drzwi cal Drewniane drzwi zewnętrzne – natura w Twoim domu
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drewniane drzwi zewnętrzne – natura w Twoim domu

28 stycznia 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: Dlaczego drzwi zewnętrzne powinny być drewniane? Sprawdź co je wyróżnia wobec dostępnych na rynku.

Kupując produkty coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ich skład i kraj pochodzenia, ale także na certyfikaty, materiał z którego wykonane jest opakowanie, a także czy produkt nadaje się do ponownego przetworzenia. Taka odpowiedzialna „inspekcja konsumencka” powinna dotyczyć nie tylko żywności czy kosmetyków, ale wszystkich kupowanych przez nas produktów. Zobacz, dlaczego wybierając drzwi zewnętrzne warto z czystym sumieniem wybrać te drewniane.

Drzwi zewnętrzne – jaki mam wybór?

Najczęściej spotykanymi na rynku drzwiami zewnętrznymi są drzwi drewniane, metalowe aluminiowe lub plastikowe z PVC. Poszukując drzwi zewnętrznych najczęściej kierujemy się ich ceną, designem, renomą producenta czy opinią innych osób. Materiał, z jakiego są wykonane jest niestety na dalszym planie. Dlaczego niestety? Ponieważ to właśnie materiał, z którego produkowane są drzwi w największym stopniu wpływa na środowisko naturalne. Który rodzaj drzwi jest najbardziej przyjazny naturze? Tutaj odpowiedź jest prosta i nasuwa się sama – ten, który wykonany jest z naturalnego surowca, czyli drewna.

Drzwi zewnętrzne, a odpowiedzialność za Matkę Naturę

Jako konsumenci swoimi wyborami wpływamy na otaczające nas środowisko. Myśląc o naszych dzieciach i wnukach warto dokonywać odpowiedzialnych decyzji zakupowych, przyjaznych naturze. Wybierając drzwi zewnętrzne drewniane podejmujemy właśnie taką odpowiedzialną decyzję. Drewno jest materiałem naturalnym, który podlega biodegradacji. Proces ten może trwać nawet kilkadziesiąt lat, jednak jest to proces naturalny i nieszkodzący naturze, a wręcz mający dla niej pozytywne konsekwencje. W parkach narodowych powalone drzewa zostawia się nienaruszone, aby „dokonując żywota” były pokarmem i schronieniem dla zwierząt. Rozkład plastiku to z kolei setki, a nawet tysiące lat zaśmiecania środowiska. Plastik jako tworzywo sztuczne nie przedstawia dla flory i fauny żadnej pozytywnej wartości. Metal z kolei w zależności od stopu może nie rozkładać się zupełnie. Dlatego drewniane drzwi zewnętrzne są najbardziej przyjaznym naturze wyborem.

drzwi zewnętrzne po otwarciu

Prosty, nowoczesny dom podmiejski, drzwi zewnętrzne naturalne

Drewniane drzwi – piękno na długie lata

Drewno to materiał niepowtarzalny – każdy jego kawałek jest inny, został pozyskany z innej kłody i ma indywidualny rysunek słoi. Możesz być pewien, że Twoje drzwi będą wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Jeśli marzysz o drzwiach wykonanych według Twojego projektu, drewno jest właściwym wyborem. To materiał dający prawie nieograniczone możliwości kształtowania. W CAL zrealizowaliśmy tysiące marzeń o wyjątkowych, niepowtarzalnych drzwiach – zajrzyj do galerii naszych realizacji i przekonaj się sam, jakie możliwości daje ten szczególny materiał. Drewniane drzwi zewnętrzne są piękne i reprezentacyjne przez długie lata. Wystarczy okresowa konserwacja, a po wielu latach użytkowania proste odnowienie powłoki lakierniczej. Nie jest to możliwe dla drzwi wykonanych z metalu czy PVC. Drzwi drewniane to produkt o długim cyklu życia, zgodnym z trendem Zero Waste – przejdą przez nie Twoje dzieci i wnuki, a może nawet dzieci wnucząt?

Drzwi zewnętrzne drzwi wewnętrzne drewniane

Dom w stylu skandynawskim, drzwi drewniane naturalne lub w kolorach natury

Termomodernizacja – dlaczego jest taka ważna?

Także decydując się na wymianę drzwi podczas remontu starego domu, warto wybrać drewniane drzwi zewnętrzne. Ich technologia jest już zupełnie inna niż 30 lat temu. Nawet niezbyt pozytywne doświadczenia z drzwiami drewnianymi od zaprzyjaźnionego stolarza nie powinny powstrzymywać Cię przed zainwestowaniem w najbardziej sprawdzony produkt na rynku pod względem termiki czy szczelności.

Z roku na rok w Polsce coraz więcej miast odnotowuje zimą przekroczenia norm pyłów zawieszonych w powietrzu, a także trujący smog, który od kilku lat jest problemem już nie tylko w Krakowie. Aby temu przeciwdziałać w 2018 roku rozpoczął się w Polsce program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Termomodernizacja to nie tylko wymiana starych „kopciuchów” na nowe piece. To także zwiększenie efektywności energetycznej budynku poprzez np. ocieplenie ścian czy wymianę okien lub drzwi zewnętrznych na nowoczesne, energooszczędne.

Od 1.01.2021 r. wymogiem jest aby parametr cieplny Ud drzwi (w ich rzeczywistych wymiarach) wynosił nie więcej niż 1,3W/m2K (przepisy) – drzwi drewniane i aludrewniane CAL spełniają go z nawiązką.

Ciepłe drzwi zewnętrzne to oszczędności i ciepły dom

Drzwi wejściowe to nie tylko wygląd zewnętrzny. To także, a nawet przede wszystkim, parametry techniczne które zapewniają naszemu domowi ciepło i bezpieczeństwo. Normy są bardzo rygorystyczne i wyśrubowane, a producenci prześcigają się w wyścigu o jak najlepsze współczynniki. Jednak tutaj również dużą rolę odgrywa materiał, z którego wykonane są drzwi. Te wykonane z metalu mają tendencję do przemarzania, czyli skraplania się wody po wewnętrznej stronie futryny. Związane jest to z przewodzeniem zimna przez metal. Problem ten nie występuje w przypadku drzwi drewnianych. Nie przewodzą zimna, a dodatkowo są ciepłe w dotyku nawet gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Parametry cieplne drzwi drewnianych są najlepsze na rynku. Potwierdza to CAL, który jako jedyny producent drzwi zewnętrznych w Polsce posiada certyfikat CPH Component. Te drzwi mogą być zamontowane w certyfikowanych domach pasywnych. Jeśli dołożymy do tego opatentowaną Termiczną Osłonę Podproża, możemy być pewni, że mamy wyjątkowe na rynku drzwi, które zapewniają nam nie tylko ciepło, ale także dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu.

Jako konsumenci musimy podejmować odpowiedzialne decyzje zakupowe, mając na uwadze przyszłość naszych dzieci i wnuków. Dlatego wybierając spośród ofert wielu producentów nie wolno nam sugerować się tylko ceną i designem. Drzwi zewnętrzne drewniane to wyjątkowo dobry wybór, jeśli chcemy kupić produkt jakościowy, długowieczny, designerski, a zarazem ekologiczny. Wybierz odpowiedzialnie i ciesz się pięknymi drewnianymi drzwiami, ciepłym domem i czystym sumieniem.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

 

Dodaj komentarz

UE