Inteligentne rozwiązania w pytaniach i odpowiedziach
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Inteligentne rozwiązania w pytaniach i odpowiedziach

12 stycznia 2023
Udostępnij wpis

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mogą być uzbrojone w rozwiązania inteligentnego domu. Jednak zagłębiając się w temat łatwo się pogubić i po kilkudziesięciu minutach czytania internetowej wiedzy stwierdzić, że chyba wiemy mniej niż na początku swej drogi. W Drzwi CAL Wasze wątpliwości odnośnie funkcjonowania drzwi mogą rozwiać m.in. nasi eksperci. Dziś pokażemy Wam odpowiedź naszego eksperta - Czesława Suskiego, na zapytanie klientki o inteligentne rozwiązania w drzwiach zewnętrznych CAL.

Rozwiązania inteligentnego domu czyli skąd czerpać wiedzę o pasujących produktach CAL

Współczesne drzwi zewnętrzne to nie tylko skrzydło osadzone w ościeżnicy. To także wymagane normami badania i atesty oraz nowoczesne rozwiązania elektroniczne. Nieodpowiedzialny wybór może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, hałasem w domu, a nawet włamaniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybór nowych drzwi zewnętrznych był jak najbardziej świadomy i przemyślany. I dobrze, aby wybrane drzwi zewnętrzne wpisywały się w rozwiązania inteligentnego domu.

W CAL robimy wszystko, byście przed zakupem naszych drzwi mogli się zapoznać się w przyjazny i prosty sposób z ich właściwościami. Pełne informacje o naszych drzwiach znajdziesz na naszej stronie internetowej pod postacią:

– elektronicznej wersji katalogu (https://www.drzwi-cal.pl/pliki-do-pobrania-2/)

– bloga, który właśnie czytasz

– podcastu, czyli wiedzy przekazanej w formie dla tych, którzy wolą słuchać niż czytać (https://www.drzwi-cal.pl/podcast/).

Możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez formularz na naszej stronie i zadać konkretne pytanie naszym ekspertom. Zobacz, jak wygląda odpowiedź na pytanie anonimowej osoby przesłane właśnie przez formularz. Zaznaczam, że jest to realne pytanie rozłożone na części i opracowane przez Dyrektora Sprzedaży CAL Czesława Suskiego.

 

smartphone_czytnik_linii

 

Elektronika w drzwiach CAL w pytaniach i odpowiedziach

Przycisk portierski. Montujemy go w drzwiach, w okolicy drzwi i co dalej? Czy przycisk musi być na zewnątrz i wewnątrz domu? Czy każdy ma wtedy dostęp? Jak to regulować?

Jeśli przycisk jest zamontowany na zewnątrz to każdy ma do niego dostęp. Jest kilka sposobów jego kontroli:

– zamontowany wewnątrz przełącznik odcinający napięcie na zamek,

– programator czasowy, który daje dostęp każdemu użytkownikowi w określonym czasie, np. w godzinach pracy biura,

– blokada zamka kluczem, która nie dopuszcza do otwarcia zamka drogą elektryczną. Dodatkowo można wtedy wykorzystać czujnik rygla do odcięcia napięcia na zamek,

– można połączyć włączenie alarmu z odcięciem napięcia na przycisk.

Montowanie przycisku portierskiego od wewnątrz ma sens, gdy w drzwiach mamy antabę dwustronną, wtedy kontrolujemy drzwi tak jak opisałem powyżej.

Mam rozwiązania inteligentnego domu. Czy wtedy normalnie można otwierać drzwi kluczem?

Klucz ma w drzwiach CAL funkcję nadrzędną. Zawsze można nim otworzyć drzwi, a gdy zablokujemy nim zamek, nie można otworzyć drzwi elektrycznie.

Przycisk w antabie. Czy można z niego korzystać tylko w momencie, gdy jesteśmy w okolicy domu, a w razie opuszczenia terenu blokujemy go i po powrocie otwieramy drzwi tylko kluczem? I dodatkowy przycisk do jego kontroli lokalizujemy wewnątrz czy na zewnątrz?

Przycisk w antabie możemy kontrolować podobnie jak w przypadku przycisku portierskiego. Takie rozwiązanie należy traktować jak elektryczną funkcję dzienną, co pozwala w łatwy sposób otworzyć drzwi, gdy jesteśmy w pobliżu domu. Niezablokowanie drzwi (aktywny przycisk w antabie) jest porównywalne z pozostawieniem drzwi bez zamknięcia na klucz w najbardziej tradycyjnych rozwiązaniach.

Uzupełnieniem przycisku w antabie odcinanego elektrycznie mogą być inne sposoby otwierania drzwi:

– biometria, klawiatury, RFID, bluetooth itp,

– może to być impuls z alarmu, domofonu czy instalacji inteligentnego domu,

– ciekawym rozwiązaniem mogą być przekaźniki sterowane smartfonem.

 

 

Czytnik linii papilarnych. Czy wtedy jest możliwość otwierania drzwi kluczem czy już tylko palcem? Czy można zamontować go w antabie?

Tak, zawsze jest możliwość otwarcia drzwi kluczem. Czytnik może być używany równolegle z innymi dowolnymi systemami kontroli dostępu. Czytnik może być montowany w antabie o przekroju 40×40 mm.

To samo pytanie odnośnie kart RFID, bluetooth, klawiatur. Jak to w ogóle działa gdy chcę mieć rozwiązania inteligentnego domu?

Jak już pisałem rozwiązania inteligentnego domu można podpiąć równolegle i korzystać z nich niezależnie pod warunkiem, że drzwi nie są zamknięte na klucz. Mamy w ofercie urządzenie pod nazwą UNILOCK, które ma w sobie wiele możliwości otwierania drzwi. W skrócie opiszę co obejmuje to rozwiązanie:

– czytnik linii papilarnych – zapamiętuje 150 odcisków palców

– klawiatura kodowa – wygenerowane przez administratora kody liczbowe

– czytnik RFID – karty, czipy, uniwersalny pilot

– bluetooth – można połączyć z dowolnym smartfonem wyposażonym w bluetooth. Należy otworzyć aplikację i nacisnąć przycisk

– po zainstalowaniu bramki WIFI (opcja dodatkowa) można otwierać drzwi z dowolnego miejsca z dostępem do sieci.

Uprawnienia do tych wszystkich sposobów otwierania nadaje administrator. Mogą być one stałe, czasowe lub okresowe. UNILOCK ze względu na gabaryty może być montowany na skrzydle, na ścianie lub w specjalnej antabie szerokości 100 mm.

 

rozwiązania inteligentnego domu

 

Kontaktron. W jaki sposób daje znać o detekcji nieuprawnionego dostępu?

Kontaktron informuje o tym czy drzwi są uchylone, czy też nie. W skrzydle jest zamontowany magnes, a w ościeżnicy wyłącznik magnetyczny, który gdy jest w polu magnesu, w zależności od ustawień zwiera lub rozwiera obwód elektryczny. Ten sygnał możemy połączyć z alarmem lub inną sygnalizacją.

 

 

Czujnik rygla. W jaki sposób przesyła informacje?

Czujnik rygla, to wyłącznik krańcowy, który należy połączyć z urządzeniem sygnalizującym. Może to być alarm, instalacja domu inteligentnego, czy też dowolny przekaźnik. Może być również wykorzystany do odcięcia napięcia na zamek, żeby niepotrzebnie nie obciążać siłownika, gdy drzwi są zaryglowane.

Czujnik funkcji dziennej. W jaki sposób informuje?

Jest to czujnik indukcyjny, który zwiera lub rozwiera obwód elektryczny, gdy górny hak zamka jest w polu indukcyjnym.

Czy to są wszystkie możliwości elektronicznego sterowania drzwiami? Najbardziej interesują mnie funkcje smart.

Więcej funkcji umieściłem wyżej opisując UNILOCK. W ofercie mamy jeszcze rozszerzone rozwiązanie CAL Connect, które daje dodatkowe możliwości w postaci np. geolokalizacji, dodatkowej identyfikacji poszczególnych użytkowników, która daje duże możliwości, w tym funkcja „dziecko w domu”, tzw. „cichy alarm” czy też po integracji z niektórymi systemami domu inteligentnego uruchamianie jego funkcji za pomocą skanowania palca. Więcej na stronie https://www.drzwi-cal.pl/biometryczna-kontrola-dostepu-2/

Wiem, że jest też coś takiego jak elektrozaczep? Natomiast nie wiem czy to już jest w standardzie w tych opcjach, czy w ogóle Państwo nie oferujecie, czy nie ma sensu tego stosować?

Mamy w ofercie elektrozaczep, ale nie zalecamy jego stosowania. Wszystkie jego funkcje spełnia zamek eAV3 zapewniający jednocześnie bezpieczeństwo domu (klasa antywłamaniowa RC2).

 

 

„Wtedy w zamku montujemy siłownik 12V na prąd stały EAV3”. To jest rozumiem standardowe zasilanie, które trzeba doprowadzić do każdej opcji i później w zależności od wyboru funkcji doprowadzamy kolejne kable ?

Niezbędne okablowanie zamontowane jest w skrzydle i za pomocą przepustu wyprowadzone do ościeżnicy. Podczas montażu drzwi należy je połączyć z instalacją domu. Drzwi dostarczamy z zasilaczem rozruchowym, który służy do sprawdzenia działania urządzeń po montażu.

Docelowo drzwi należy podłączyć się do domowej instalacji niskiego napięcia lub doprowadzić napięcie z zasilacza podtynkowego, czy też montowanego w skrzynce elektrycznej.

Jeśli podoba Ci się powyższa odpowiedź i nurtują Cię jakieś pytania odnośnie do naszych drzwi, wejdź na stronę główną Drzwi CAL i napisz do naszego eksperta. A jeśli już wiesz jakie rozwiązania inteligentnego domu chcesz zastosować w swoich drzwiach CAL – poszukaj tych wymarzonych <klik – oglądam drzwi zewnętrzne>.

 

antaba do drzwi zewnętrznych rozwiązania inteligentnego domu

 

Autorzy: Czesław Suski, Dyrketor ds. Sprzedaży, Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi.

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE