drzwi cal Parkiet czy panele – porównujemy dwa rodzaje popularnych podłóg
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Parkiet czy panele – porównujemy dwa rodzaje popularnych podłóg

7 grudnia 2020
Udostępnij wpis

Każdy z nas staje w końcu przed wyborem pokrycia podłogi. Decyzję zdecydowanie trzeba przemyśleć – w końcu podłogi nie wymieniamy co roku. Najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku są parkiety drewniane oraz panele podłogowe. Oba te rozwiązania więcej dzieli niż łączy, dlatego aby ułatwić Wam tą niełatwą decyzję, przybliżymy Wam dziś wady i zalety obu tych rozwiązań.

Parkiet drewniany a panele podłogowe

Parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna, bądź o konstrukcji warstwowej. Deski parkietowe z litego drewna wykonane są z jednego kawałka drewna, a podłogi z nich zrobione uznawane za najbardziej luksusowe i trwałe. Deski warstwowe, jak sama nazwa sugeruje, składają się z dwóch lub trzech warstw. Tylko wierzchnia warstwa jest wykonana ze szlachetnego drewna takiego jak dąb czy jesion. Poniżej znajduje się materiał gorszej jakości, zazwyczaj z drewna iglastego lub tańszych gatunków liściastych.

Panele podłogowe z prawdziwym drewnem mają niewiele wspólnego. Najpopularniejsze są ich dwa rodzaje: laminowane i winylowe. Panele laminowane mają rdzeń z płyty wiórowej, MDFu lub HDFu, a ich wierzchnią warstwę stanowi laminowany papier, który odzwierciedla rysunek drewna. Podłogi winylowe to jedno z nowszych rozwiązań na rynku. Są to cienkie panele składające się m.in. z nadrukowanej warstwy dekoracyjnej, winylowego rdzenia zapewniającego wytrzymałość oraz warstwy stabilizującej z włókna szklanego. Ich główną zaletą w porównaniu do podłóg laminowanych jest wyższa odporność na wilgoć oraz przewodność cieplna.

Parkiet – wady i zalety podłogi drewnianej

Drewniany parkiet jest najdroższym i zarazem najbardziej ekskluzywnym rozwiązaniem niezależnie czy wybierzemy deskę litą czy warstwową. Drewno na podłodze od wieków kojarzy się z luksusem i naturalnym pięknem. Największą zaletą parkietów drewnianych jest ich długowieczność. Odpowiedni montaż i okresowa pielęgnacja pozwalają cieszyć się nieskazitelnie piękną podłogą przez długie lata. Decydując się na deskę warstwową należy zwrócić uwagę na grubość wierzchniej warstwy drewna. Grubsza warstwa daje nam możliwość co najmniej jednokrotnego wycyklinowania podłogi, czyli zeszlifowania wierzchniej warstwy parkietu w celu jego odnowienia i usunięcia powierzchownych wad. W przypadku bardzo cienkiej warstwy dekoracyjnej takiej możliwości niestety nie ma. Parkiet z deski litej można cyklinować wielokrotnie, ciesząc się dzięki temu nieskazitelną drewnianą podłogą przez długie lata.

Ze względu na właściwości higroskopijne drewna (pochłanianie i oddawanie wilgoci) układanie parkietu lepiej powierzyć doświadczonemu parkieciarzowi, który nie tylko odpowiednio ułoży wzór desek, ale zadba również o optymalnej szerokości szczelinę dylatacyjną, która zapobiega wypaczaniu się desek pod wpływem wilgoci. Właśnie ze względu na pochłanianie wilgoci parkiet drewniany nie nadaje się do kuchni oraz łazienki. Chyba że zainwestujemy w dużo droższe deszczułki z gęstego drewna egzotycznego, które cechują się niższą absorbcją wody niż nasze gatunki krajowe.

Wadą wszystkich podłóg drewnianych jest ich odbarwianie się pod wpływem światła słonecznego. Nie zaleca się kładzenia na nich dywanów, ponieważ po pewnym czasie może się okazać, że drewno pod dywanem jest odbarwione (jaśniejsze lub ciemniejsze w zależności od gatunku drewna). Ta sama sytuacja będzie miała miejsce pod meblami czy nogami stołu.

Panele podłogowe – wady i zalety

Panele podłogowe mają dużo zalet, a jedną z nich jest zdecydowanie ich atrakcyjna cena oraz prosty montaż, który każdy może samodzielnie przeprowadzić w ciągu kilku godzin. Są powszechne w wielu polskich domach ze względu na mnogość wzorów. Panele podłogowe imitują parkiet drewniany, a droższe wersje posiadają charakterystyczne dla naturalnego drewna wyczuwalne usłojenie.

Podobnie jak parkiet drewniany większość paneli nie nadaje się do użytku w kuchni i łazience. Jeśli jednak chcemy w tych pomieszczeniach koniecznie panele, musimy zapytać sprzedawcę o produkty specjalnego przeznaczenia z krawędziami zabezpieczonymi przed wchłanianiem wilgoci.

Jako największą wadę paneli podłogowych uważa się ich akustykę – wszelkie upadające przedmioty, a także kroki powodują specyficzny głuchy odgłos, który powoduje znaczący hałas i dyskomfort u domowników. Zniwelować ten problem pomoże zakup specjalnej wygłuszającej maty pod panele.

Wadą paneli laminowanych w stosunku do drewna jest ich temperatura. Drewniana podłoga jest zawsze w dotyku przyjemnie ciepła. Panele laminowane natomiast nie zatrzymują ciepła, dlatego nawet w ogrzewanym pomieszczeniu są po prostu zimne w dotyku. Poruszanie się po nich boso lub w samych skarpetkach nie należy do przyjemnych. Jeśli chcemy zakupić ciepłe w dotyku panele warto zdecydować się na ich wersję winylową.

Panele nie są również produktem, który można odnowić – wszelkie powierzchowne uszkodzenia mechaniczne zostają na nich już na zawsze, nie da się ich usunąć poprzez cyklinowanie. Dlatego zazwyczaj po paru latach nawet najlepsze panele muszą zostać wymienione na nowe.

Panele czy parkiet – co wybrać?

Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami zdecydowanie warto zainwestować w drewniany parkiet. To naturalna, antyalergiczna podłoga na lata. Wybór gatunków drewna oraz jego wykończenia jest naprawdę duży. Wybierając deskę warstwową nie warto oszczędzać i wybrać produkt o jak najgrubszej warstwie wierzchniej, aby po kilku latach móc dokonać renowacji poprzez cyklinowanie. Dodatkowo drewniany parkiet jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie przyciąga kurzu.

Panele podłogowe mogą imitować prawdziwy drewniany parkiet. Decydując się na panele warto zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności i wybrać te o wyższej klasie (co najmniej AC4), dzięki czemu posadzka posłuży nam dłużej oraz zainwestować w matę wygłuszającą.

Drewniany parkiet, a wykończenie wnętrza

Parkiet najlepiej będzie się komponował z prawdziwie drewnianymi dodatkami. Dlatego warto rozważyć zakup drewnianych drzwi wewnętrznych w dopasowanym kolorze, listew przypodłogowych oraz mebli w drewnianej okleinie. Dzięki temu nasze wnętrze będzie harmonijne i prawdziwie luksusowe.

PS. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze drzwi – sprawdź podcast budujący marki CAL prawdziwe drzwi lub zapytaj naszego eksperta.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE