drzwi cal Dlaczego dąb na sośnie to najlepszy standard wykonania drzwi?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Dlaczego dąb na sośnie to najlepszy standard wykonania drzwi?

7 listopada 2022
Udostępnij wpis

W stolarce otworowej od lat, niezmiennie, królują trzy gatunki drewna: sosna, dąb oraz meranti. Jednak to dwa pierwsze, krajowe, wiodą prym na rynku. Jaki materiał na drzwi wybrać – sosnę czy dąb? A może ich połączenie, czyli tzw. dąb na sośnie? Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych standardów wykonania drzwi.

Drewniane słoje, czyli porozmawiajmy o rysunku drewna

O rysunku drewna można by powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest nudny czy powtarzalny. Nie ma na świecie dwóch identycznych kawałków drewna. Więc jeśli chcecie mieć w swoim domu coś wyjątkowego, nie ważne czy postawicie na drzwi dębowe czy drzwi sosnowe – każde z nich będą jedyne w swoim rodzaju.

Drewno dębowe ma szeroki wachlarz kolorystyczny: od beżów i jasnych brązów, przez szarości, po dodatek złotych refleksów i ciemnobrązowych smug. Jego barwy pięknie uwydatniają wykończenia olejowane, które nadają im wyrazistości. Z biegiem czasu pod wpływem m.in. działania światła dębina ciemnieje, co nadaje jej jeszcze większej szlachetności, a przy tym nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak dąb wygląda rewelacyjnie nie tylko w wykończeniach lazurowych czy olejowanych, które podkreślają jego naturalne usłojenie, ale także w kolorach kryjących (np. pasującej do skandynawskiego czy minimalistycznego stylu bieli), a to wszystko dzięki widocznym i możliwym do wyczucia dłonią porów drewna. Dzięki temu zarówno drzwi dębowe wewnętrzne, jak i zewnętrzne są nie do pomylenia z tanimi, marketowymi drzwiami pokrytymi sztucznymi okleinami czy foliami.

Drewno sosnowe również jest charakterystyczne. Jego kolor różni się w zależności od tego czy mówimy o tzw. bieli czy twardzieli. Charakterystyczne dla niego jest ciemnienie w miarę upływu czasu i wyraźny pasiasty podział na jasnobrązową cześć bielastą i różową/czerwoną część twardzielową. W przypadku wykończeń niekryjących efekt ten jest zdecydowanie bardziej pożądany i akceptowany w przypadku drzwi wewnętrznych. Takie drzwi nadają wnętrzu naturalny, sielski klimat. Drzwi zewnętrzne sosnowe wybierane są raczej w kolorach kryjących, gdzie pasiasty efekt nie jest widoczny. Drzwi drewniane sosnowe mają również wyraźnie mniej zauważalne i wyczuwalne pory drewna, więc będą bardziej odpowiednie dla osób poszukujących „gładkiego” wykończenia.

drzwi sosnowe w ramie sosnowe

 

 

 Chłop jak dąb, czyli jaki dokładnie?

Porównując właściwości fizykomechaniczne obu omawianych gatunków bezspornie wygrywa dąb. Jest gęstszy i twardszy niż sosna. Powiedzenia „Chłop jak dąb” i „Silny jak dąb” nie są więc bezpodstawne. Jego trwałość i wytrzymałość, a także szlachetność powoduje, że zarówno drzwi wejściowe dębowe, jak i wewnętrzne są co najmniej kilkanaście procent droższe od swoich sosnowych odpowiedników.

Jednak fakt, że sosna jest mniej gęsta i lżejsza niż dąb wcale nie oznacza, że jest mniej trwała. To nadal bardzo dobry gatunek zarówno do produkcji stolarki, ale także elementów wyposażenia wnętrza takich jak meble. Na uwadze jednak trzeba mieć to, że jest to drewno średnio/mało twarde, więc ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest dużo większe niż w przypadku dębu.

 

drzwi dębowe w ramie dębowej

 

Natura w domu

Którykolwiek gatunek drewna wybierzesz pewne jest jedno: to była najlepsza możliwa decyzja na obecne czasy. Drewno to jedyny naturalny materiał dostępny na rynku stolarki otworowej. W tym miejscu warto wspomnieć o specyficznych właściwościach drewna sosnowego. Jest ono higroskopijne, co oznacza, że pochłania nadmiar wilgoci z powietrza i oddaje ją gdy te robi się zbyt suche. Jest również idealne dla alergików, ponieważ jest antystatyczne i nie przyciąga kurzu. Drzwi wewnętrzne sosnowe będą naturalnie regulowały mikroklimat w Twoim domu.

Połączone siły, czyli sosna w okleinie dębowej

 

dąb na sośnie

 

Drzwi dębowe zewnętrzne to marzenie wielu rodzin zwłaszcza ze względu na wyjątkowo piękny rysunek drewna oraz naturalny wygląd, jednak nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Dlatego niektórzy producenci (w tym Drzwi CAL) wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyli produkt perfekcyjnie dopasowany, a mianowicie standard drzwi „dąb na sośnie”. Drzwi wejściowe dębowe w standardzie dąb na sośnie to wysokiej jakości produkt na każdą kieszeń, łączący w sobie zalety obu gatunków drewna. Jest to solidna sosnowa rama pokryta z zewnątrz naturalną dębową okleiną. Dzięki temu drzwi są trwałe, lekkie, naturalne i mają szlachetny wygląd. W CAL do wyboru masz aż 6 wyjątkowych kolekcji drzwi zewnętrznych możliwych do wykonania jako sosnowe w okleinie dębowej. Obejrzysz je tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/.

Warto również wspomnieć, że Drzwi CAL jako jeden z nielicznych już producentów wytwarza drzwi wewnętrzne sosnowe w okleinie dębowej, w których wnętrzu jest nie plaster miodu czy płyta otworowa, ale najprawdziwsza, pełna płyta stolarska sosnowa. To ewenement na rynku i gwarancja trwałości drzwi na długie lata. Sto procent drewna w drewnianych drzwiach. Sprawdź koniecznie jakie piękne mogą być Twoje drewniane drzwi wewnętrzne: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne/.

Do niewielkich wad standardu wykonania dąb na sośnie można zaliczyć odróżniające się różnicę między dębową płaszczyzną i sosnową przylgą, jednak niedogodność ta występuje tylko w wykończeniach olejowanych i lazurowych. Większość osób nie zwraca na to uwagi, ponieważ nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Piękny wygląd i korzystna cena zdecydowanie równoważą tą „wadę”.

 

wiktoria w dębie sękatym

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi.

 

 

Dodaj komentarz

UE