Jak ocieplić drzwi? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak ocieplić drzwi?

7 lutego 2022
Udostępnij wpis

Chcesz uniknąć strat ciepła w sezonie zimowym? Jednym z najważniejszych elementów decydujących o izolacji termicznej domu są drzwi. Zadbaj więc o to, by były szczelne i zatrzymywały całe ciepło w domu. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Drzwi wejściowe chronią dom nie tylko przed nieproszonymi gośćmi, ale i stratami ciepła. Czy wiesz, że nieszczelne drzwi mogą przyczynić się do tego, że Twoje rachunki za ogrzewanie wzrosną? To niekorzystne zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska. Warto więc temu zapobiec i dobrze przygotować się na sezon grzewczy. Jak uszczelnić drzwi tak, by zapewniały całkowitą termoizolację? Zobacz, co możesz zrobić, aby uniknąć strat ciepła.

 

Jakie są przyczyny strat ciepła?

Zanim sprawdzisz, jak ocieplić drzwi, powinieneś dowiedzieć się, od czego właściwie zależy szczelność termiczna tego elementu wyposażenia domu. To pozwoli Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie podczas późniejszego działania, a także dopasować odpowiednią metodę zapobiegania tych strat.

Co więc powoduje te straty ciepła? Pierwszą przyczyną są wszelkie nieszczelności. Nieprawidłowy montaż ramy lub samego skrzydła, a także długotrwała eksploatacja to główni winowajcy powstawania takich szczelin. Zużyte uszczelki, zbyt mała ich liczba, oraz rozregulowanie sprawiają, że można zaobserwować wzmożony ruch powietrza w pobliżu drzwi.

Często ciepło może uciekać także przez nieodpowiednio zamontowany próg lub nieszczelności pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. Efektem tego może być skraplanie lub przymarzanie wody wokół ościeżnicy, przedmuchy, a nawet pleśń.

Kolejnym powodem jest po prostu słaba jakość wykonania. Cienka warstwa izolująca lub całkowity jej brak sprawia, że przenikalność cieplna drzwi jest bardzo duża. Najczęściej takie zjawisko można obserwować w starych modelach drzwi. Nie spełniają one bowiem nowych norm — przy ich tworzeniu po prostu nie brano pod uwagę ewentualnych strat ciepła, jakie mogło to powodować.

Dlatego też kupując drzwi zawsze zwracaj uwagę na współczynnik ich termoizolacyjności. Tego, jak wybrać odpowiedni, dowiesz się już za chwilę.

 

Jakie drzwi zewnętrzne do domu praktyczne porady

 

Jak skutecznie ocieplić drzwi?

Masz wrażenie, że Twoje drzwi wejściowe nie są szczelne? W niektórych przypadkach możesz spróbować uszczelnić je samodzielnie. Jak ocieplić drzwi tak, by nie uciekało przez nie ciepło? To zależy od przyczyny powstania problemu. Najłatwiej będzie, jeśli leży ona w rozregulowanych zawiasach. W takiej sytuacji wystarczy zwykle po prostu odpowiednio ustawić drzwi w stosunku ościeżnicy i dostosować docisk do istniejącej uszczelki.

Bez problemu poradzisz sobie także z większością nieszczelności. To normalne, że po latach użytkowania uszczelki zużywają się i przestają skutecznie izolować szczeliny między drzwiami a progiem lub ramą. W tym przypadku zdejmij po prostu stare uszczelki i wymień je na nowe. Możesz też spróbować ponownie wyregulować docisk w części zamkowej ościeżnicy. Po takim zabiegu wszystko powinno wrócić do normy.

 

drzwi zewnętrzne drewniane

 

Kiedy wymienić drzwi na nowe?

Jeśli pomimo wszelkich starań drzwi przemarzają, wieje przez nie wiatr, czy skrapla się na nich woda, to warto pomyśleć po prostu o wymianie ich na nowe. To właściwie jedyne rozwiązanie, które rzeczywiście pozwoli Ci zminimalizować straty ciepła. Fakt, że będzie to wymagać od Ciebie inwestycji, ale z drugiej strony naprawdę szybko Ci się ona zwróci. Wymieniając stare drzwi na ciepłe drzwi termoizolacyjne CAL, zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale i spokój na lata. W ramach inwestycji możesz też otrzymać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze” lub też odliczyć poniesione wydatki od podatku dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Wszystkie drzwi CAL spełniają niezbędne kryteria.

Drzwi CAL wyróżniają się rewelacyjnymi parametrami izolacyjnymi. Przede wszystkim, wykonywane są z najwyższej klasy drewna . Materiał ten sam w sobie ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jednak to nie wszystko. Przenikalność cieplna drzwi CAL jest jedną z najlepszych na rynku! Uznaje się bowiem, że dobre drzwi to takie, w których współczynnik ten jest mniejszy niż 1,3 W/m2K. Wśród naszych modeli znajdziesz natomiast nawet drzwi, których przenikalność wynosi 0,58 W/m2K!

Decydując się na wymianę drzwi, sprawdzaj deklarowane parametry termoizolacyjności. Oszczędność gwarantowana!

 

drzwi drewniano aluminiowe a nie drzwi stalowe

 

Ciepły montaż drzwi — nie pozwól na straty ciepła!

Wiesz już, że szczelność drzwi zależy od ich jakości i tego, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła. Jest jednak jeszcze jeden warunek, który musi zostać spełniony, aby drzwi gwarantowały całkowitą termoizolację. Mowa oczywiście o prawidłowym montażu. Jeśli zadbasz o te dwa aspekty, możesz mieć pewność, że w ten sposób minimalizujesz straty ciepła, które mogą  wydostać się przez zamknięte drzwi na zewnątrz.

Najlepszym wyborem jest tzw. „suchy” montaż drzwi. To sposób, który gwarantuje najwyższą skuteczność, a tym samym oszczędność. Cała jego tajemnica polega na zadbaniu o to, by po zakończeniu montażu nie dopuścić do zawilgocenia spoiny pomiędzy ościeżnicą i murem. Mokra spoina traci swoje właściwości cieplne i jest idealnym mostkiem termicznym. Stąd też paroszczelne taśmy od strony mieszkania zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci z powietrza, a zewnętrzna paroprzepuszczalna pozwala wydalić wilgoć, która dostała się do spoiny z muru. W procesie montażu należy zwrócić uwagę na położenie drzwi w murze w zależności od stosowanej techniki ocieplenia budynku.

Suchy montaż drzwi wykonany w sposób właściwy pozwoli Ci cieszyć się w pełni wszystkimi walorami Twoich nowych drzwi zewnętrznych. Stawiając na świetny produkt oraz profesjonalną instalację skrzydła i ościeżnicy już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, jak ocieplić drzwi. Już dziś sprawdź więc ofertę CAL i wybierz idealne drzwi zewnętrze, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i ciepło o każdej porze roku.

 

Dodaj komentarz

UE