie wykończenie drewnianych drzwi zewnętrznych wybrać, aby podkreślić wyjątkowość i pierwotny charakter tego kunsztownego materiału?

Wykończenie drewnianych drzwi zewnętrznych – jakie wybrać?

Tak jak naszyjnik musi pasować formą do stylizacji, fryzury czy koloru oczu kobiety, tak drzwi zewnętrzne muszą pasować designem do stylu budynku, a kolorem do okien, dachu, bramy garażowej czy ogrodzenia. Wybierając drzwi zewnętrzne drewniane do wyboru mamy dwa rodzaje pokryć: kryjące RALe i NCSy, które zamalują nam usłojenie drewna czyniąc je niewidocznym, oraz transparentne farby i olejowoski, które podkreślą drewniany charakter drzwi. Przewagą palet RAL i NCS jest ogromna gama kolorów do wyboru, jednak to farby transparentne i olejowoski najlepiej wydobędą piękno i niepowtarzalność drewnianych drzwi zewnętrznych.

 

paleta kolorów drzwi zewnętrznych CAL

 

Farba transparentna vs olejowosk – podobieństwa i różnice

Oba te rodzaje wykończeń mimo, iż na pierwszy rzut oka często nieodróżnialne, więcej różni niż łączy. Ich cechą wspólną jest przejrzysty rodzaj wykończenia, który nadaje drzwiom kolor, nie zakrywając jednocześnie naturalnego rysunku drewna i pozwalając nam wyraźnie wyczuć strukturę materiału dłonią. Jednak w przypadku farb transparentnych na powierzchni drzwi tworzy się śliska powłoka, podczas gdy olejowosk wnika w pory drewna nie tworząc efektu hermetycznego filmu na powierzchni, dzięki czemu dotykając drzwi obcujemy z prawdziwym, naturalnym drewnem.  Oba te rodzaje powłok są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, jednak zdecydowanie bardziej trwała jest powłoka lakiernicza (przy odpowiedniej konserwacji to nawet kilkanaście lat). Olejowosk zużywa się szybciej, a powłoka aby wyglądała estetycznie i przede wszystkim spełniała swoje zadanie wymaga odnowienia co kilka lat.

 

lakier bezbarwny vs olejowosk

 

Konserwacja i pielęgnacja powłok transparentnych

Jeśli chodzi o konserwację (czyszczenie) to zarówno farba transparentna, jak i olejowosk do drewna są bardzo proste w obsłudze. W przypadku farb można użyć specjalistycznego środka (np. Ottimo Door Care dostępnego w ofercie Drzwi CAL) lub po prostu uniwersalnego Pronto do drewna. W przypadku olejowosków należy kupić produkt dedykowany do ich konserwacji u producenta lub w sklepie branżowym. W obu przypadkach wystarczy przetrzeć powierzchnię bawełnianą ściereczką. Różnice zaczynają się, gdy chcemy przeprowadzić kompleksową renowację powłoki. W przypadku olejowosków możemy to zrobić bez trudu samodzielnie, przygotowując powierzchnie poprzez wyczyszczenie, przeszlifowanie i wtarcie ściereczką lub wałkiem jednej lub dwóch warstw olejowosku. Renowacji powłoki lakierniczej nie jesteśmy w stanie przeprowadzić sami bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Powłoka lakiernicza jest nanoszona czteropowłokowo, zazwyczaj przy pomocy pistoletu pneumatycznego: impregnat, podkład, warstwa barwiąca i ochronna. Pomijając lub źle wykonując którykolwiek krok musimy liczyć się z tym, że naniesiona farba będzie nieestetycznie wyglądała, łuszczyła się czy nieodpowiednio chroniła drewno przed wpływem wilgoci, co może mieć poważne skutki, włącznie z finalnym zniszczeniem drzwi. Renowację powłoki lakierniczej bezpieczniej powierzyć profesjonalistom (w przypadku drzwi CAL możesz odpłatnie skorzystać z naszej Kliniki Drzwi CAL).

 

kolor roku

 

Farby transparentne i olejowoski – czym podkreślić naturalny charakter drewna?

Jeśli stawiamy na naturalną i ekologiczną powłokę wybierzmy olejowoski do drewna, które pozwalają drewnu oddychać i pięknie podkreślą jego urok matowym wykończeniem. Jednak, jeśli chcemy poszaleć z kolorami lub wybrać kolor nieoczywisty, postawmy na farby transparentne, które oferują ich większy wybór. Farby transparentne to nie tylko szeroka gama brązów i beżów, które dopasujesz do większości drewnianych okien na rynku, ale także oryginalne kolory takie jak dostępne w ofercie CAL pastele w odcieniach błękitu, zieleni, szarości i żółci. Zobacz nasze realizacje i sprawdź jak fenomenalny efekt można uzyskać przy użyciu powłok transparentnych. Spraw by twe drzwi zewnętrzne były ozdobą elewacji jak najlepszy naszyjnik na szyi kobiety.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE