Chcesz uniknąć strat ciepła w sezonie zimowym? Jednym z najważniejszych elementów decydujących o izolacji termicznej domu są drzwi. Zadbaj więc o to, by zatrzymywały całe ciepło w domu. Podpowiemy Ci, jak to zrobić bo ocieplenie drzwi wejściowych jest bardzo ważne - także latem!
Sprawdź ofertę! Na Drzwi wewnętrzne
Drzwi zewnętrzne chronią dom nie tylko przed nieproszonymi gośćmi, ale i stratami ciepła. Czy wiesz, że nieszczelne drzwi mogą przyczynić się do tego, że Twoje rachunki za ogrzewanie wzrosną? To niekorzystne zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska. Warto więc temu zapobiec i dobrze przygotować się na sezon grzewczy. Jak uszczelnić drzwi tak, by zapewniały całkowitą termoizolację? Zobacz, co możesz zrobić, aby uniknąć strat ciepła albo… wpuszczania upałów latem. Zaskakujące, że ocieplenie drzwi wejściowych jest ważne przez cały rok?
Sprawdź ofertę! Na Drzwi zewnętrzne
Jakie są przyczyny strat ciepła?
Zanim sprawdzisz, czym ocieplić drzwi, powinieneś dowiedzieć się, od czego zależy ich izolacyjność termiczna. To pozwoli Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie podczas późniejszego działania i dopasować odpowiednią metodę zapobiegania tym stratom.
Nieszczelności i ich wpływ
Pierwszą przyczyną utraty ciepła są wszelkie nieszczelności. Uszczelnienie drzwi wejściowych jest kluczowe, ponieważ nawet niewielkie szczeliny mogą powodować utratę ciepła w mieszkaniu. Nieprawidłowy montaż ramy lub skrzydła drzwi oraz zużycie uszczelek to najczęstsze powody powstawania takich luk. Rozregulowanie, zbyt mała liczba uszczelek lub ich słaba jakość również przyczyniają się do utraty komfortu termicznego w domu.
W przypadku drewnianych drzwi szczególnie istotne jest zastosowanie odpowiedniego materiału izolacyjnego, aby poprawić ich parametry. Właściwe ocieplenie drzwi pozwala zmniejszyć przedmuchy i ryzyko powstania wilgoci lub pleśni.
Słaba jakość wykonania
Kolejnym powodem jest słaba jakość wykonania drzwi. Stalowe drzwi lub drewniane drzwi starszego typu, bez nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych, charakteryzują się dużą przenikalnością cieplną i mostkami termicznymi. Zastosowanie cienkiej warstwy izolacji lub całkowity jej brak powoduje, że drzwi nie spełniają swojej funkcji ochronnej. Dla zwiększenia efektywności można zastosować ocieplenie drzwi zewnętrznych za pomocą materiałów takich jak pianka poliuretanowa, styropian, czy wełna mineralna.
Wybór drzwi o niskim współczynniku przenikalności
Podczas zakupu nowych drzwi warto zwrócić uwagę na ich izolacyjność. Drzwi o odpowiednich parametrach termicznych, takich jak stalowe drzwi mają jeszcze jedną zaletę – zapewniają wysoki poziom komfortu cieplnego w domu. W przypadku drzwi z drewna nowoczesne modele z dodatkowymi warstwami izolacyjnymi oferują znacznie lepsze parametry w porównaniu do starszych wersji.
Dlatego też kupując drzwi zawsze zwracaj uwagę na współczynnik ich termoizolacyjności. Tego, jak wybrać odpowiedni, dowiesz się już za chwilę.
Jak skutecznie ocieplić drzwi wejściowe?
Masz wrażenie, że Twoje drzwi wejściowe nie są szczelne? W wielu przypadkach możesz spróbować je uszczelnić samodzielnie. Jak ocieplać drzwi, by nie uciekało przez nie ciepło? Wszystko zależy od przyczyny problemu.
Regulacja drzwi i wymiana uszczelek
Najprostszym rozwiązaniem, gdy problemem są rozregulowane zawiasy, jest ich odpowiednia regulacja. Poprawne ustawienie drzwi w stosunku do ościeżnicy pozwala przywrócić ich szczelność i dostosować docisk do istniejącej uszczelki. W przypadku jej zużycia możesz ją wymienić na nową, np. samoprzylepną, która skutecznie izoluje szczeliny między drzwiami a progiem lub ramą.
Izolacja termiczna powierzchni drzwi
Jeśli mimo regulacji i wymiany uszczelek problem nie ustępuje, warto rozważyć dodatkowe ocieplania drzwi wejściowych. W tym celu możesz zastosować różne materiały, które poprawiają izolacyjność drzwi. Do ocieplenia drzwi wejściowych można wykorzystać takie materiały jak:
- Pianka poliuretanowa – doskonała do wypełnienia pustych przestrzeni w strukturze drzwi.
- Wełna mineralna – sprawdza się jako materiał izolacyjny w drzwiach zewnętrznych drewnianych najczęściej stosowanych w domach.
- Tapicerka do drzwi – poprawia nie tylko parametry cieplne, ale także estetykę.
Jak zamontować dodatkowe warstwy izolacji?
Przed nałożeniem warstw izolacyjnych należy dokładnie przygotować drzwi, oczyszczając całą powierzchnię drzwi. W przypadku drzwi aluminiowych, drzwi stalowych lub drzwi metalowych, warto zastosować materiały, które poprawią ich izolacyjność termiczną drzwi. Dodatkowe ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych można osiągnąć poprzez użycie paneli termoizolacyjnych lub specjalnych pianek, które wpływają na grubość skrzydła drzwi.
Dla zwiększenia szczelności warto zabezpieczyć krawędzie drzwi oraz połączenia drzwi ze ścianą specjalnymi taśmami. Takie działania pomagają poprawić komfort termiczny i zmniejszają utraty ciepła w domu nawet o 30%. Dobre ocieplenie drzwi wejściowych powinno być trwałe i potwierdzone stosownymi certyfikatami.
Kiedy wymienić drzwi na nowe? Kiedy ocieplenie drzwi wejściowych nie pomaga…
Jeśli pomimo wszelkich starań drzwi przemarzają, wieje przez nie wiatr, czy skrapla się na nich woda, to ocieplenie drzwi wejściowych nie pomaga. Wówczas warto pomyśleć po prostu o wymianie ich na nowe. To właściwie jedyne rozwiązanie, które rzeczywiście pozwoli Ci zminimalizować straty ciepła. Fakt, że będzie to wymagać od Ciebie inwestycji, ale z drugiej strony naprawdę szybko Ci się ona zwróci. Wymieniając stare drzwi na ciepłe drzwi termoizolacyjne CAL, zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale i spokój na lata. W ramach inwestycji możesz też otrzymać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze” lub też odliczyć poniesione wydatki od podatku dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Wszystkie drzwi CAL spełniają niezbędne kryteria.
Drzwi CAL wyróżniają się rewelacyjnymi parametrami izolacyjnymi. Przede wszystkim, wykonywane są z najwyższej klasy drewna . Materiał ten sam w sobie ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jednak to nie wszystko. Przenikalność cieplna drzwi CAL jest jedną z najlepszych na rynku! Uznaje się bowiem, że dobre drzwi to takie, w których współczynnik ten jest mniejszy niż 1,3 W/m2K. Wśród naszych modeli znajdziesz natomiast nawet drzwi, których przenikalność wynosi 0,58 W/m2K!
Decydując się na wymianę drzwi, sprawdzaj deklarowane parametry termoizolacyjności. Oszczędność gwarantowana!
Ciepły montaż drzwi — nie pozwól na straty ciepła!
Wiesz już, że szczelność drzwi zależy od ich jakości i tego, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła. Jest jednak jeszcze jeden warunek, który musi zostać spełniony, aby drzwi gwarantowały całkowitą termoizolację. Mowa oczywiście o prawidłowym montażu. Jeśli zadbasz o te dwa aspekty, możesz mieć pewność, że w ten sposób minimalizujesz utratę ciepła, które może wydostać się przez zamknięte drzwi na zewnątrz.
Najlepszym wyborem jest tzw. „suchy” montaż drzwi. To sposób, który gwarantuje najwyższą skuteczność, a tym samym oszczędność. Cała jego tajemnica polega na zadbaniu o to, by po zakończeniu montażu nie dopuścić do zawilgocenia spoiny pomiędzy ościeżnicą i murem. Mokra spoina traci swoje właściwości cieplne i jest idealnym mostkiem termicznym. Stąd też paroszczelne taśmy od strony mieszkania zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci z powietrza, a zewnętrzna paroprzepuszczalna pozwala wydalić wilgoć, która dostała się do spoiny z muru. W procesie montażu należy zwrócić uwagę na położenie drzwi w murze w zależności od stosowanej techniki ocieplenia budynku.
Suchy montaż drzwi wykonany w sposób właściwy pozwoli Ci cieszyć się w pełni wszystkimi walorami Twoich nowych drzwi zewnętrznych. Stawiając na świetny produkt oraz profesjonalną instalację skrzydła i ościeżnicy już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, jak ocieplić drzwi. Już dziś sprawdź więc ofertę CAL i wybierz idealne drzwi zewnętrze, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i ciepło o każdej porze roku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.