W labiryncie ofert - jak wybrać tę najlepszą i kupić dobrej jakości drzwi? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

W labiryncie ofert – jak wybrać tę najlepszą i kupić dobrej jakości drzwi?

5 czerwca 2019
Udostępnij wpis

Szukając drzwi zewnętrznych zazwyczaj wysyłamy prośby o oferty do kilku producentów. Po upływie paru dni otrzymujemy wyceny. Produkt niby ten sam, ale ceny zupełnie inne. Dodatkowo zawarte w ofertach parametry, skróty i branżowe zwroty często nic nam nie mówią. Jak wybrać najlepszą opcję wśród tylu niewiadomych?

Drzwi zewnętrzne – jak wybrać?

Cena to wciąż jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę poszukując towarów i usług na rynku. W przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych różnica cenowa za ten sam produkt może wynieść nawet 2-3 tysiące. Skąd mamy wiedzieć, która oferta jest najlepsza? Przecież niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a najdroższa oferta wcale nie musi być tą najlepszą. Najważniejsze to podstawowa znajomość produktu, który kupujemy. Bez tego ani rusz. Dlatego dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć, jak łatwo przejść przez labirynt ofert i wyjść z salonu z tą najlepszą.

Współczynniki, parametry, wymiary – o co w tym chodzi? Prawdziwe drzwi zewnętrzne

Jakie informacje znajdują się w ofercie i na które warto zwrócić uwagę? W każdej wycenie znajdziemy pewne powtarzające się, standardowe dane. Przede wszystkim materiał z którego zostaną wykonane drzwi. Ma on znaczący wpływ na cenę. Drzwi dębowe zawsze będą droższe niż sosnowe, a zarazem szlachetniejsze i mocniejsze. Co nie znaczy, że drzwi sosnowe są złe. One również są wytrzymałe, a do tego mają mniej wyrazistą strukturę drewna – będą więc idealne dla osób szukających „gładkiego” wykończenia. Mają też lepsze parametry cieplne. CAL w swej ofercie oprócz drzwi wejściowych dębowych i sosnowych posiada optymalne połączenie sosny ze szlachetną dębową okleiną, o wyrazistej fakturze i widocznych słojach, zapewniające termikę i trwałość. UWAGA: warto sprawdzić, czy wycenione drzwi są naprawdę dębowe – część producentów określa tak drzwi sosnowe w okleinie dębowej.

Kolejnym parametrem jest grubość skrzydła. Zwykle im jest ono grubsze tym cieplejsze drzwi, a zatem więcej ciepła zostającego wewnątrz domu i większe oszczędności na ogrzewaniu. Grubość skrzydła i jego wypełnienie mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła Ud. Im niższy jest ten współczynnik tym cieplejsze drzwi. Kolekcja Arktyczna CAL ma jeden z najniższych współczynników Ud  na rynku (0,58 W/m2K), dzięki czemu może być stosowana w budynkach energooszczędnych, a nawet pasywnych! Warto również sprawdzić czy producent posiada certyfikat potwierdzający przejście badań w uznanym niezależnym laboratorium. Tylko wtedy możemy być pewni, że faktycznie kupujemy ciepłe drzwi.

Drzwi zewnętrzne – ościeżnica

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na materiał, szerokość i głębokość ościeżnicy. Wielu producentów walcząc ceną o klienta oferuje cienkie i wąskie ościeżnice. Nie jest to pożądane zwłaszcza przy dużych konstrukcjach. Im grubsza i szersza ościeżnica tym stabilniejsze, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (a więc i włamanie) oraz cieplejsze drzwi zewnętrzne. W CAL do wyboru są ościeżnice grubości 50, 65 i aż 88 mm. Wszystkie głębokie na 105 mm (oprócz konstrukcji zlicowanej, która ma głębokość 90 mm), wykonane w całości z klejonki sosnowej lub dębowej.

Drzwi wejściowe – szkło

W drzwiach istotny jest także rodzaj szklenia. Powinno ono być dwukomorowe trzyszybowe i wykonane ze szkła bezpiecznego klasy co najmniej P4. Co to oznacza w praktyce? Otrzymujemy ciepły pakiet szybowy zwiększający bilans energetyczny budynku oraz bezpieczeństwo. W połączeniu z listwowym zamkiem, okuciami antywłamaniowymi i wręgiem francuskim tworzymy naprawdę bezpieczne i wytrzymałe drzwi. Powyższe połączenie zapewniło drzwiom CAL potwierdzoną certyfikatem klasę antywłamaniowości RC2, zarówno dla drzwi pełnych i szklonych, jak i całych zestawów z naświetlami. Warto wiedzieć, że pojedyncze drzwi CAL mają klasę RC2 w standardzie bez dopłaty.

Czy mogę sam kształtować wycenę drzwi zewnętrznych?

Sprzedawca jest pośrednikiem między klientem, a producentem. Im większą wiedzę mamy jako klienci, tym więcej informacji przekażemy sprzedawcy, a on producentowi. Na podstawie tych informacji powstaje wycena naszych wymarzonych drzwi. Im dokładniejsze wytyczne dostanie producent, tym bardziej dopasowaną ofertę otrzymamy. Poszukiwania drzwi zewnętrznych warto zacząć od znalezienia dobrego salonu sprzedaży. Gwarantuje to odpowiedni system szkolenia sprzedawców, którzy będą potrafili nam doradzić, a także wytłumaczyć różnice między ofertami. Dobry sprzedawca zrozumie nasze potrzeby i dopasuje do nas ofertę. Pomoże nam w zakupie i skupi się ma zrozumieniu naszych potrzeb, zamiast chęci szybkiej sprzedaży.

Wybór drzwi zewnętrznych to ważna decyzja zarówno podczas budowy, jak i odświeżania domu czy mieszkania. Mają nam dobrze służyć przez lata, dlatego warto go dobrze przemyśleć i zawsze pamiętać, że „gorzkie wspomnienie złej jakości trwa dłużej niż chwilowa radość z niskiej ceny”.

Autor: Natalia Kiler, technolog CAL.

Dodaj komentarz

UE