drzwi cal Kolorowe drzwi, czyli co to jest paleta RAL? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kolorowe drzwi, czyli co to jest paleta RAL?

23 października 2018
Udostępnij wpis

Uniwersalny system kolorów RAL to wzorzec stosowany powszechnie w całej Europie. Pozwala na sprawne porozumienie się w kwestii kolorów odnośnie wielu produktów, takich jak drzwi, okna, bramy, meble czy nawet kolor samochodu. Skąd pochodzi paleta RAL i w jaki sposób z niej korzystać?

paleta ral

 

Paleta RAL to paleta wzorcowych kolorów, w której każda barwa ma oznaczenie zgodne z wzorcem. System RAL nie jest de facto obowiązującą normą dotyczącą kolorów, lecz ułatwieniem dla wielu dziedzin przemysłu. Posługując się paletą RAL dostawcy i Klienci mogą się sprawnie ze sobą komunikować odnośnie koloru zamawianych produktów, co znacznie poprawia jakość usług i przyspiesza cały proces inwestycyjny. To właśnie dzięki palecie RAL możecie zamówić u nas drzwi w wybranym przez siebie kolorze, idealnie dopasowane do bramy garażowej, okien, rynien i dachu.

Paleta RAL jest cennym ułatwieniem dla przemysłu

Za pomocą palety RAL określa się kolor farb stosowanych przy produkcji wielu produktów przemysłowych, w tym do oznaczenia lakierów samochodowych czy farb do ścian mieszanych komputerowo. Prosty system RAL wykorzystywany jest np. przy określaniu kolorów elementów architektury i wyposażenia wnętrz (m.in. kolory dachów, drzwi zewnętrznych i drzwi wewnętrznych, ram okiennych, zabudowy meblowej itd.), a także przy wykonywaniu materiałów reklamowych i poligraficznych.

 

 

Nazwa RAL pochodzi od RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung – Niemieckiego Instytutu Jakości i Oznaczeń. Instytut systematyzuje opisy barw dla potrzeb przemysłu i handlu. W oparciu o ten system tworzone są wzorniki. Początkowo, kiedy system dopiero tworzono (lata 20. XX w.) paleta RAL zawierała liczbę od 30 do 40 kolorów. Obecnie klasyczna paleta RAL Classic liczy ich już ponad 200. Istnieje także dużo bardziej rozbudowany model nazwany RAL DESIGN, który obejmuje ponad 1600 barw i systematyzuje je ze względu na doświadczalnie zmierzoną jasność i nasycenie.

Jak czytać nazwy kolorów w palecie RAL?

Paletę RAL Classic można rozpoznać po wzorze oznaczeń: RAL + czterocyfrowe oznaczenie (np. RAL 3014). Pierwsze dwie cyfry są wskazówką dotyczącą grupy odcieni barwy nadrzędnej (np. grupa odcieni niebieskich, grupa odcieni brązowych itd.), a pozostałe dwie dotyczą odcienia. Z kolei barwy z palety RAL Design System charakteryzują się 7-cyfrowymi oznaczeniami.

Planując zakup drzwi zewnętrznych lub drzwi wewnętrznych CAL możecie zamówić niemal dowolny model w kolorze odwzorowującym jedną z wielu dostępnych barw w palecie RAL. Pozwala to na zakup indywidualnie dopasowanych drzwi w ciekawym kolorze. Dzięki funkcji malowania drzwi w palecie RAL można uzyskać np. drzwi czerwone, żółte czy niebieskie. Przykładowo jeśli zależy nam na klasycznych białych drzwiach możemy poprosić pracownika firmy CAL o wykonanie ich w kolorze RAL 9003, gdzie „RAL” oznacza oczywiście paletę, 90 oznacza grupę odcieni białych, a 03 wybrany odcień. Powszechnie stosowanym w Polsce wzornikiem systemu kolorystycznego RAL jest papierowy wzornik RAL K7 Classic.

 

kolorowe drzwi zewnętrzne CAL

Drzwi zewnętrzne z kolekcji Kolora – RAL w cenie!

Teraz możecie mieć drzwi CAL (kolekcja Kolora) pomalowane w dowolnym kolorze z palety RAL bez dopłaty, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 307,50 zł na drzwiach zewnętrznych. To znakomita okazja dla osób, które chcą mieć wesołą elewację, nie tylko w domu, ale także np. w lokalu usługowym lub biurze. Drzwi malowane w jednym z kolorów z palety RAL to niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Na przykład mocny akcent kolorystyczny w postaci niebieskich czy żółtych drzwi znakomicie podkreśli nowoczesny charakter mieszkania, domu lub kawiarni. Więcej o dopasowaniu kolorów drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz tzw. psychologii kolorów dowiesz się z wpisu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/psychologia-kolorow-drzwi/.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE